Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzja książki "Wszystkie języki świata"

Na spotkaniu DKK w MBP Łódź - Śródmieście, Filia Nr 11, które odbyło się 21 października 2008 r. omówiono książkę pt. "Wszystkie języki świata", której autorem jest Zbigniew Mentzel.

"Wszystkie języki świata" to jednocześnie książka o PRL-u i jego upadku, to również książka o inteligencji i jej zmaganiach z tym ustrojem, książka o Warszawie, w dużym stopniu jest literackim traktatem nad poszukiwaniem swojego miejsca w życiu. Bohater, którym bez wątpliwości jest autor, podczas jednego, całkiem zwyczajnego dnia, dokonuje obszernej retrospekcji swojego życia, począwszy od dzieciństwa w ciemnych latach stalinowskich, przez dojrzewanie w PRL-u późnych lat 60. i 70., aż po "nowe czasy" lat dziewięćdziesiątych.

Tytułowe "języki świata", które próbujemy dniami, miesiącami i latami zgłębiać, i których nigdy nie udaje się poznać dostatecznie dobrze, to według Menzela nie tylko narzędzia komunikacji z innymi, ale również - a może przede wszystkim - sposoby zrozumienia siebie samego.

Jest w książce Mentzela bardzo zgrabnie "narysowany" portret inteligenckiej rodziny ze skomplikowanymi relacjami małżeńsko - rodzicielskimi, które stanowią fabularną oś książki. Mamy też obraz rzeczywistości PRL -u i wczesnego kapitalizmu lat 90. Tutaj Mentzel prezentuje spory kunszt w wyłapywaniu różnych smaczków i szczegółów codzienności tych czasów - niektóre fragmenty czyta się z wielką radością.

Książkę czyta się bardzo dobrze, autor bez problemu angażuje czytelnika w swój świat wspomnień.

Beata Barbus
Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 11

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi