Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Krótka historia Stephena Hawkinga”

16 września 2015 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, omawialiśmy książkę Kitty Ferguson Krótka historia Stephena Hawkinga”.

Dzieło Kitty Ferguson niewątpliwie można uważać za kontrowersyjne. Jest to doskonałe przedstawienie postaci niezwykłego naukowca- Stephena Hawkinga. Człowieka, który mimo choroby, powodującej niemal całkowite kalectwo osiągnął tak wiele i jest przykładem, nawet bohaterem dla wielu ludzi. Autorka umiejętnie otwiera nam drzwi do świata nauki i jest bardzo przystępnym przewodnikiem w fizyczno-matematycznych zawiłościach dotyczących genezy powstania Wszechświata. Książka budzi zainteresowanie zarówno wśród naukowców, jak i osób niezwiązanych z nauką, dla których meandry ściśle naukowego żargonu mogą wydawać się nieprzystępne. Postać Stephena Hawkinga budzi podziw. Jego wytrwałość w dążeniu do zamierzonych celów, niezłomność w walce z chorobą oraz geniusz. Nie poddał się, mimo wielu przeciwności; co więcej podchodził do życia z sarkazmem, był zadziorny w dyskusjach
i chętnie podejmował naukowe wyzwania. Jego brawurowa jazda samochodem, później wózkiem, świadczy o tym, że tak jak każdy człowiek żądny jest przygód i skoków adrenaliny. Uwielbia podróże, pomimo tego, że wymaga to od niego ogromnego zaangażowania
i nakładu środków. Dodatkowo, medialna sława i sukcesy naukowe nie obudziły egoizmu. Angażował się w wiele inicjatyw związanych z poprawą warunków dla osób niepełnosprawnych. Pomagając sobie, pomagał też innym: „(…) Oprócz niekłamanego entuzjazmu, z jakim wykonywał pracę, Hawking niósł milionom ważne przypomnienie, że istnieje taki rodzaj głęboko zrodzonego zdrowia, który pokonuje ograniczenia wszelkich chorób.(…)”. Ciekawą kwestią jest jego postawa wobec religii. W jego wypowiedziach i raportach naukowych rzadko możemy odnaleźć odwołanie do Boga. Sam uważał się za osobę niewierzącą, jednak nigdy nie sprecyzował swojej wiary: „(…) Trudno jest rozważać początek Wszechświata bez wspominania koncepcji Boga. Moja praca na temat powstania Wszechświata pozostaje na granicy między nauką a religią, lecz staram się pozostawać po jej [naukowej] stronie.(…)”. „(…) Hawking powiedział, że nie jest ateistą, ale woli „używać pojęcia Boga jako uosobienia praw fizyki”.(…)”. Takie podejście do religii było bolesne dla jego żony, wierzącej i zdeterminowanej katoliczki, ale zaakceptowała je, tak jak wiele innych dziwactw swojego męża. Hawking stał się osobą znaną dzięki wydaniu książki, udziale w programach telewizyjnych i naukowej karierze, jednak nie pozwolił, aby media przedarły się do jego prywatnego życia. Potrafił uparcie ignorować wszelkie próby uzyskania komentarzy na temat jego rodziny. Tak naprawdę drzwi do jego prywatnego życia otworzyła książka jego pierwszej żony Jane Hawking, pt.: Music to Move the Stars, w której opisuje ona swoje życie ze Stephenem. Książka Kitty Ferguson to niezwykła opowieść o wielkim człowieku, charyzmatycznym naukowcu, który próbuje zrozumieć Wszechświat. Który z determinacją każdego dnia stawia czoło przeszkodom jakie niesie ze sobą choroba. Niezłomny w swych przekonaniach badacz, potrafi wytknąć sobie samemu błąd i przyznać się do mylnych wcześniejszych przekonań. Niewątpliwie można przyznać, że autorka świetnie nakreśliła nam postać naukowca oraz z niezwykłą klarownością objaśniła laikom podstawy fizyki teoretycznej. Lektura książki sprawia, że zaczynamy postrzegać świat z zupełnie innej perspektywy. Skłania do refleksji nad otaczającym nas światem, uzmysławia jak wiele pytań, na które wciąż szukamy odpowiedzi stoi przez ludzkością.

Angelika Becht

 

 

W spotkaniu wzięło udział sześć osób. Na kolejnym spotkaniu, 14 października 2015 r., omawiać będziemy książkę Michaela Bussiego Samolot bez niej”.

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi