Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Francis Scott Fitzgerald, Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i inne opowiadania

Zasadzki szczęścia, Śpiąca królewna, Przybrzeżny pirat, Tył wielbłąda, Cztery razy w gębę, Bez namysłu..., O,Ruda Czarodziejko! oraz opowiadanie tytułowe tworzą zbiór autorstwa amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda. Każde z nich to, według mnie, kwintesencja opowiadania jako gatunku literackiego. Fitzgerald po prostu opowiada o wydarzeniach i bohaterach. A robi to po mistrzowsku.

Nie będę opisywać po kolei treści ośmiu historii, żeby nie odbierać przyjemności lektury. Wielkiej przyjemności, i to z kilku powodów: urody tych opowieści, piękna języka, różnorodności tematów i postaci. Są to ich biografie lub wyjątki z nich. Autor przedstawia życie Beniamina Buttona a rebours, losy Merlina Graingera splecione z tajemniczą i nieznaną Karoliną, historię porwania pewnego jachtu oraz miłości pisarza i aktorki. Opowiada o tym, co i dlaczego robimy bez namysłu, a co prowokuje do spoliczkowana i jak tył wielbłąda wpływa na jego przód. Ale to nigdy nie są proste historie, a ogromnym ich walorem jest moment zaskoczenia.

Każde z tych opowiadań to materiał na krótkometrażowy film lub dłuższą produkcję, jak ekranizacja tytułowego opowiadania w reżyserii Davida Finchera (typowana do Oscara 2009). Mimo że zostały napisane w latach 1920-1924, a wydane w Polsce po raz pierwszy od 1981 roku, nie straciły na aktualności i atrakcyjności. I, jak piszą wydawcy, „są filozoficzną refleksją nad ludzkim losem i jego paradoksami”.

Niewielka książeczka okazała się dla mnie fascynującym „literackim deserem”, taką pyszną i piękną wisienką na torcie. Z pewnością jeszcze wrócę do tych opowiadań i sięgnę po inne powieści F.S. Fitzgeralda.

Pięknie napisane. Ciekawe. Zaskakujące.

Klasyka. Świetna. Trzeba przeczytać.

Gorąco polecam.

Sylwia Krieger Uczestnik DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 2

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi