Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie Sławomir Koper – DKK Rawa Mazowiecka

Spotkanie autorskie Sławomir Koper – DKK Rawa Mazowiecka 16.11.2016 r.

Dziesiątym gościem rawskiego DKK był piszący historyk, Sławomir Koper. W sali konferencyjnej naszej biblioteki zebrało się około 50 osób, w tym podopieczni  Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rawie Mazowieckiej. Dziękujemy wychowawcom: Ireneuszowi Czyżewskiemu, Sylwestrowi Zendeł oraz Beacie Stępniewskiej za zainteresowanie młodzieży historią        i za udział w spotkaniu. Nasz gość naprawdę ciekawie potrafił opowiedzieć o historii , ale niekoniecznie tej podręcznikowej,  pełnej dat i zdarzeń, ale tej, jak to się mówi o twórczości naszego gościa „historii w kapciach i szlafroku”. Sławomir Koper odbrązawia trochę znane postaci z naszych dziejów, ukazując życie prywatne wielkich tego świata od antyku do PRL-u. Najczęściej znamy tylko ich wizerunek wykreowany, podręcznikowy, sztandarowy. Nasz gość opisuje bardziej sferę prywatną wybranych postaci. Często za maskami jakie przybrali, kryli się cisi pantoflarze nielubiący przepychu lub wręcz odwrotnie, nowobogaccy,  rozrzutni panowie lub osoby z kompleksem posiadanych umiejętności lub wiedzy. To wszystko daje ciekawy obraz historii i jest znakomitym uzupełnieniem wiedzy. Miłość , romanse, sztuka i władza są chyba ponadczasowe i zawsze się znajdzie ktoś do opisania. Czego sobie oraz autorowi życzymy.

Dziękujemy bardzo Panu Sławomirowi Koprowi za przyjęcie zaproszenia od rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki,  zaś Instytutowi Książki i Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi za wsparcie merytoryczne jak i finansowe spotkania.

Spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim DKK Rawa Mazowiecka

Spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim 18.11.2015r.
Pięćdziesiąt osób, które zdecydowało się przybyć na spotkanie ze znanym i lubianym aktorem Zbigniewem Buczkowskim nie było zawiedzionych. W sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej Pan Zbyszek we wspaniały sposób opowiedział o sobie i swojej pracy. Nie zabrakło anegdot oraz części muzycznej, Pan Zbyszek zanucił kilka piosenek w tym kultowe „Sibą, sibą” !!! Publiczność była zachwycona. Spotkanie promowało książkę Pana Zbigniewa pt. „Pisz pan książkę !” i można było ją zakupić. Na koniec Pan Zbigniew oczywiście podpisywał swoją autobiografię, a kolejka po podpis była naprawdę długa. Jedna z wielbicielek przyniosła nawet swojemu ulubionemu aktorowi słoik miodu na długie jesienne wieczory. Spotkanie toczyło się we wspaniałej przyjacielskiej, by nie rzec rodzinnej atmosferze. I tak niewiadomo kiedy prawie dwugodzinna rozmowa dobiegła końca. Dziękujemy Zbigniewowi Buczkowskiemu za przyjęcie zaproszenia i miejmy nadzieję do zobaczenia raz jeszcze.
Było to dziewiąte spotkanie organizowane przez rawski Dyskusyjny Klub Książki. Po tak wspaniałych osobach jak: Antoni Libera; Marek Krajewski; Andrzej Pilipiuk; Michał Ogórek; Lech Dyblik; Jerzy Bralczyk; Andrzej Stasiuk; Wojciech Jagielski reprezentujących różne gatunki literackie i profesje nadszedł czas na piszącego aktora Zbigniewa Buczkowskiego.
Dyskusyjnym Klubom Książki patronuje Instytut Książki, który współfinansował to spotkanie.
 

Andrzej Stasiuk DKK Rawa Mazowiecka

Andrzej Stasiuk
MBP DKK Rawa Mazowiecka 20.09.2013r.

