Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

O poezji z DKK Wodzierady

W marcu spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki miało trochę inny charakter niż zazwyczaj. 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji nasz Klub razem z biblioteką oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu zorganizował wieczorek poetycki. Podczas spotkania czytaliśmy poezję, dyskutowaliśmy o poezji i śpiewaliśmy poezję. Tego wieczoru nie mogło zabraknąć lokalnych poetów, którzy podzielili się z nami swoją twórczością. Było kameralnie,  nastrojowo, magicznie.

"Laska nebeska" w DKK Wodzierady

W lutym nasz Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, aby podyskutować o felietonach Mariusza Szczygła zebranych w książce "Laska nebeska". Dyskusja była ciekawa, swoje wypowiedzi czytelniczki popierały odpowiednimi fragmentami książki. Lektura zachęciła nas do sięgnięcia po kilka książek z literatury czeskiej, jak również do obejrzenia (lub przypomnienia) kilku filmów. 

Spotkanie styczniowe DKK - GBP w Wodzieradach

Dnia 17 stycznia 2017 roku w godzinach popołudniowych odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Poświęcone było książce Witolda Horwatha "Ptakon". Powieść wzbudziła wiele emocji. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że książka nie należy do najłatwiejszych w odbiorze. Pełno w niej niejasności i niedomówień. Pozostawia czytelnika z szeregiem pytań: o granice odpowiedzialności, o zdolność przebaczania, o winę i karę. "Ptakon" to książka nietypowa, mocna, wymagająca być może kilku podejść. Ale sądzimy,  że warto. Polecamy do przeczytania!  Aby wyciszyć emocje wywołane lekturą, w dalszej części spotkania przeprowadzono warsztaty origami. Powstałe dzieła można oglądać w bibliotece. W spotkaniu uczestniczyło 7 pań.

Spotkania DKK w Wodzieradach w III kwartale 2016 roku

W III kwartale 2016 roku Dyskusyjny Klub Książki przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach spotkał się dwa razy. W lipcu spotkanie miało nietypowy charakter, postanowiłyśmy spędzić czas aktywnie i porozmawiać o literaturze w plenerze. Najpierw wzięłyśmy udział w  queście rowerowym "Śladami niejednej tajemnicy Piorunowa i Przyrownicy". Quest to gra terenowa, podczas której  poruszamy się po nieoznakowanym szlaku turystycznym (pomaga nam w tym ulotka questowa). Rozwiązując zagadki i pokonując trasę oznaczoną na ulotce, poznajemy atrakcje turystyczne, przyrodnicze i historyczne regionu. Wyprawa sprawiła nam wielką przyjemność. Wzięło w niej udział 5 pań. Na zakończenie przy słodkim poczęstunku odbyła się ogólna dyskusja o literaturze. Członkinie Klubu dzieliły się informacjami na temat ostatnio przeczytanych książek. Nie zabrakło też rozmów o Marii Dąbrowskiej i jej "Nocach i dniach", bowiem Piorunów to miejscowość związana z pisarką. Tutaj przyjeżdżała w latach trzydziestych XX wieku, tu powstało siedem rozdziałów powieści.

W sierpniu, ze względu na plany wakacyjne członkiń Klubu, spotkanie nie odbyło się.

We wrześniu w bibliotece rozmawiałyśmy na temat książki "Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit" Suki Kim. Lektura pozwoliła nam w maleńkim stopniu poznać, jak wygląda życie ludzi mieszkających w kraju w którym panuje jedna z najbardziej bezwzględnych i tajemniczych dyktatur świata. W spotkaniu wzięło udział 6 pań.

 

Spotkanie DKK w Kwiatkowicach

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach poświęcone było  twórczości Hanny Kowalewskiej. Najpierw omówiliśmy pierwszy tom cyklu o Zawrociu, czyli  "Tego lata w Zawrociu", a następnie inne książki autorki. Osoby, które przeczytały całą serię, zachęcały pozostałe do sięgnięcia po kolejne tomy. Rozmawialiśmy też o ostatniej powieści "Tam, gdzie nie sięga już cień". Nawiązaliśmy do spotkania z panią Kowalewską, które odbyło się w naszej bibliotece w kwietniu tego roku. Ponownie wyraziliśmy uznanie dla jej twórczości, wspaniałego stylu pisania i interesującego sposobu przedstawiania postaci i zdarzeń.

Spotkanie majowe DKK przy GBP w Wodzieradach

Kolejne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach miało miejsce podczas uroczystości z okazji Tygodnia Bibliotek w dniu 15 maja br. Klubowicze wysłuchali wykładu Jolanty Szwalbe na temat: "Umiej cieszyć się życiem". Pani Jolanta jest autorką antologii cytatów: "Myśl i działaj dla przyszłości", "Sekrety istnienia", " Wyrusz w drogę", "Złap na zawsze wiatr w żagle" i "Sto i więcej lat aktywności". Podczas spotkania autorka prezentowała swoje książki, namawiała do aktywności posiłkując się cytatami ludzi kultury, nauki i filozofii.. Misją autorki jest bowiem inspirować do działania, dawać  radość i dobrą energię. Wykład pani Szwalbe był bardzo interesujący,a na zakończenie  można było zakupić wybrane książki i uzyskać dedykację. 

Kolejne spotkanie DKK planujemy w czerwcu. 

 

DKK Wodzierady

Za nami I kwartał 2015 roku. W tym czasie nasz Dyskusyjny Klub Książki spotykał się systematycznie. 

W styczniu omawialiśmy książkę Bohumila Hrabala "Piękna rupieciarnia". Autor mówi o swoim życiu i tworzeniu, o tym, co go cieszy, a co martwi. Poznaliśmy atmosferę czeskich małych miasteczek, klimat knajpek, gdzie toczy się życie prostych ludzi i gdzie pisarz uwielbiał przebywać. Lektura ciekawa nie tylko dla miłośników Hrabala.

W lutym tematem naszej dyskusji była książką Sylwii Chutnik "Dzidzia". Powieść wywołała wśród klubowiczek wiele emocji, jednym się bardzo podobała, inne nie były nią zachwycone. Ale wszystkie stwierdziły zgodnie, że nie sposób przejść obok niej obojętnie.

W marcu natomiast spotkaliśmy się  z prozą  japońskiego pisarza Haruki Murakamiego. Jego książka "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu" podobała się wszystkim przybyłym na spotkanie czytelniczkom. Pisarz dzieli się z nami  przemyśleniami dotyczącymi jego życia i wpływu biegania na to życie. Książkę czyta się z przyjemnością, a niektóre myśli autora mogłyby posłużyć za życiowe drogowskazy.

Wszystkie omawiane lektury polecamy gorąco do przeczytania!

Grudniowe spotkanie DKK przy GBP w Wodzieradach

29 grudnia 2014 roku w godzinach popołudniowych odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Omawialiśmy książkę Barbary Włodarczyk "Nie ma jednej Rosji". 

Barbara Włodarczyk - wieloletnia korespondentka  TVP w Moskwie, dziennikarka, autorka cyklu telewizyjnego "Szerokie tory". Książka  "Nie ma jednej Rosji" powstała właśnie na podstawie wybranych reportaży telewizyjnych.  Dziennikarka ukazuje w nich niezwykłą galerię postaci i środowisk: od  siostry Mariji, która wyznaje kult Putina, przez rosyjskich neofaszystów, aż  po przeciwników aktualnego prezydenta. Poznajemy nastolatki z moskiewskiej szkoły kadetek, obserwujemy porwanie dziewczyny w Dagestanie, odwiedzamy nocne kluby Moskwy, dowiadujemy się, jak żyją krezusi, a jak ludzie w  zapomnianych przez rząd wioskach. "Książka ciekawa, czyta się ją dobrze,  nie można się od niej oderwać" - tak ocenili lekturę klubowicze podczas spotkania. Polecamy do przeczytania! 

Spotkanie listopadowe DKK w GBP w Wodzieradach

Listopadowe spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było  książce "Trucicielka i inne opowiadania" Erica-Emmanuela Schmitta. Spotkałyśmy się 19 listopada o godz. 16:00 jak zwykle w lokalu biblioteki. Tak się  złożyło, że dzień wcześniej Eric-Emmanuel Schmitt odebrał w Ambasadzie Francuskiej nagrodę Dyskusyjnych Klubów Książki i tytuł Ambasadora Czytelnictwa. Podczas spotkania nawiązałyśmy oczywiście do tego ważnego wydarzenia. Następnie rozpoczęłyśmy dyskusję wokół książki "Trucicielka i inne opowiadania". Jest to zbiór czterech wyjątkowych opowiadań. Autor porusza w nich  kwestię obsesji i tego, do czego może ona doprowadzić oraz możliwości przemiany człowieka, odkupienia win. Polecamy do przeczytania!

W dyskusji wzięło udział 8 pań.

Kolejne spotkanie naszego DKK planowane jest na 29  grudnia, a więc po Świętach Bożego Narodzenia. W związku z tym wszystkim miłośnikom książek, Dyskusyjnych Klubów Książki i naszej biblioteki życzymy Wesołych Świąt!

Spotkanie październikowe DKK przy GBP w Wodzieradach

28 października 2014 roku odbyło się  spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Wzięło w nim udział 7 osób. Tematem dyskusji była książka Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach". Jest to zbiór felietonów  publikowanych wcześniej na łamach różnych czasopism i gazet. Autor opisuje w nich swoje podróże po wschodniej części Europy i Azji, sporo miejsca poświęca też przygranicznym  obszarom naszego kraju. Książka wywołała różne reakcje wśród członkiń naszego DKK. Jednym podobał się sposób opisania przez autora  swoich wrażeń z podróży, obserwacji zachowań ludzi i tego, co się dzieje na świecie. Innym nie przypadła do gustu taka forma wypowiedzi. Ale wszystkie zgodnie stwierdziły, że  w felietonach można odnaleźć spora dawkę refleksji nad przeszłością i współczesnością oraz dużo wartościowych przemyśleń. Polecamy do przeczytania. Następne spotkanie DKK w listopadzie.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi