Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Sławomir Koper w GBP Strzelce Wielkie

W ramach działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich DKK 26.09.2018 r. odbyło się spotkanie ze Sławomirem Koprem, na które przybyła liczna grupa nie tylko członkiń DKK, lecz także kilkoro fanów pisarza. W czasie spotkań autorskich najczęściej goszczą u nas autorki tzw. literatury kobiecej. Tym razem było inaczej. Sławomir Koper jest z wykształcenia historykiem i autorem książek historycznych. Jednak jego książki nie są typowymi, znanymi nam ze szkoły, często nudnymi pozycjami. Pisarz w swoich powieściach stara się pokazać historię poprzez fakty mało znane, często nawet pomijane, a postaci historyczne głównie przez pryzmat ich życia osobistego, uczuciowego.

W czasie spotkania autor wspomniał, że pisze od 20 lat. Początkowo starał się łączyć pisanie z pracą zawodową, jednak okazało się zbyt trudne i wyczerpujące. Pisanie książek historycznych wiąże się, jak sam powiedział, z wyjazdami, wywiadami, odwiedzaniem bibliotek, czy czytaniem akt sądowych, co pochłania dużo czasu i energii. Sławomir Koper w swoim dorobku ma ponad 50 książek i przynajmniej kilkanaście pomysłów na kolejne. Wiele z nich dotyczy czasów II RP, PRL – u czy starożytności i każda z nich jest bardzo ciekawie napisana. Podczas spotkania z czytelnikami w GBP autor zdradził w jaki sposób pozyskuje materiały do książek (wspomniane już wywiady, akta sądowe, ale także archiwa IPN czy listy) i opowiedział wiele ciekawych anegdot z życia swoich bohaterów. Opowiadał też o początkach swojej kariery pisarskiej, które wcale nie były łatwe. Początkowo pisał do szuflady i jak każdy pisarz przeżywał niemiłe chwile, kiedy to odrzucano jego maszynopisy.  Przytoczył nawet formułkę, którą stosują wydawnictwa, gdy nie są zainteresowane wydaniem książki. Jednak  dzięki swojemu uporowi i dzięki krytyce właśnie doszedł do tego miejsca, gdzie jest dziś. A dziś jest jednym z najpoczytniejszych autorów książek historycznych. Jego powieści znajdują się na szczytach list bestsellerów sieci Empik i Matras. Nasz gość poświęcił również uwagę swojej najnowszej książce Zbrodnie z namiętności, w której opisuje między innymi tragiczną historię miłosną znanego i lubianego piosenkarza, Andrzeja Zauchy. Wspomniał, że tak naprawdę historia ta znacznie różni się od tej, którą znamy z mediów.

W czasie spotkania Sławomir Koper chętnie odpowiadał na zadawane przez publiczność pytania, tym samym dał się poznać jako świetny gawędziarz i osoba z dużym poczuciem humoru. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek i pamiątkowymi zdjęciami.

A. Lingas-Łoniewska w Strzelcach Wielkich

W dniu 20.06.2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Agnieszką Lingas – Łoniewską – autorką takich powieści jak min. „Szósty”, „Jesteś moja dzikusko”, „Boys from hell” czy  trylogii „Szukaj mnie wśród lawendy”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, pod patronatem Instytutu Książki.

Agnieszka Lingas – Łoniewska przyjechała do nas z Wrcoławia, gdzie mieszka i pracuje. Opowiedziała czytelniczkom o sobie i swojej twórczości, jednocześnie promując najnowszą książkę zatytułowaną „Wszystko wina kota!”. Pisarka bardzo szybko nawiązała kontakt ze słuchaczkami i chętnie odpowiadała na zadawane pytania. Okazała się osobą bardzo otwartą i pozytywnie nastawioną do życia. W trakcie spotkania istniała możliwość zakupu książek autorki. Na pożegnanie, w ramach akcji pisarki „Karma zamiast kwiatka”, Agnieszka Lingas – Łoniewska otrzymała od biblioteki karmę dla zwierząt, która zostanie przez nią dostarczona do jednego z wrocławskich schronisk.

Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską

              W dniu 28.04. 2015 r.  po raz trzeci w ramach Projektu  Dyskusyjne Kluby Książki  przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich odbyło się spotkanie autorskie. Tym razem gościem spotkania była Pani Hanna Kowalewska.

Hanna Kowalewska- to pisarka o dużych możliwościach warsztatowych , tworzy zarówno poezję, prozę jak i  opowiadania, ma też w dorobku dramaty, słuchowiska i scenariusze filmowe.

Jest autorką uwielbianej przez czytelników powieści „Tego lata w Zawrociu”, która zdobyła  I nagrodę w konkursie na powieść polską, oraz została przetłumaczona na  język niemiecki i włoski. Kontynuacja tej powieści to: „Góra śpiących węży” , Maska Arlekina „ ,Inna wersja życia” , „Przelot bocianów”.

Opowiadała o najważniejszej dla niej książce „Julita i huśtawki”, która w 2003 r. została uznana za Książkę   Roku. Autorka wydała również tomik wierszy; „Winoroślinność”/1988/ ,i „Anna tłumaczy  świat”/1990/ , oraz zbiór opowiadań ‘Kapelusz z zielonymi jaszczurkami”.

Mimo, iż nieustannie szuka literackich wyzwań i nowych tematów, w jej utworach można znaleźć stałe motywy: samotność, śmierć, skomplikowane związki i uczucia.

Uczestnicy spotkania zadawali autorce pytania: pytano o książki, bohaterów, realia historyczne opisywanych wydarzeń jak również o aspekty współpracy z wydawnictwem.

Ważnym punktem spotkania była promocja najnowszej książki, której premiera była kilka dni przed przyjazdem pisarki. To książka pt. „Tam, gdzie nie sięga już cień”. Pisarka opowiada w swojej książce poruszającą historię, w której znaleźć możemy trudne tematy, zaskakujące tajemnice i nieplanowane miłości. Autorka recytowała nam kilka fragmentów tej książki.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej i kameralnej atmosferze. Pisarka chętnie rozdawała autografy i wpisała się do kroniki naszej biblioteki. Była możliwość zakupu książek autorstwa naszego gościa. Pani Hanna Kowalewska chętnie pozowała do wspólnego zdjęcia. 

 

Spotkanie autorskie z Hanną Cygler

 

 

            Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy GBP w Strzelcach Wielkich w poniedziałkowy wieczór 19 września gościliśmy Hannę Cygler – pisarkę  powieści obyczajowych i tłumaczkę  -na stałe mieszkającą w Gdańsku.

Na spotkanie przybyło 30 osób, w tym gościliśmy członkinie  DKK  z zaprzyjaźnionej  Gminnej Biblioteki  z Sulmierzyc. 

Hanna Cygler absolwentka skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim zawodowo zajmuje się tłumaczeniami ze szwedzkiego i angielskiego, prowadzi własne biuro tłumaczeń.

Pisze – jak sama mówi dla przyjemności, w swoim dorobku ma już 17 powieści.

Debiutowała w 2003 roku książką „3 razy R", natomiast ostatnia powieść  pt. „Za cudze grzechy" ukazała się w bieżącym roku i stanowi kontynuację wątków rozpoczętych w „Cudzym domu”.

Pisarka barwnie opowiadała o pomysłach na książki, bohaterach i wątkach powieści, wydawcach, nowych pomysłach i książkach , które „nosi w głowie”.

Spotkanie było okazją do zadawania pytań autorce, Pani Cygler wyczerpująco opowiadała o trudnych początkach drogi literackiej i związanych z tym wielu również zabawnych sytuacji, o tym jak pisanie może stać się  życiową  pasją.

Spotkanie przebiegało  w miłej i sympatycznej atmosferze. Można było zakupić książki Hanny Cygler i zdobyć autograf autorki oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz w GBP w Strzelcach Wielkich

     Dyskusyjny Klub Książki działający przy GBP w Strzelcach Wielkich gościł w dniu 17.09.2014r. Panią Irenę Matuszkiewicz. Na spotkanie przybyło 25 osób.

Pani Irena Matuszkiewicz urodziła się w Tarnawatce na Lubelszczyźnie, mieszka we Włocławku. Z wykształcenia polonistka, z zawodu dziennikarka. Od wielu lat jest pisarką. Autorka wspaniałych książek takich jak: „Agencja złamanych serc”, „Dziewczyny do wynajęcia”, „Seryjny narzeczony”, „Nie zabijać pająków”, „Szepty” i inne.

Pisarka jest cenioną autorką powieści, których głównymi odbiorcami są kobiety. Jej książki bliskie są życia, opowiadają o naszych życiowych problemach, które każdego z nas w jakiś sposób dotykają. Autorka umiejętnie łączy realizm z fikcją, czego efektem są powieści o wciągającej fabule, doprawionej inteligentnym poczuciem humoru.

Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, pisarka jest osobą niezwykle sympatyczną i otwartą, chętnie udzielała odpowiedzi na zadawane pytania, opowiadając o istocie swojego pisarstwa, przytaczając przy tym zdarzenia z życia prywatnego i różne ciekawe spostrzeżenia.  Na pytanie, kiedy napisze następną książkę, odpowiedziała, że napisana książka ukaże się w październiku tego roku.

Po spotkaniu była możliwości zakupienia książek oraz otrzymanie autografu od Pani Ireny Matuszkiewicz. Klubowiczki pozowały do wspólnego zdjęcia z pisarką.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi