Recenzja książki "Obiecaj mi" Harlana Cobena

Recenzja książki „Obiecaj mi” Harlana Cobena

Coben Harlan to autor kryminałów. Pierwszą książkę wydał w 1986 roku. Od tego czasu jego dzieła zostały przetłumaczone na 28 języków, a Harlan stał się laureatem wielu nagród literackich w kategorii kryminałów.

„Obiecaj mi” to kryminał, którego głównym bohaterem jest detektyw amator - jednocześnie były pracownik FBI i właściciel firmy RedsportMB, reprezentującej sportowców i aktorów. Razem z Esperantzą - współzałożycielką firmy i bogatym przyjacielem Winem starają się pomagaćw rozwiązywaniu problemów swoich klientów i przyjaciół.

Książka „Obiecaj mi” przedstawia losy dwóch 18-letnich dziewczyn : Katie i Amie, które uciekły z domu. Na początek wydaje się czytelnikowi, że te sprawy mają taki sam przebieg i coś je łączy: chodziły do tej samej szkoły, znały się z widzenia, obie ukończyły 18 lat i obie są w ciąży. Myron – detektyw, pewnego razu podsłuchuje rozmowę dwóch młodych dziewczyn. Jedna z nich jest córką jego przyjaciół. Ponieważ zdarza się im wracać po imprezie z pijanym kierowcom, Myron wymusza na nich obietnicę, że kiedy będą w takiej sytuacji, to do niego zadzwonią, a on nie pytając o nic im pomoże. Ma w pamięci, że właśnie w takiej sytuacji kiedyś zginęła jego bliska osoba. Dlatego Amie pewnej nocy dzwoni do niego prosząc o pomoc, którą, zgodnie z przyrzeczeniem spełnia. Wynikają z tego same kłopoty, gdyż dziewczyna zaginęła, a Myron był ostatnią osobą, z jaką się skontaktowała. Detektyw rozpoczyna poszukiwania, bo czuje się winny, zaczynają się kłopoty z rodzicami dziewczyny, sytuacjami, które musi rozwiązać.

Przy pomocy przyjaciół sprawy doprowadza do końca i zagadka zostaje rozwiązana. Efekt końcowy tej sprawy jest jednak bardzo zaskakujący....

Kryminał czyta się z dużym zainteresowaniem, pragnąc poznać rozwiązanie sprawy, chociaż wiadomo, że każda zagadka zawsze zostaje rozwiązana.

Halina Tobjasz