Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Moje pierwsze samobójstwo" Jerzego Pilcha

Recenzja książki powstała na podstawie spostrzeżeń klubowiczów

Najnowsza książka Jerzego Pilcha to zbiór 10 opowiadań, które mają swoiście potraktowany przez autora rys autobiograficzny.


Bohater, wzięty literat, rocznik pięćdziesiąty trzeci (Jerzy Pilch jest z rocznika 1952) w pierwszej z historii próbujący uwieść Najpiękniejszą Kobietę Świata, w następnych opowiadaniach rozprawia się ze swoją przeszłością. Dokonuje refleksji nad całą egzystencją bohatera,  pisarza, który przekroczył już pięćdziesiątkę, człowieka samotnego, który ma rozmaite kłopoty: z alkoholem, zmartwienia z samym sobą faceta, który ma poczucie, że zmarnował sporą część dotychczasowego życia, faceta, który zmaga się z licznymi pożądaniami i kompleksami erotycznymi.


Z drugiej strony odwołuje się do rodzinnych wspomnień, w których przewija się grono osobliwych członków "ewangelickiej" rodziny z Wisły, w której wychowywał się bohater. To Babka Pechowa, jej drugi mąż, Dziadek Pech, czy majster Sztwiertnia, niezwykły twórca stolika do gry w szachy. To wreszcie dom, rodzice i dawni przyjaciele bohatera, który z jednej strony z sarkazmem odnosi się do ich „luterskich” zasad i obyczajów, a z drugiej strony na uroczystości sześćdziesięciolecia swego ojca chce nadal uchodzić za nieodrodnego potomka tej  tradycjonalistycznej społeczności.


Książkę wypełniają historie, mieszające dzień dzisiejszy i wspomnienia pisarza pięćdziesięciolatka. Opowieść ta jest momentami zabawna, nostalgiczna i liryczna zarazem, mówiąc o pożądaniu, tęsknotach, zmorach i sile wychowania, wpływającego na człowieka przez całe życie.

Dyskusyjny Klub Książkowy
przy  Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi