Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla dzieci (spotk. 17)

Dnia 5 stycznia 2011 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się siedemnaste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, na którym „odliczyło się” ośmioro klubowiczów oraz pani z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 14.

Na tym pierwszym, w nowym roku, spotkaniu młodego klubu omawialiśmy książkę Rene Goscinnego, pt. „Nieznane przygody Mikołajka”, która okazała się dla naszych klubowych dzieci „fajna i śmieszna, chociaż ten chłopak Mikołaj jest trochę za bardzo gapowaty i niezaradny”. Podobały się za to, już bez żadnych zastrzeżeń, rysunki autorstwa znanego francuskiego grafika Jeana - Jacquesa Sempe, który od samego początku, tj. gdy tylko Rene Goscinny zaczął spisywać przygody, wymyślonego przez siebie, niesfornego, ale ogromnie sympatycznego, chłopca o imieniu Mikołaj, towarzyszy ilustracjami kolejnym zbiorkom przygód tego znanego chyba wszystkim, małym i dużym czytelnikom, bohatera.

Omawiane przez nas na spotkaniu klubowym „Nieznane przygody Mikołajka” wydała w 2009 roku córka zmarłego w 1977 roku autora, Anne Goscinny. Są to niepublikowane wcześniej, jedne z pierwszych napisanych przez Rene Goscinnego historyjek, których maszynopisy Anne Goscinny znalazła w papierach ojca i podjęła ze wszech miar słuszną, i to z całą pewnością nie tylko z punktu widzenia wielbicieli cyklu książek o Mikołajku, decyzję o ich wydaniu. Zwróciła się, oczywiście, do żyjącego i nadal tworzącego, przyjaciela ojca, Jeana – Jacquesa Sempego, który na szczęście zgodził się na współpracę i ozdobił książkę ilustracjami, bez nich bowiem chyba nikt nie potrafi sobie wyobrazić książek Goscinnego. Są tak doskonale utrzymane w klimacie tych opowieści, że kolejne książki nie mogłyby istnieć bez nich, byłyby bowiem w jakimś sensie uboższe i niepełne. Ta zasada działa oczywiście w obie strony - same rysunki, bez tekstu też nie byłyby tym do czego przyzwyczaił swoich czytelników, ten znakomity, dwuosobowy zespół francuskich twórców.

Tego samego zdania byli także nasi klubowicze, którzy jak się okazało czytali większość książek o przygodach literackiego „dziecka” duetu Sempe – Goscinny i nie było wśród nich takiej, która okazałaby się nielubiana przez nasze klubowe dzieciaki. Co zaś się tyczy tej, którą omawialiśmy na spotkaniu klubu, to dzieci wysunęły niewielkie tylko zastrzeżenie, a mianowicie brakowało im w tej książce chociaż jednej historii, w której występowałaby babcia Mikołajka, zwana Bunią. Jak się bowiem okazało, to jej osoba jest ulubioną przez klubowe dzieci, postacią występującą w książkach Goscinnego.

Poza tym nie mieli żadnych krytycznych uwag, a lektura „Nieznanych przygód Mikołajka” bawiła ich, a nie nużyła, za co chwała autorowi! Napisałam to ostatnie z pełną odpowiedzialnością, bowiem jak inaczej można uhonorować pisarza, twórcę bohatera, który skończył 50 lat i nigdy się nie zestarzał, a czytelnicy (a co bardzo ważne, młodzi czytelnicy), wciąż chcą o nim czytać i to w dobie komputerów i postaci w typie Hannah Montana.

Wobec czego cieszę się, że nasze klubowe dzieciaki były zadowolone z wyboru lektury na DKK, a nawet stwierdziły, że książki o Mikołajku naprawdę bardzo im się podobają. Ale już np. film, który na ich podstawie nakręcili Francuzi, zdecydowanie nie przypadł młodym klubowiczom do gustu, choć do kina poszli chętnie, bo spodziewali się, że będzie bardziej przypominał pierwowzór literacki. Z czego wniosek, że jednak książki górą!

Mam nadzieję, że ten optymistyczny stan rzeczy utrzyma się na naszych dalszych klubowych spotkaniach, z których następne wyznaczyliśmy sobie na 2 lutego, jak zwykle o godz. 15.00. Porozmawiamy wtedy o kolejnej pozycji z klasyki literatury, a będzie to „Tajemniczy opiekun” Jean Webster.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi