"Obiecaj mi" - Harlan Coben

Recenzja powstała na podstawie wypowiedzi klubowiczów

Główną  postacią  książki Harlana Cohena pod tytułem "Obiecaj mi" jest Myron Bolitar. Nasz bohater jest agentem sportowym i aktorskim. Sam też był sportowcem , dobrze zapowiadającym się koszykarzem, niestety jego kariera została przerwana z powodu kontuzji.     Książka  rozpoczyna się od tajemniczego zniknięcia młodej dziewczyny. Nie wiadomo czy jest to porwanie, zabójstwo czy ucieczka nastolatki z domu, ale nie uprzedzajmy faktów. Udział Myrona w całej  intrydze jest dość przypadkowy, na spotkaniu ze starymi znajomymi podsłuchał rozmowę dwóch dziewczyn, są to córki jego przyjaciół, o tym, że pijany kolega odwoził je do domu z ostatniej imprezy. Wymusił na nich przyrzeczenie, że zawsze gdyby przyszło im wracać z "niepewnym" kierowcą, niech zadzwonią po niego. Bolitar zobowiązał się, że nie powie nic ich rodzicom i nie będzie zadawać żadnych krępujących pytań. To zobowiązanie miało wpływ na jego dalsze losy, a właściwie niebawem wykonany telefon od jednej z  nastolatek. Myron spełniając swoją obietnicę,  jedzie po Aimee i odwozi ja pod wskazany adres. Ma to być dom koleżanki, u której miała nocować. Wysiada z samochodu i znika bez śladu. W podobnych okolicznościach zaginęła wcześniej inna nastolatka. Rodzice Aimee dowiadując się o obietnicy Myrona, obwiniają go o zniknięcie dziewczyny. Matka zaginionej wymusza na nim jej odnalezienie.

Co spowodowało, że nastolatki zaginęły, nieszczęśliwa miłość,  kłopoty w szkole lub w domu, co łączy te dziewczyny, dlaczego giną w podobnych okolicznościach, czy Myron Bolitar stanie na wysokości zadania i rozwikła zagadkę. Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w książce Harlana Cobena "Obiecaj mi".

Czy Harlan Coben jest następcą Agathy  Christie i Roberta Ludluma, jak jest napisane na okładce książki. Na pewno nie! Autorzy ci reprezentują klasykę kryminału i powieści szpiegowskiej i są mistrzami tych gatunków, zaś Coben tworzy czytadła o tematyce kryminalnej, jest to taka Danielle Stell dla panów. W "Obiecaj mi" i w kilku innych książkach tego autora głównym bohaterem jest Myron, były sportowiec, którego karierę przekreśla kontuzja, jakże to amerykańskie. Nasz bohater zagadki nie rozwiązuje sam, jest obstawiony tak barwnymi postaciami, że aż rażą, prawdopodobnie miały być one  parodią Amerykanów i ich indywidualności, no cóż….. Autor za wszelką cenę chce zaskoczyć nas zakończeniem, nie powiem, że tego nie zrobił, przedstawiając rozwiązanie zagadki, na które chyba nikt by nie wpadł. Jest to lektura na "dwa wieczory", o której za miesiąc nie będziemy pamiętali. Z drugiej strony nie można czytać tylko powieści, które wywrą na nas piętno, ponieważ byśmy zwariowali. Gdy mamy chęć na chwilę oderwać się od rzeczywistości, zrelaksować się i dać odpocząć umysłowi, można sięgnąć po książki Harlana Cobena.

Zbigniew Pacho
Moderator DKK przy MBP