40 lat minęło w Roku Czytelnika

10 marca 2014 Biblioteka w Stróży obchodziła jubileusz czterdziestolecia swego istnienia.

Z tej okazji na spotkanie zatytułowane „Czterdzieści lat minęło…” przybyli czytelnicy, mieszkańcy, sympatycy Biblioteki i władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Tomaszem Stolarczykiem.

Biblioteka powstała 01.01.1973 na mocy uchwały G.R.N - Bogumiłowice, jako filia Biblioteki Gromadzkiej w Bogumiłowicach z inicjatywy nauczycielki Anny Retkiewicz. Mieściła się w prywatnym budynku Pani Retkiewicz i początkowo nie posiadała żadnych książek ani żadnego sprzętu. Czytelników było tylko 20, a książki wypożyczane czytelnikom pobierane były z Biblioteki Gromadzkiej w Bogumiłowicach oraz z księgozbioru własnego bibliotekarki. Pierwszy sprzęt do biblioteki trafił dopiero w grudniu 1973.

Jubileusz został celowo przesunięty z grudnia 2013 na marzec 2014, ponieważ rok ten został ogłoszony Rokiem Czytelnika. Ponadto dokładnie 40 lat temu spod ręki założycielki wyszło pierwsze sprawozdanie z działalności i powstały pierwsze plany, a uroczystość osadzona przy święcie kobiet pozwoliła na opowiedzenie historii o kobiecie, która Biblioteka ma na imię.

Dziś biblioteka posiada prawie 6,5 tys. książek, z czego 1014 to dary od czytelników, instytucji i innych bibliotek. Każdego roku filia rejestruje od 100 do 140 czytelników, włącza się w akcje promujące czytelnictwo i stale zachęca nowych.

Po krótkim powitaniu, przeczytana została informacja na temat obchodów Roku Czytelnika, po czym zaczęła się prezentacja multimedialna ilustrująca najważniejsze fakty dotyczące historii placówki, przygotowane na podstawie dokumentacji sprawozdawczej znajdującej się w bibliotece. Pierwsze sprawozdanie zostało zderzone z ostatnim, pierwsze plany i założenia z wydarzeniami z „dzisiejszego” kalendarza. Czterdzieści lat temu plan pracy należało dostosować do zaleceń odgórnych, dziś dobrowolnie przystępuje się do obchodów różnych świąt i rocznic – wybór należy do bibliotekarza, który przystępując do zadań bierze pod uwagę wytyczony cel oraz korzyści płynące dla placówki, poprawę jej wizerunku i zadowolenie odbiorców. Przytoczę tutaj jeden przykład z planu pracy z 1975 roku i 2013.  Gdy na kwiecień ’75 zaplanowano obchody 105 –tej rocznicy urodzin Lenina i 30 rocz. podpisania układu z ZSRR – w kwietniu 2013 dzieci obchodziły Rok Tuwima i spędziły z tej okazji noc w bibliotece.

Na zakończenie spotkania zdmuchnięto 40 świeczek na okolicznościowym torcie i dłuższą chwilę dyskutowano o roli Bibliotek w naszym życiu.

Do zdmuchnięcia świeczek zostali zaproszeni: - wójtowie, dyrektorka GBP, emerytowana bibliotekarka i kierowniczka GBP, dyrektorka SP w Stróży, przedstawiciel DKK i samorządu uczniowskiego oraz poprzedni pracownik filii.

Przy tej okazji podziękowania, życzenia i gratulacje, w imieniu własnym oraz urzędników, którzy nie mogli przybyć na spotkanie złożył wójt Tomasz Stolarczyk, przekazując książki w prezencie. Życzenia złożyli również Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Kultury i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Wsi Stróża, którzy również podarowali książki, piękny kosz kwiatów z bibuły i okolicznościowy wiersz.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie, słowa uznania, wsparcia, gratulacje. Dziękuję również tym, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu - wiem, że duchem byliście tutaj ze mną.

Szczególne podziękowania kieruję do Pani Doroty Kotyni – dyrektorki tutejszej szkoły, nauczycieli i pracowników oraz członków DKK za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości, za życzliwość, wieloletnią owocną współpracę i …. cierpliwość do mnie.

Dziękuję wszystkim, którzy włączali się w życie biblioteki. Wszystkim uczestnikom, instytucjom, darczyńcom, mediom.