Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla dzieci (spotk. 12)

Dnia 5 maja br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się dwunaste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, na którym „odliczyło się”ośmioro młodych klubowiczów oraz pani z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 14.
Tym razem na klubowy „warsztat” wzięliśmy książkę p. Ireny Landau - „Jest O.K. !”.
Niestety, wbrew optymistycznemu skądinąd tytułowi, książka nie zyskała uznania naszych klubowych dzieciaków. Najpoważniejszym zarzutem z ich strony było to, że narratorką tej opowieści jest nauczycielka, a przecież „jak świat, światem” wiadomo, że młodzież za „ciałami pedagogicznymi” nie przepada. Poza tym nasze klubowe dzieci miały także zastrzeżenia do zbyt poważnego tonu, w jakim autorka książkę napisała. Zgodnie oświadczyły, że zdecydowanie wolą, gdy tematy ważne i... poważne przedstawione są w książkach w sposób, w miarę możliwości, lekki i dowcipny, a nie „tak drętwy i napuszony, że po prostu trudno się to czyta”.
Brzmi to wszystko niezbyt przyjemnie i z całą pewnością nieoptymistycznie ale, choć to niewielka pociecha, przynajmniej tym razem nasi młodzi klubowicze „zwarli szeregi” i przy omawianiu powieści p. Landau zaprezentowali jednomyślną opinię nt. tejże książki, tyle tylko że ta, jednaka u wszystkich klubowiczów, nieprzychylna opinia powinna raczej zmartwić pisarkę. Mnie z kolei, oprócz zmartwienia faktem nieudanego doboru klubowej lektury, dała sporo do myślenia nt. spraw (i sposobu, w jaki należy je przedstawić, by trafiły do młodego odbiorcy), którymi interesuje się współczesne młode pokolenie. 
Myślę, że nie chodzi o to, iż nasze dzieci (nie tylko klubowe) są pozbawione uczuć, chociaż takie stwierdzenie byłoby oczywiście najprostsze (aczkolwiek także najbardziej krzywdzące i niesprawiedliwe), ale raczej o to w jaki sposób dorośli te uczucia „uruchomią”, a w tym konkretnym przypadku po prostu się to nie udało. I to właściwie cała „diagnoza” klubowej lektury. Pewnie gdyby książka „Jest O.K. !”, poruszająca przecież wiele spraw naprawdę ważnych, była napisana w nieco lżejszym tonie, bardziej zrozumiałym dla młodego czytelnika, to nasze klubowe dzieciaki nie wystawiłyby jej, tak „na biegu”, oceny niedostatecznej. 
Trudno jednak prognozować, czy jakaś książka jest udana czy też nie i oceniać opinie czytelników, (w myśl złotej zasady : „Nie sądźmy, nie będziemy sądzeni”), więc i ja nie mam do tego prawa. Podsumowując – choć to przykre, tym razem klubowa lektura okazała się, dla naszych młodych klubowiczów, wyborem zdecydowanie nietrafionym. 
Mam tylko cichą nadzieję, że może tytuł wybrany przez nas do omówienia na następnym spotkaniu DKK dla dzieci, które umówiliśmy sobie na 9 czerwca (nasz ostatni przed wakacjami klubowy „spęd”), jak zwykle o godz. 15.00, a tym razem będzie to książka p. Agnieszki Tyszki - „Róże w garażu”, doczeka się nieco bardziej przychylnej oceny ze strony naszego młodego „klubu książkowego”.  

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi