Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Sławomir Koper w GBP Strzelce Wielkie

W ramach działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich DKK 26.09.2018 r. odbyło się spotkanie ze Sławomirem Koprem, na które przybyła liczna grupa nie tylko członkiń DKK, lecz także kilkoro fanów pisarza. W czasie spotkań autorskich najczęściej goszczą u nas autorki tzw. literatury kobiecej. Tym razem było inaczej. Sławomir Koper jest z wykształcenia historykiem i autorem książek historycznych. Jednak jego książki nie są typowymi, znanymi nam ze szkoły, często nudnymi pozycjami. Pisarz w swoich powieściach stara się pokazać historię poprzez fakty mało znane, często nawet pomijane, a postaci historyczne głównie przez pryzmat ich życia osobistego, uczuciowego.

W czasie spotkania autor wspomniał, że pisze od 20 lat. Początkowo starał się łączyć pisanie z pracą zawodową, jednak okazało się zbyt trudne i wyczerpujące. Pisanie książek historycznych wiąże się, jak sam powiedział, z wyjazdami, wywiadami, odwiedzaniem bibliotek, czy czytaniem akt sądowych, co pochłania dużo czasu i energii. Sławomir Koper w swoim dorobku ma ponad 50 książek i przynajmniej kilkanaście pomysłów na kolejne. Wiele z nich dotyczy czasów II RP, PRL – u czy starożytności i każda z nich jest bardzo ciekawie napisana. Podczas spotkania z czytelnikami w GBP autor zdradził w jaki sposób pozyskuje materiały do książek (wspomniane już wywiady, akta sądowe, ale także archiwa IPN czy listy) i opowiedział wiele ciekawych anegdot z życia swoich bohaterów. Opowiadał też o początkach swojej kariery pisarskiej, które wcale nie były łatwe. Początkowo pisał do szuflady i jak każdy pisarz przeżywał niemiłe chwile, kiedy to odrzucano jego maszynopisy.  Przytoczył nawet formułkę, którą stosują wydawnictwa, gdy nie są zainteresowane wydaniem książki. Jednak  dzięki swojemu uporowi i dzięki krytyce właśnie doszedł do tego miejsca, gdzie jest dziś. A dziś jest jednym z najpoczytniejszych autorów książek historycznych. Jego powieści znajdują się na szczytach list bestsellerów sieci Empik i Matras. Nasz gość poświęcił również uwagę swojej najnowszej książce Zbrodnie z namiętności, w której opisuje między innymi tragiczną historię miłosną znanego i lubianego piosenkarza, Andrzeja Zauchy. Wspomniał, że tak naprawdę historia ta znacznie różni się od tej, którą znamy z mediów.

W czasie spotkania Sławomir Koper chętnie odpowiadał na zadawane przez publiczność pytania, tym samym dał się poznać jako świetny gawędziarz i osoba z dużym poczuciem humoru. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek i pamiątkowymi zdjęciami.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi