Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel i bohaterami jej książek

15 października 2014 roku do Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z pisarką przybyła pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12. Dzięki działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych czytelników, mogliśmy gościć Roksanę Jędrzejewską-Wróbel,autorkę niezwykle poczytnych książek dla dzieci, za które otrzymała wiele nagród. Pisarka już od pierwszych chwil nawiązała świetny kontakt z małymi czytelnikami, czytała fragmenty swoich książek, opowiadała o swojej twórczości i skąd czerpie pomysły na nowych bohaterów. Choć mali czytelnicy znają wiele książek pani Roksany, ich serce zaskarbiła sobie ryjówka Florka, której historię poznały na klubowych spotkaniach.Uczestnicy spotkania w bardzo obrazowy sposób dowiedzieli się jak powstaje książka, począwszy od pomysłu, aż do pojawienia się jej w księgarniach. Pisarka mówiła dlaczego warto czytać książki, że przenoszą nas do miejsca gdzie toczy się akcja opowiadania, pobudzają wyobraźnię i pomagają rozwiązywać problemy. Podpowiadała jak radzić sobie z nastrojami, kiedy jesteśmy smutni lub gdy zawładnie nami złość. Jak poradzić sobie z koszmarnym snem i uwolnić się od lęku. Zachęcała dzieci do prowadzenia własnego pamiętnika, do malowania na jego stronach własnych emocji i spisywania radosnych i smutnych zdarzeń. Odpowiedziała na wiele pytań o twórczość i sferę prywatną. Pani Roksana zdobyła sympatię dzieci, mamy nadzieję, że jeszcze nas kiedyś odwiedzi.W spotkaniu wzięły udział pięćdziesiąt trzy osoby, panowała wesoła atmosfera.

Ewa Pawlak