Haruki Murakami "Przygoda z owcą"

Trzydziestoletni mężczyzna wiedzie zwykłe, nudnawe życie. Do momentu, gdy w jego ręce trafia, przysłane przez przyjaciela, zdjęcie stada owiec i kontaktuje się z nim tajemniczy człowiek, polecając odnalezienie owcy z gwiazdą na grzbiecie. Rusza na poszukiwania...

Tak zaczyna się powieść Haruki Murakami. Początek zapowiadał się obiecująco, ale dalej było już tylko gorzej. Choć strony uciekają szybko, czytelnika zżera ciekawość, czy bohater znajdzie owcę, jak do tego dojdzie, co to zmieni w jego życiu. Ale po zamknięciu książki, do żadnych pozytywnych wniosków nie doszłam. Nie zrozumiałam jej. O co chodzi na przykład jednej z wielu dziwacznych figur: Człowiekowi-Owcy? Po co się pojawia? Co symbolizuje? Nie wiem. Nie znalazłam w tej powieści Japończyka żadnego sensu.

Książka do przeczytania, najlepiej w podróży. Dlaczego? Pozwoli uniknąć bezmyślnego gapienia się w okno pociągu czy autobusu, ale też nie spowoduje, że przegapimy właściwy przystanek. Wtedy, zamykając książkę, będziecie gotowi na własną przygodę, bo nic z "Przygody z owcą" nie zajmuje umysłu na dłużej. Mojego umysłu na pewno nie.

Sylwia Krieger
Uczestnik DKK przy MBP w Pabianicach