Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

SPortret silnej kobiety

Portret silnej kobiety

21.05.2018 r. gościem Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej W Zduńskiej Woli była Grażyna Jeromin-Gałuszka autorka takich książek jak Złoty Nietoperz, Złoty Sen, Kobiety z Czerwonych Bagien czy cyklu powieściowego Magnolia. Pisarka rozmawiając z czytelnikami przyznała ,że zawsze lubiła czytać książki i pisać małe formy literackie opowiedziała w jaki sposób tworzy swoich bohaterów. Zdradziła nam także najbliższe plany dotyczące wydania najnowszej książki, zachęcała czytelników do czytania jednej z ostatnio wydanych pozycji (dość kontrowersyjnej) Legendy która stanowi ważną pozycję jej literackim dorobku. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupienia książek autorki i otrzymania autografu.

Gorący duet literacki w Zduńskej Woli - Maria Ulatowska i Jacek Skowroński

24 października 2016 roku Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli odwiedził literacki duet: Maria Ulatowska i Jacek Skowroński. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki. Pisarze wspólnie wydali kilka książek m.in.: ,,Autorkę” czy ,,Pokój dla artysty”. Niedawno premierę miała ich najnowsza wspólna książka pt.: ,,Historia spisana atramentem”.

 

Podczas spotkania czytelnicy dowiedzieli się jak wygląda współpraca zaproszonych gości, w jaki sposób połączyły się ich drogi oraz skąd czerpią pomysły na kolejne powieści. Autorzy barwnie opowiadali o swojej najnowszej książce. Opisana została w niej prawdziwa historia z 1903 roku, która wydarzyła się m.in. na Ukrainie oraz w Paryżu.

 

Opowieści pisarzy i rozmowa z nimi były niezwykle intrygujące. Zachęciły uczestników spotkania do zadawania pytań oraz kupna książek z autografami tego interesującego tandemu literackiego.

Roman Czejarek w Zduńskiej Woli

21 października 2014 na zaproszenie DKK do Zduńskiej Woli przyjechał Roman Czejarek, dziennikarz radiowy i telewizyjny, od wielu lat zwiazany z Latem z Radiem. Dał się poznać licznie przybyłej publiczności jako niezwykle otwarty, serdeczny, dowcipny, ujmujacy swoja osobowościa. Chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez przybyłych. Wartko toczyła się opowieść o radiu, o zmianach jakie w nim zaszły na przestrzeni 20 lat, o słuchaczach i wyjazdach Lata z Radiem. Pan Roman zdradził również kulisy pracy w telewizji, w której prowadził teleturniej "Gilotyna". Nie zabrakło anegdot i historyjek z życia radia, które przyjmowane były salwami śmiechu. Ale były również poważne tematy, gdy gość opowiadał o wyjeździe do Afganistanu i sam doświadczył poczucia zagrożenia życia. Oprócz wysłuchania opowieści z życia redaktora Czejarka, które jest niezwykle barwne i ciekawe, przybyli na spotkanie wzięli też udział w konkursach, które dziennikarz przygotował, a zwycięzców nagradzał gadżetami Lata z Radiem. Sprowokował tym świetna zabawę i dużo śmiechu. W tak miłej atmosferze bardzo szybko minęły 3 godziny spotkania. Na koniec pan Roman rozdawał autografy, każdemu wpisujac oryginalna, zabawna dedykację i chętnie pozował do zdjęć. W czasie spotkania można też było zakupić najnowsza ksiażkę Romana Czejarka "Kochane Lato z Radiem". To był bardzo miły wieczór, pełen pozytywnej energii, pozostawiajacy przyjemne wspomnienia.

Sławomir Koper w Zduńskiej Woli

Historia to ludzie…

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego 20.10.2015 gościła autora książek historycznych, felietonistę – Sławomira Kopra. W swoich książkach przedstawia w niecodzienny sposób historię poprzez mało znane fakty często pomijane w biografiach czy podręcznikach historii. Podczas spotkania autor przytoczył kilka pominiętych w książkach anegdot z życia bohaterów swych książek. Opowiedział o swojej fascynacji historią, warsztacie pracy, o tym co go inspiruje, o blaskach i cieniach codziennego sukcesu. Zdradził jakich nowości jego autorstwa możemy się spodziewać w najbliższym czasie. Na zakończenie spotkania nasz gość podpisywał książki z dedykacją swoim czytelnikom. Spotkanie z Sławomirem Koprem odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Wojciech Jagielski w Zduńskiej Woli

Dzięki Instytutowi Książki i Dyskusyjnemu Klubowi Książki 9 października 2013 Miejską Bibliotekę Publiczną w Zduńskiej Woli odwiedził Wojciech Jagielski, korespondent wojenny, dziennikarz, pisarz. W spotkaniu wzięło udział liczne grono mieszkańców naszego miasta. Jak się okazało wiele osób chciało poznać Wojciecha Jagielskiego i jego przyjazd do Zduńskiej Woli był nie lada wydarzeniem. Przybyli z zainteresowaniem słuchali opowieści naszego gościa, który niezwykle ciekawie przedstawił różnice między dziennikarstwem dawnym, rzetelnym, któremu jest wierny, a dziennikarstwem dzisiejszym, niekompetentnym i pospiesznym. On sam pozostał, jak stwierdził, "mamutem" i pogubiłby się w świecie Internetu i informacji nadawanych z prędkością światła i dlatego pozostaje przy papierze i zajmuje się, oprócz pracy w PAP, głównie pisaniem książek. Na spotkaniu nie zabrakło pytań o politykę międzynarodową i kraje, do których dziennikarz wyjeżdżał, o RPA, Gruzję, Afganistan, Czeczenię. Uczestników spotkania interesowały również sprawy bezpieczeństwa na takich wyjazdach. Nie obyło się także bez pytań o książkę Grażyny Jagielskiej, żony pana Wojciecha, w której opisała swoje zmagania z chorobą stresu pourazowego, powstałego w wyniku ciągłego strachu o męża, gdy ten wyjeżdżał na wojny. Nasz gość otwarcie odpowiadał i przy okazji zdradził, że powstaje już druga część książki, tym razem o ludziach, których pani Grażyna poznała w klinice stresu bojowego, w której się leczy. Pan Wojciech również nie próżnuje i jak zapowiedział 21 października wydaje nową książkę "Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli". Prawie dwugodzinne spotkanie minęło niezwykle szybko pozostawiając niedosyt, ale także uczucie przyjemności z poznania i posłuchania tak wyjątkowej osoby, pełnej pasji i mądrości, która pozostaje wierna swoim zasadom, co we współczesnym świecie wcale tak łatwe nie jest. Uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem osoby Wojciecha Jagielskiego. Jest nam bardzo miło, że mogliśmy gościć tak znakomitą postać.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi