Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z p. Joanną Olech

W pogodny, słoneczny wtorek – 17 maja 2011 r. Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach miała zaszczyt, a przy okazji, co niekoniecznie zawsze idzie w parze, wielką przyjemność, gościć w swoich skromnych, blaszanych progach p. Joannę Olech, znaną autorkę książek dla dzieci i młodzieży, która przyjechała do nas, jako prezent dla klubowiczów z DKK dla dzieci, działającego w naszej bibliotece od marca 2009 r. 
Ponieważ p. Olech i jej książki, jak np. „Dynastia Miziołków”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe” czy „Gdzie diabeł mówi... do usług!”, są znane wielu czytelnikom (i bardzo przez nich lubiane), paskudnie, i wręcz niehumanitarnie, byłoby „nie podzielić się” osobą pisarki z ludźmi spoza klubu książki i wobec tego nie powinien dziwić fakt, iż w spotkaniu z nią uczestniczyli także uczniowie kl. IV b ze Szkoły Podstawowej w naszym mieście wraz z nauczycielami.
Wizyta p. Joanny okazała się naprawdę „strzałem w 10-tkę”, a zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe były zauroczone jej osobą, jako że nie tylko opowiadała o sobie, swojej rodzinie, zainteresowaniach, książkach które napisała i/lub zilustrowała (z wykształcenia jest bowiem grafikiem), ale nawiązała z dzieciakami fantastyczny kontakt i natychmiastowe porozumienie, wciągając je w rozmowę, pytając o ich plany i zainteresowania oraz wymyślając dla nich, nagrodzone później przez siebie słodyczami, konkursy, w których wszyscy obecni na spotkaniu, na wyścigi i ochoczo brali żywiołowy udział. Było mnóstwo śmiechu, gwaru i radości, a młodzi ludzie naprawdę świetnie się bawili. 
Pisarka w ogóle okazała się, tak młoda duchem, że mogłaby bez mała być ich równolatką. Świetnie dogadała się z obecnymi na spotkaniu dziećmi, a niestety znakomita większość osób dorosłych zatraca tę, nader cenną, umiejętność i miast przyjacielskiej rozmowy, mamy generalskie rozkazy i polecenia, ewentualnie moralizatorskie pouczenia. Stąd, m. in. tak trudno dorosłym dogadać się z dziećmi, zupełnie jakby zapomnieli, że sami „od nowości” dorosłymi nie byli - często mieli szatańskie wręcz pomysły i rozrabiali tak samo, jak dzieciaki z którymi teraz, jako BARDZO dorośli ludzie za nic nie mogą złapać wspólnego języka. A p. Joannie się to udało! Dlatego jej wizytę bardzo miło będzie nam zachować w pamięci na długi czas. 
Mam nadzieję, że i autorce nie było u nas źle, w związku z czym zechce kiedyś jeszcze odwiedzić Pabianice i naszą bibliotekę. Byłaby wtedy szansa na zaproszenie innej grupy młodych czytelników, bowiem spotkaniem z p. Olech zainteresowanych było dużo więcej dzieci, niż udałoby się pomieścić w naszej czytelni, a i tak grupa obecna na tymże miała z pisarką naprawdę bardzo bliski kontakt, o naszej placówce można, bowiem powiedzieć wiele rzeczy, ale z całą pewnością nie to, że jest przesadnie duża. W związku z czym, mówiąc wprost, dzieciaki niemal siedziały autorce na głowie. Cudowne zaś było to, że p. Joannie w ogóle to nie przeszkadzało, powiedziała nawet, że zdecydowanie woli takie nieduże (w naszym przypadku nawet, nie bójmy się tego słowa, malutkie) pomieszczenia niż sale wielkości stodoły lub stadionu, w których czuje się niekomfortowo i zagubiona. Urocza kobieta! Trzeba się, bowiem wspiąć na wyżyny taktu, żeby tak naturalnie i uprzejmie zachwycać się kompletnym brakiem dystansu i...odległości między sobą, a publicznością. Już choćby to sprawia, że wizytę pisarki, z całą pewnością, wszyscy zachowamy we wdzięcznej pamięci. Oby zawsze trafiali do nas tak mili, niekonfliktowi, bezpretensjonalni, serdeczni goście.Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi