Ksawerów gościł Katarzynę Enerlich

4 czerwca na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki w Ksawerowie odbyło się fenomenalne spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Enerlich. Ta pełna temperamentu osoba zawojowała wszystkich obecnych.Swoim wdziękiem i umiejętnościami oratorskimi mogłaby obdzielić co najmniej kilka osób.Pani Kasia opowiedziała nam odrobinę o swoim życiu,wielu pasjach i planach na przyszłość.Przybliżyła nam  także tematykę swoich książek.Dwie godziny spotkania to stanowczo za mało by zadać wszystkie nurtujące nas pytania,ale i tak śmiało możemy powiedzieć ,że było fantastycznie.Autorka podpisała także swoje książki,znajdujące się w zasobach ksawerowskiej biblioteki, także jeśli ktoś ma ochotę na bardzo dobrą lekturę to zapraszamy,książki Pani Kasi czekają!

Program  Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą w Ksawerowie

10 października br.w Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie z fantastyczną pisarką powieści obyczajowych Małgorzatą Wardą.Pani Małgorzata opowiadała o bohaterach swoich powieści,opisała swój warsztat pracy a także przybliżyła nam sposób w jaki poszukuje tematyki do swoich utworów.Ta niezwykła kobieta zachwyciła zgromadzonych na spotkaniu gości swoją bezpośredniością i ogromnym poczuciem humoru.Padło także wiele pytań do autorki,na które Pani Małgorzata z chęcią odpowiadała.Na koniec nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć i składania autografów na powieściach.

Irena Matuszkiewicz w Ksawerowie

W dniu 28.10.2016r. w Gminnym Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie odbyło się spotkanie autorskie                        z panią Ireną Matuszkiewicz autorką powieści kobiecych m.in.:

„Agencji złamanych serc”'

„Modliszka”, „ Szepty”,

„Gry nie tylko miłosne”,

„Dziewczyny do wynajęcia”

i wielu innych powieści.

Pisarka opowiadała o początkach swojej twórczości, swoich inspiracjach, o procesie tworzenia książek. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również o dzieciństwie  i młodości autorki w trudnych czasach powojennych. Publiczność ,w tym klubowicze ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki zadawali autorce pytania dotyczące życia i jej bogatej twórczości.

Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek oraz otrzymanie autografu od pani  Ireny Matuszkiewicz.

Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnym Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie. Przedsięwzięcie przygotowano w ramach programu realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

Ksawerów gościł Sylwię Chutnik

30 maja spędziliśmy fantastyczne popołudnie w towarzystwie pisarki ,felietonistki i działaczki społecznej Sylwii Chutnik.

Pisarka odwiedziła nasz Dom Kultury na zaproszenie biblioteki i Dyskusyjnego Klubu Książki.Te kilka chwil,które mogła nam Pani Sylwia poświęcić przeznaczyliśmy na zapoznanie się z Jej twórczością,porozmawialiśmy             o całokształcie Jej pracy a także rozdyskutowaliśmy się na wiele tematów społecznych.Niespełna 2-godzinne spotkanie minęło w bardzo pogodnej,serdecznej atmosferze.Nasi goście na pewno nie wyczerpali zasobu pytań,jakie chcieli zadać P.Sylwii.Chwilę spędzone w towarzystwie autorki nie były by możliwe gdyby nie Instytut Książki,który to wspiera działalność Dyskusyjnych Klubów Książki.

30.05.2017 Sylwia Chutnik_130.05.2017 Sylwia Chutnik_230.05.2017 Sylwia Chutnik_3

Świątecznie w DKK w Ksawerowie

Świąteczne spotkanie ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki

W świątecznej scenerii przy  domowych wypiekach i filiżance dobrej kawy spotkało się liczne grono  naszych klubowiczów. Najmłodsza klubowiczka rozdała wszystkim przygotowane własnoręcznie piękne kartki świąteczne z szydełkową ozdobą choinkową.   Panowała ogólnie świąteczna atmosfera: rozmowy o zwyczajach i przygotowaniach do tych rodzinnych świąt, wzajemne życzenia.. I tak w czasie miłej rozmowy przeszliśmy do omawiania powieści Andrzeja Barta –„Fabryka Muchołapek” Fabułę powieści wypełnia proces sądowy ,gdzie oskarżonym jest władca łódzkiego getta Rumkowski ,a obrońcą , prokuratorem i świadkami mieszkańcy getta, którzy w większości nie przeżyli wojny.  Klubowicze stwierdzili ,iż odbiór książki utrudnia specyficzna konstrukcja -mieszanie się przeszłości z teraźniejszością  i charakterystyczny trudny klimat. Podsumowując dyskusję wszyscy jednoznacznie  przyznali, że  ta wstrząsająca powieść zmusza do refleksji, porusza  tematykę  wojny ,ich ofiar a także postaw  ludzi różnych narodowości , porusza  problem  holokaustu. Można polecić  ją czytelnikom ,którzy pasjonują się historią.

Następne spotkanie już w Nowym 2016 roku -25 stycznia o godz. 18:00. Będziemy omawiać powieść Marii Nurowskiej –„Drzwi do piekła”. Zapraszamy.