Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

H.Kowalewska w Sędziejowicach

Kilkanaście dni temu gościliśmy w bibliotece panią Hannę Kowalewską, poczytną polską poetkę, pisarkę, autorkę dramatów, słuchowisk i scenariuszy filmowych. Na spotkanie przybyli miłośnicy bestsellerów: „Tego lata w Zawrociu”,”Góra śpiących węży”, „Maska Arlekina” i in. Oprócz wspólnego czytania fragmentów komedii A. Fredry w ramach akcji „Narodowe Czytanie Fredry” można było zdobyć autograf pani Hanny i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Czytelnicy mogą być zadowoleni!

"Dobre ciało" E.Ensler

Prowokująca powieść, która bardzo mocno poruszyła uczucia naszych czytelniczek. Panie bowiem, o nieskazitelnym umyśle estetycznym, nie  omieszkały wyrazić swoich opinii na temat bezmyślnego kształtowania, wręcz okaleczania swojego ciała.  Wspólnie zgodziły się, ze warto dbać o siebie, ale w granicach rozsądku, aby nie stać się chorą psychicznie osobą, szkieletem, pokrytym prześwitującą skórą…

B.Magdziak

 

"Ono" D.Terakowskiej

Kolejne zimowe spotkanie członków DKK przyniosło dyskusję nad kontrowersyjną książką D. Terakowskiej  „ONO”. Nastoletnia dziewczyna, mimo, że posiada pełną rodzinę, nie potrafi odnaleźć się wśród egoistycznej matki i zahukanego ojca. Kiedy okazuje się, że jest w ciąży, a nie zna ojca, postanawia za wszelką cenę go odnaleźć. Dziewięć miesięcy wystarcza jej, aby poznać uczucia macierzyńskie i stworzyć warunki do przyjęcia nowo poczętego dzieciątka. Jak to się stało, że maleńki człowiek nie przyszedł ostatecznie na świat? Odpowiedź znajdzie czytelnik na  łamach powieści „Ono”….

B.Magdziak


Daniel Odija - "Niech to nie będzie sen"

"Dobiegający czterdziestki Adam Nowak, który kiedyś pisał, a dziś tkwi w twórczym stuporze, wyjeżdża na wieś. Zostawia w mieście dwu dorosłych synów i żonę – od pół roku związaną z innym, bogatszym mężczyzną. W wiejskim zaciszu będzie próbował zrozumieć swoją życiową klęskę. Daniel Odija (1974) w najnowszej powieści sięgnął po długo oczekiwany temat: bilansowanie zysków i strat przez tzw. roczniki siedemdziesiąte, czyli pokolenie literackie dzisiejszych trzydziestokilkulatków, kojarzone z nazwiskami Mariusza Sieniewicza, Michała Witkowskiego i Wojciecha Kuczoka. Ten ostatni także niedawno wydał powieść rymującą się z nową książką autora ze Słupska (podobieństwo tekstów widać gołym okiem: u Kuczoka jest to „Senność”, u Odiji – „Niech to nie będzie sen”). Obaj w bezwzględny sposób rozprawili się z dramaturgią literackiego sukcesu. Kuczok kreśląc wyrazistą sylwetkę śmiertelnie chorego, samotnego człowieka, znajdującego w miłości schronienie, autor „Ulicy” – szkicując bardziej nijaką postać pisarza wracającego w rodzinne strony”… Powieść to delikatna, najcichsza refleksja nad przemijaniem ludzkiego życia i odkrywanie jego sensu. Jest też próbą odpowiedzi na pytanie: czy warto było? gdzie popełniłem błąd? W gąszczu codziennych problemów i kłopotów bohater za wszelką cenę próbuje przywrócić beztroskie lata dzieciństwa, wręcz widzi cienie z przeszłości, które mogłyby mieć wpływ na jego dalsze życie…. Matka i ojciec, zmarły w tragicznych okolicznościach brat - patrzą na niego oczami dawnych, żyjących osób… Bohater chciałby cofnąć czas… ale to już niemożliwe. Życie toczy się dalej. B.Magdziak

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi