Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Dobre ciało" E.Ensler

Eve Ensler, amerykańska współczesna feministka, po zdobyciu ogromniej popularności dzięki swoim "Monologom waginy", tym razem zajęła się kobiecym ciałem, wraz ze wszystkimi jego niedoskonałościami w książce "Dobre ciało". Autorka w różnych zakątkach świata przeprowadziła rozmowy z kobietami by przekonać się, że niezależnie od kultury, języka czy stopnia zamożności każdą kobietę dręczą niedoskonałości jej ciała. Współczesny świat zdominował pęd do doskonałości, do osiągnięcia ideału pięknego ciała. Aby to osiągnąć kobiety gotowe są dosłownie na wszystko, łącznie z samookaleczaniem. W ponad czterdziestu krajach, gdzie była autorka, wszędzie obserwowała jak szybko sprzedają się kremy rozjaśniające w Afryce i  Azji, jak matki amerykańskich ośmiolatek usuwają swoim córkom żebra, pięciolatki na Manhattanie regularnie ćwiczące jogę by pozbyć się pucołowatości, bulimiczki i anorektyczki z Chin i Fidżi, Koreanki usuwające azjatycką skośność oczu i tak dalej i tak dalej. Książka napisana jest w sposób trafiający do każdego, czyta się ją jednym tchem. Niejednokrotnie można odnaleźć w niej własne przemyślenia. Bo Eve Ensler opisuje to co dzieje się w kobiecej psychice, jak potrafimy szukać w sobie defektów, jak w rozmowie z ukochanym mężczyzną doszukujemy podtekstów mających udowodnić mankamenty naszego wyglądu. Nasze myśli są skierowane na jeden cel - chcemy być idealne, doskonałe. Tylko jaka jest definicja tej doskonałości? Jedna z rozmówczyń autorki, siedemdziesięcioczteroletnia Masajka, przeciwstawia się szaleństwu zmieniania swojego wyglądu i stwierdza: "czy lubię swoje ciało [...] Kocham moje ciało. To Bóg je stworzył, Bóg dał mi to ciało. Moje ciało". I taki też jest zamysł autorki, by kobiety odmówiły bycia Barbie, by się wycofały z tego pędu do doskonałości, by przestały starać się być kimś innym, by pokochały własne ciało i przestały je poprawiać. "Dobre ciało" to znakomita książka dla kobiet z kompleksami, aby mogły spojrzeć na swoje niedoskonałości z "przymrużeniem oka", aby nie czuły się osamotnione w swoich codziennych zmaganiach z rzeczywistością, w której "...w normalnych sklepach większe rozmiary trzymają ukryte, gdzieś z tyłu - jakby to były kasety z filmami porno". Pragnienie bycia nieskazitelnie piekną jest jak wirus zaszczepiany przez środki masowego przekazu i tylko od nas zależy czy mu się poddamy.

"Dobre ciało" Eve Ensler

„Dobre ciało” Eve Ensler”

Recenzja książki DKK przy MBPŁ-Ś Fili nr 8 ul. Ogrodowa 24

Autorka książki „Dobre ciało” Eve Ensler, jest amerykańską dramatopisarką i aktywistką ruchu feministycznego, oraz autorką sztuki „Monologi waginy”, która przyniosła jej sławę i popularność na rynku wydawniczym. W książce „Dobre ciało „zajmuję się ciałem kobiecym, wraz z wszystkimi jego niedoskonałościami i stara się przekonać wszystkie kobiety, że każde ciało jest piękne i dobre.

Krytykuje kolejne formy oddziaływania na to ciało i jego modelowanie aby sprostać utrwalonym społecznie czy kulturowo wzorcom. Autorka mówi że nie wszystkie kobiety muszą wyglądać jak „Barbie” i musi istnieć inna alternatywa . Nikt nie jest doskonały. Droga do ideału i szczęścia , którą proponuje autorka to akceptacja własnej niedoskonałości. „Zamiast wykraczać poza siebie, musimy wejść w siebie” … „ Odważ się pokochać swoje ciało . Przestań je poprawiać ”…. . Na całym świecie książka ta wzbudziła wiele emocji oraz burzliwą dyskusję . Polecam serdecznie jako lekturę obowiązkową zwłaszcza dla kobiet.

Anna Olborska

Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi