Amelka" K. Majgier (czerwiec 2011)

W czerwcu zaplanowane było spotkanie autorskie z Katarzyną Majgier . W związku z tym, lektura obowiązkowa, to „Amelka” tejże autorki. Wyrobiliśmy się z czytaniem przed 10 czerwca i spotkaliśmy się w bibliotece aby porozmawiać o książce.

Amelka bardzo podobała się klubowiczom. Bohaterką jest 11- letnia dziewczynka pochodząca z niewielkiej wioski Bolki Małe. Rezolutna dziewczynka, która ma mnóstwo wspaniałych pomysłów i marzeń do spełnienia. Zadaje się z Obdartusami, bo „lepiej być Obdartusem niż Zołzą, bo lepiej mieć brzydkie ubranie niż charakter. Ubranie można zdjąć i włożyć inne, a charakter po prostu się ma i trudno coś z nim zrobić”. Zgadzamy się w 100% -ach . Oczywiście doszliśmy do wniosku, że wieś podobna jest do naszej Stróży. Mamy tutaj dworek, który na szczęście nie popadł w ruinę i jest w nim teraz szkoła. Były ruiny spichlerzy i czworaków, w których dzisiejsze „dinozaury” spędziły dzieciństwo na świetnej zabawie. Podobne marzenia, podobne zabawy i przyjeżdżają do nas sławni pisarze. Ech … Ależ ta lektura pozwoliła „odlecieć”moderatorowi... Świetna książka dla dzieci i dla dorosłych. Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego 2007 w pełni zasłużona. Polecamy i czekamy na spotkanie autorskie.

P.S. Może podzielić się wspomnieniami z dzieciństwa i powstanie książka o koleżance Amelki – Magdulce ?