To już siódme spotkanie z autorem w rawskim DKK.  I ewidentnie ta siódemka była dla nas szczęśliwa, bowiem nasze zaproszenie przyjął Andrzej Stasiuk. Nie ukrywam, iż bardzo nam zależało by to był właśnie On. Dlaczego ?. Ponieważ po jego książkę w klubie sięgaliśmy trzykrotnie. Przeczytaliśmy „Grochów”, „Dojczland” i „Mury Hebronu”. Ostatni tytuł znalazł się w Top Five, najlepszych książek przez nas czytanych. Ranking ten powstał na pięciolecie rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tak, to wszystko nas motywowało do tego by tegorocznym gościem był Pan Andrzej.
Ale wróćmy do spotkania, jestem pewien iż ponad czterdzieści osób zgromadzonych w czytelni naszej biblioteki nie było zawiedzionych. Andrzej Stasiuk w charakterystyczny dla siebie sposób, odpowiadał na kolejne pytania, a każda odpowiedź była snuciem pewnej historii. Tak jak w jego książkach, Andrzej Stasiuk opowiada tak jak pisze. Beskidy, podróże, pamiątki, mapy, samochody, wydawnictwo, babcia, książki, ileż było tematów poruszonych podczas tej rozmowy . Zebrani miłośnicy prozy Stasiuka aktywnie włączyli się w spotkanie, padało dużo pytań. Pytań tych co zawsze, kilka nowych i pytań po których emocje, związane z tematem odbierały pisarzowi głos. Ponad dwugodzinne spotkanie dostarczyło czytelnikom, uśmiechu, zdziwienia, wzruszeń i ukazało pisarza kompletnego do tego pełnego pasji, pasji życia i czerpania z niego ile się da. Dziękujemy Panu Andrzejowi i mamy nadzieje, spotkać się raz jeszcze …

 

Wojciech Jagielski - DKK Rawa Maz.

Wojciech Jagielski 20.11.2014r. MBP/DKK
Na zaproszenie rawskiego DKK do naszej biblioteki zawitał znany reportażysta i korespondent wojenny Wojciech Jagielski. Było to już ósme spotkanie w ramach działającego przy MBP Klubu Książki. Staramy się by zaproszeni goście reprezentowali różne style i gatunki literackie. Po kilku przeczytanych w Klubie reportażach takich autorów jak, Kapuściński, Szejnert, Hugo-Bader, Szczygieł czy Wojciech Jagielski pomyśleliśmy, że miło by było spotkać się z przedstawicielem właśnie tego gatunku. Okazało się, że nasze zaproszenie przyjął ostatni z wymienionych, znakomity dziennikarz a zarazem pisarz Wojciech Jagielski. Na spotkanie przybyło około pięćdziesięciu osób w tym pięciu klubowiczy. Pan Wojciech nie zawiódł zebranej w sali konferencyjnej MBP publiczności barwnie opowiadając o pracy dziennikarza wojennego jak i przygodach z tym związanych. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają przygotowania do wyprawy i na jakie trudności, bohater naszego spotkani napotykał. Nie brakowało pytań od czytelników dotyczących krajów odwiedzanych przez Jagielskiego. I tak na dwie godziny przenieśliśmy się za sprawą znakomitego daru opowiada naszego gościa m.in. do Ugandy, RPA, Czeczeni, Gruzji. Wojciech Jagielski to profesjonalista z niesamowitą pasją, którego mam nadzieję uda się jeszcze spotkać.
 * Spotkanie autorskie odbyło się w ramach programu realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

„Kiełbasa i sznurek” czyli Bralczyk i Ogórek

 

„Kiełbasa i sznurek” czyli Bralczyk i Ogórek

MBP DKK Rawa Mazowiecka 04.12.2012r.

 

            Szóste spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, któremu patronuje Instytut Książki już za nami. Rawską książnicę odwiedził tym razem duet, a mianowicie profesor Jerzy Bralczyk i redaktor Michał Ogórek. Wizyta w naszej bibliotece połączona była z promocją ich nowej książki pt. „Kiełbasa i sznurek”. Spotkanie przebiegło we wspaniałej atmosferze błyskotliwej dyskusji. Największe zawiłości języka podane w takiej formie z pewnością „smakują” lepiej. Nie zabrakło anegdot i opisów ciekawych sytuacji z życia naszych gości. Michał Ogórek dziwił się na przykład, że gdzie by się nie pojawił z profesorem, to jak z podziemi wyrastają ludzie z gotowymi pytaniami dotyczącymi ich wątpliwości językowych. Po dyskusji przyszedł czas na pytania. Mieszkańcy Rawy dopytywali się nie tylko o książkę i język, ale również o tradycję ręcznego pisania listów. Rozmowę zakończyło oczywiście podpisywanie książek. Jestem pewien, że nikt z około stu osób które przybyły na spotkanie nie wyszedł z niego zawiedziony. W imieniu wszystkich miłośników języka polskiego dziękuje za cudowne spotkanie i mam nadzieję, że przy promocji kolejnej książki duetu Bralczyk & Ogórek, także się spotkamy.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi