Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Comedia infantil" - Henning Mankell


Recenzja powstała na podstawie wypowiedzi klubowiczów

"-Właśnie tutaj mogę zacząć swoją opowieść. Wszystko zaczyna się z wiatrem, tajemniczym kuszącym wiatrem, Który wieje przez nasze miasto znad wiecznie niespokojnego Oceanu Indyjskiego-". Czy dziewięć niezwykłych nocy, spędzonych na dachu piekarni z rannym chłopcem może zmienić czyjejś życie?. Okazuje się że tak ... Jose Antonio Maria Vaz , piekarz z małego miasteczka Maputo pewnej nocy słyszy strzały, które padają w pobliskim teatrze. Jose idzie sprawdzić co się stało. Na scenie  teatru znajduje rannego chłopca. Jest to Nelio, bezdomny chłopiec, przywódca bandy dzieci żyjących na ulicach Mozambijskiego miasteczka. Dziesięciolatek jak się okazuje nie jest zwykłym chłopcem. W swoim środowisku uznawany jest za proroka. Piekarz chce sprowadzić pomoc. Neilo się nie zgadza, prosi by Jose Antonio zaniósł go na dach budynku, by mógł zaczerpnąć świeżego powietrza. Tam szykuje mu prowizoryczne posłanie na którym układa postrzelonego chłopca. Jak się okaże będzie to miejsce w którym Neilo spędzi swoje ostatnie dziewięć nocy.

Tak zaczyna się niezwykła, wręcz metafizyczna przygoda zwykłego piekarza z niezwykłym dziesięciolatkiem, a właściwie z niezwykłą opowieścią o jego życiu. Każda noc zaczyna się tak się bardzo podobnie. Jose przychodzi do pracy, szykuje chleb do upieczenia, wkłada go do pieca i idzie na dach. Każda kolejna noc odsłania sekrety życia Neilo. Z mroku wydobywa się słaby głos chłopca, snujący opowieść o tym jak potoczyły się jego losy. Opowiada o tym jak został bez rodziny, przed jakimi strasznymi decyzjami został postawiony mimo młodego wieku, jak to się stało że jest właśnie w tym miejscu i czym kierował się w swoim życiu.

Jeżeli chcecie poznać historię Neilo koniecznie przeczytajcie tę książkę.Henning Mankell pisarz dzielący swoje życie miedzy dwa kraje, ojczystą Szwecję i  afrykański Mozambik, którym się fascynuje. Oddaje w nasze ręce powieść która jest dla  nas, członków rawskiego DKK, niewątpliwie arcydziełem współczesnej literatury. Pisarz znany w Polsce raczej z powieści kryminalnych, sięga po bardzo delikatny temat, temat obok którego nie przejdzie obojętnie chyba każdy z nas, los biednych i bezdomnych dzieci. Książka jest napisana wspaniałym językiem oraz z niezwykłym wyczuciem tematu. Mankell ukazując historię małego chłopca o imieniu Neilo pokazuje brutalność i niesprawiedliwość tego świata. Neilo jest dziwnym bohaterem, mimo swojego młodego wieku wypowiada sentencje na jakie nie wpadł by dorosły człowiek. "Młody - stary człowiek" to pierwsza myśl jaka się nasuwa analizując osobowość Neilo. Owszem młody wiekiem, ale stary przez doświadczenia przed jakimi postawiło go życie. To ten element ma największy wpływ na niezwykły klimat tej powieści. Temu wszystkiemu towarzyszy metamorfoza piekarza Jose Antonio. Który żył nie dostrzegając wielu rzeczy z otaczającego go świata. Swoją opowieścią Neilo otwiera mu oczy. Miałem wrażenie iż książka powoli traci tempo, z każdą nocą gdy chłopiec traci siły, gdy coraz trudniej mu opowiadać, gdy szykuje nas do nieuniknionego końca - do śmierci. Myślę że Mankell nas, czytelników, też do tego przygotowuje, a spowodowanie takiego wrażenia przez pisarza u  czytelnika to przejaw największego kunsztu literackiego. Piękna i poruszająca nawet najtwardsze serca powieść.


Zbigniew Pacho
Moderator DKK przy MBP w Rawie Mazowieckiej

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi