"Córki rozbójniczki"

23 listopada 2015 r. w Filii nar 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, omawialiśmy książkę Grażyny Plebanek "Córki rozbójniczki".

Omawiana książka Grażyny Plebanek jest zbiorem esejów krytycznoliterackich dotyczących kobiet. Kobiet niezależnych, świadomych swej podmiotowości, o silnej osobowości.Z różnych epok, różnej kultury i regionów świata. Królowe, damy, kochające matki, wojowniczki i wilczyce, niepokorne i ekscentryczne emancypantki. Plebanek opowiada ich historie, zwraca uwagę na okres w historii, w którym kobiety są nieobecne. W podręcznikach szkolnych nie przeczytamy o kobietach władcach, naukowcach, a przecież były i warto o nich mówić. Eseje głęboko przemyślane i skłaniające do refleksji.

Książka wywołała dużo emocji i burzliwą dyskusję. Niektórzy czytali ją wyrywkowo, tylko o postaciach, które już znają. Zgodnie stwierdzono, że feminizm zrobił bardzo dużo dobrych rzeczy. Kobiety mogą uczyć się, rozwijać swoje pasje i pracować. Mają wolność wyboru, mogą robić karierę, wybrać dom i wychowywanie dzieci lub starać się połączyć jedno z drugim, choć nie zawsze da się to pogodzić. Zdaniem jednego z klubowiczów, udziwnieniem było wplatanie związków zwierzęcych np."Szara wilczyca". Niemniej, książka Plebanek zachęciła do odnalezienie i sięgnięcia po inne wartościowe pozycje biograficzne.

W spotkaniu wzięło udział osiem osób. Na kolejnym 14 grudnia 2015 r., omawiać będziemy książkę Amosa Oza "Opowieść o miłości i mroku".