Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Pesymistyczno-humorystyczna wizja świata według Krzysztofa Vargi na DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim

Dyskusyjny Klub Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim podejmuje trudne tematy, prowokowane lekturą ambitnych tekstów. 18 maja b.r. „na warsztacie” klubowiczów była powieść Krzysztofa Vargi „Nagrobek z lastryko”. Czy podobała się? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Futurystyczny świat lat 70-ych XXI wieku, dziwnie przypominający naszą rzeczywistość, tchnie pesymizmem.  Zdehumanizowany obraz razi bezceremonialnością obyczajową, etyczną i moralną a jednak ma w sobie dużą dozę ironicznego humoru. Wprawdzie nie jest to wizja apokaliptyczna, ale niewątpliwie rodzaj „przedpiekla”, diagnoza wskazująca kierunek apokaliptyczny, w którym zmierza świat. Język wypowiedzi Vargi, czy też jego bohatera, pełen jest bezpardonowej dosłowności, neologizmów i autoironii, które autor gładko łączy z rodzajem melancholii i, co zadziwiające, ten oksymoroniczny „mariaż” sprawdza się, choć nie zachwyca.

Nie jest to książka do czytania dla każdego, zawsze i wszędzie, nie ma się też ochoty na jej ponowną lekturę. Zatem czy można ją polecać? Klubowicze byli raczej sceptyczni.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi