Relacja ze spotkania autorskiego z Anną Onichimowską

26 października o godzinie 11.30 odbyło się pierwsze spotkanie autorskie w ramach DKK. Do naszej małej biblioteki przybyła, z jednej z dziesięciu stron świata - pisarka Anna Onichimowska. Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Stróży i uczestniczyło w nim ponad 50 osób, w tym 36 dzieci i zaproszeni goście : wójt gminy, pani dyrektor szkoły wraz z radą pedagogiczną i pracownikami, pani kierownik GOK-u w Kodraniu, pani dyrektor GBP w Rząśni wraz z koleżankami z bibliotek oraz członkowie DKK.

Pani Onichimowska po oficjalnym powitaniu opowiedziała o dzieciom o książkach, które dla nich napisała oraz przeczytała jedną „Zasypiankę”, którą wskazali uczestnicy spotkania. Była to zasypianka Za dwa złote. Po tym, dzieciaki zaczęły zadawać pytania pisarce : Jak długo pisze jedną książkę ?, Jaką książkę lubiła najbardziej w dzieciństwie?, Czy Krzysztof Pączek był autentyczną postacią? Którą ze swoich książek lubi najbardziej? I wiele innych. O dziwo na pytanie pisarki : Czy wy chcielibyście zostać sławnymi ludźmi? Dzieci odpowiedziały – NIE. Nasi uczniowie chcą być strażakami, policjantami i ochroniarzami. Niektóre dziewczynki chciałyby być jak Hannah Montana, ale nie sławne, bo sława może być męcząca.

Na zakończenie spotkania pani Onichimowska wręczyła dzieciom nagrody za udział w konkursie „Przygody Pączka i krasnali”, który Biblioteka Publiczna w Stróży w związku z przyjazdem Pani Onichimowskiej oraz z rocznicami : 100. Śmierci M. Konopnickiej, 120. Śmierci C. Collodiego, zorganizowała . Był to konkurs plastyczno-literacki. Młodsze dzieci miały za zadanie wykonać pajaca lub krasnala z dowolnego materiału i w dowolnej formie, starsze natomiast miały napisać komiks „ Jak pajace i krasnale pomogły Krzysztofowi Pączkowi w drodze do sławy?” Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie, otrzymali drobne upominki. Dodatkową nagrodą i wielkim zaszczytem był fakt, że otrzymali je z rąk pisarki.

Ostatnim już punktem programu było rozdawanie autografów na zakładkach i książkach pani Onichimowskiej, które można było zakupić podczas spotkania

oraz wpis do kroniki i pamiątkowe zdjęcia.

Tak w wielkim skrócie wyglądał dzień czekolady w naszej szkole.

Magdalena Komór

moderator DKK przy BP w Stróży.