Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Być dorosłym to znaczy być odpowiedzialnym"

      Książka Marty Fox "Magda.doc" to niezwykła lektura dla młodzieży poruszająca, trudne problemy związane z wchodzeniem w świat dorosłych. Autorka wiele uwagi poświęciła kwestii odpowiedzialności za swoje czyny, a w konsekwencji często za drugą osobę. Książkę, która ma formę elektronicznego pamiętnika,  czyta się jednym tchem,  odnajdując za pośrednictwem fikcji literackiej stworzonej przez autorkę, wiele prawdy życiowej .Język, którym posłużyła się Pani Marta Fox, jest bliski młodym ludziom, co powoduje że tym chętniej po nią sięgają.


     Bohaterką powieści jest młoda 18-letnia dziewczyna Magda, która będąc w klasie maturalnej, musi zmierzyć się z problemem niechcianej ciąży. Magda jest samotna, nie ma przyjaciół, a całą jej rodzinę tworzy matka, nieczuła, obca i bardzo samolubna kobieta, która gdzieś w swym dorosłym życiu zagubiła to co najważniejsze - radość z życia. Opuszczona, samotna ale ambitna z jasno wytyczonym celem w życiu (studia) Magda daje się ponieść chwili zapomnienia z uroczym uwodzicielem Łukaszem (Młodszym) Madejskim . Konsekwencją tego jakże smutnego epizodu jest ciąża, która komplikuje życie Magdy. Brak wsparcia ze strony matki, trudności w szkole nie załamują jej jednak. Dzięki pomocy Łukasza Starszego (ojca Łukasza Młodszego) oraz własnej odwadze i odpowiedzialności  udaje się jej zdać celująco maturę. Nagrodą zaś jest bezgraniczna miłość i śliczny uśmiech jej nowo narodzonej córeczki Paulinki.   


      To piękna, wzruszająca i dająca do myślenia powieść, którą powinien przeczytać każdy młody wkraczający w dorosłość człowiek. Warto przekonać się, że często szczenięca miłość nie idzie w parze  z odpowiedzialnością i zrozumieniem. Sądzę, że wiele prawdy może wyciągnąć z niej nie jeden dorosły, wydawałoby się mądrzejszy ale jak pokazuje ta historia nie zawsze potrafiący stanąć na wysokości zadania. Może warto zatrzymać się chwilkę w tej pogoni za codziennym trudem i porozmawiać z młodym człowiekiem o tym co mu w duszy gra. A w tedy, być może unikną przynajmniej na początku drogi wielu przykrości.


        Polecam książkę "Magda.doc" wszystkim tym, którzy chcą zrozumieć młodość, być może w perspektywie własnych doświadczeń życiowych. Warto też zapoznać się z dalszymi losami Magdy i jej rodziny w dwóch pozycjach Marty Fox "Paulina.doc" i "Paulinka w orbicie kotów". Zapraszam do czytania bo naprawdę warto !.

Małgorzata Kowalska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Widzew FB nr 5

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi