Tete a tete z wampirem, czyli \"Zmierzch\" S. Meyer

Na spotkaniu DKK w MBP Łódź - Śródmieście, Filia Nr 11, które odbyło się 30 czerwca 2009 r. omówiono książkę pt. „Zmierzch”, pióra Stephenie Meyer.

„Zmierzch” to niezwykle porywająca opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności - nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w wampirze... \"Zmierzch\" zajmował czołowe miejsca na listach bestsellerów (przez osiem tygodni na pierwszym miejscu rankingu \"New York Timesa\"!).

„Zmierzch” czytają wszyscy : kobiety i mężczyźni. Na czym polega fenomen tego, nazwanego przez krytyków literackich, „negatywnego zjawiska literackiego”? Krytycy literaccy zarzucają również autorce schematyczność fabuły, przerysowania, brak wyrazistych postaci i jakiejkolwiek głębi emocjonalnej.

Stephenie Meyer ukazuje nam baśniowy, nierealny (ale czy na pewno?) świat uczuć i emocji, które drzemią w każdym z nas. Cudny Edward to marzenie każdej kobiety, od nastolatki do seniorki. Autorka ujawniła ukryte w nas pragnienia przeżycia takiej miłości. Bohaterzy muszą pokonać wiele przeciwności losu, aby ziścić swoje marzenia. Tak naprawdę, to co jest proste, nie wyzwala w ludziach głębszych emocji, dopiero napotykane przeszkody mobilizują do działania. Cykl napisany jest niewyszukanym literackim językiem, ale czyż bajki pisane patetycznie chcielibyśmy czytać? Chyba nie. I o to chodzi.

Gorąco polecam! Miłej podróży w marzenia!

Beata Barbus Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 11