Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Ksawerów gościł Sylwię Chutnik

30 maja spędziliśmy fantastyczne popołudnie w towarzystwie pisarki ,felietonistki i działaczki społecznej Sylwii Chutnik.

Pisarka odwiedziła nasz Dom Kultury na zaproszenie biblioteki i Dyskusyjnego Klubu Książki.Te kilka chwil,które mogła nam Pani Sylwia poświęcić przeznaczyliśmy na zapoznanie się z Jej twórczością,porozmawialiśmy             o całokształcie Jej pracy a także rozdyskutowaliśmy się na wiele tematów społecznych.Niespełna 2-godzinne spotkanie minęło w bardzo pogodnej,serdecznej atmosferze.Nasi goście na pewno nie wyczerpali zasobu pytań,jakie chcieli zadać P.Sylwii.Chwilę spędzone w towarzystwie autorki nie były by możliwe gdyby nie Instytut Książki,który to wspiera działalność Dyskusyjnych Klubów Książki.

30.05.2017 Sylwia Chutnik_130.05.2017 Sylwia Chutnik_230.05.2017 Sylwia Chutnik_3

Irena Matuszkiewicz w Ksawerowie

W dniu 28.10.2016r. w Gminnym Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie odbyło się spotkanie autorskie                        z panią Ireną Matuszkiewicz autorką powieści kobiecych m.in.:

                                                 „Agencji złamanych serc”'

                                                 „Modliszka”, „ Szepty”,

                                                 „Gry nie tylko miłosne”,

                                                „Dziewczyny do wynajęcia”

                                                  i wielu innych powieści.

 Pisarka opowiadała o początkach swojej twórczości, swoich inspiracjach, o procesie tworzenia książek. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również o dzieciństwie  i młodości autorki w trudnych czasach powojennych. Publiczność ,w tym klubowicze ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki zadawali autorce pytania dotyczące życia i jej bogatej twórczości.                          

  Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek oraz otrzymanie autografu od pani  Ireny Matuszkiewicz.

 Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnym Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie. Przedsięwzięcie przygotowano w ramach programu realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

Wojciech Jagielski w Ksawerowie

Spotkanie autorskie z cenionym reporterem ,dziennikarzem, korespondentem wojennym Wojciechem Jagielskim.

O tym jak wygląda praca dziennikarza, reportażysty, korespondenta wojennego w różnych stronach świata ,tam gdzie dzieją się wydarzenia mające wpływ na losy wielu narodów opowiedział Wojciech Jagielski wieczorem 14 maja- członkom Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelnikom biblioteki Gminnego Domu Kultury w Ksawerowie, oraz mieszkańcom Gminy Ksawerów.

Wojciech Jagielski –świadek wydarzeń politycznych przełomu wieków opowiedział nam nie tylko o konfliktach zbrojnych , ale także o życiu ludzi w Gruzji, Afganistanie, Tadżykistanie i Czeczeni. Przekazał swoje spostrzeżenia o tym ,jak cudzoziemcy postrzegają Polaków. Dowiedzieliśmy się też o rozpadzie rosyjskiego imperium, załamaniu się apartheidu w RPA ,upadku dyktatorów w Afryce i Azji. Dziennikarz opowiedział o swoich upodobaniach czytelniczych, odpowiedział na wiele pytań zgromadzonej publiczności. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupienia książek autora oraz zdobycia autografu. Wieczór autorski z Wojciechem Jagielskim spotkał się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Ksawerów. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z miło spędzonego czasu.

 

Świątecznie w DKK w Ksawerowie

Świąteczne spotkanie ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki

W świątecznej scenerii przy  domowych wypiekach i filiżance dobrej kawy spotkało się liczne grono  naszych klubowiczów. Najmłodsza klubowiczka rozdała wszystkim przygotowane własnoręcznie piękne kartki świąteczne z szydełkową ozdobą choinkową.   Panowała ogólnie świąteczna atmosfera: rozmowy o zwyczajach i przygotowaniach do tych rodzinnych świąt, wzajemne życzenia.. I tak w czasie miłej rozmowy przeszliśmy do omawiania powieści Andrzeja Barta –„Fabryka Muchołapek” Fabułę powieści wypełnia proces sądowy ,gdzie oskarżonym jest władca łódzkiego getta Rumkowski ,a obrońcą , prokuratorem i świadkami mieszkańcy getta, którzy w większości nie przeżyli wojny.  Klubowicze stwierdzili ,iż odbiór książki utrudnia specyficzna konstrukcja -mieszanie się przeszłości z teraźniejszością  i charakterystyczny trudny klimat. Podsumowując dyskusję wszyscy jednoznacznie  przyznali, że  ta wstrząsająca powieść zmusza do refleksji, porusza  tematykę  wojny ,ich ofiar a także postaw  ludzi różnych narodowości , porusza  problem  holokaustu. Można polecić  ją czytelnikom ,którzy pasjonują się historią.

Następne spotkanie już w Nowym 2016 roku -25 stycznia o godz. 18:00. Będziemy omawiać powieść Marii Nurowskiej –„Drzwi do piekła”. Zapraszamy.

 

Czubaszek w Ksawerowie

Absolutnym hitem okazała się wczorajsza wizyta  zachwycającej i przeuroczej Marii  Czubaszek.        Sala widowiskowa Gminnego Domu Kultury z Biblioteką była zapełniona do ostatniego miejsca. Trudno się dziwić, Pani Maria swoją osoba wzbudza wiele emocji i tych pozytywnych i tych negatywnych. W naszej Gminie gościła po raz pierwszy. Półtora godzinne spotkanie wypełniły anegdoty, opowiastki i głupotki ,jak sama nazywa swoje wypowiedzi . Co chwila zrywały się salwy śmiechu, choć zdarzyły się także wątki poważne, skłaniające do przemyśleń. Pomimo swojego dojrzałego już wieku Pani Maria nie traci nic ze swej atrakcyjności ,pełna ciepła i poczucia humoru zostawiła nas w wyśmienitych nastrojach choć z pewnym niedosytem.

Zapewniła nas o swojej sympatii do Naszej instytucji, życzyła samych sukcesów i zapowiedziała wszystkim, że w niedzielnym wydaniu „Szkła kontaktowego” o godz.22 w programie TVN24 osobiście pozdrowi wszystkich mieszkańców Ksawerowa!

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi