Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Wrzesień 2009 - Kafka nad morzem

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Na wrześniowym spotkaniu, punktualnie o godzinie 17:00, lecz tym razem w połowie miesiąca zjawiło się 9 pań. Tematem naszej dyskusji stała się książka Haruki Murakamiego: „Kafka nad morzem”. Rozpoczęłyśmy od rozmowy o najciekawszych cytatach znalezionych w powieści, spośród których godne uwagi były m.in.:

„Człowiek nie wybiera losu, to los wybiera człowieka”,

„Mówią, że miłość może zmienić świat, więc wszystko jest możliwe”,

„Odpowiedzialność rodzi się w snach”,

„Podróży trzeba towarzysza, a ludziom serca”,

„Jak zauważył Tołstoj, szczęście jest przypowieścią, a nieszczęście opowieścią”.

Następnie nasza dyskusja oscylowała wokół poszczególnych zdarzeń dotyczących głównego bohatera, chłopca o imieniu Kafka. Bez wątpienia wszystkie zdarzenia, które go spotykały miały charakter oniryczny i ciężko było wyznaczyć granice snu i jawy. Udało nam się jednak dostrzec, iż powieść jest przede wszystkim historią wielkiej miłości, dojrzewania i poszukiwania tożsamości. Mimo iż książka pozostawiła wiele pytań bez odpowiedzi, a treść przepełniona była licznymi zagadkami i tajemnicami, przyjemnie było większości z nas pogrążyć się w tej jakże innej od omawianych do tej pory książek. Być może klucz do jej pełnego zrozumienia leży w wielokrotnej lekturze? (...)

Murakami pokazał nam również elementy związane z kulturą Japonii i na tym skupiłyśmy się w trakcie ostatniej części spotkania. Autor nie ukrywa, że pisze z myślą o masowym rynku, ale skoro wychodzi mu to tak dobrze, nie powinien przestawać. Jedna z pań stwierdziła, że powieść jest wyjątkowa, inna, poruszająca i skłaniająca do refleksji. Nie wszystkim przypadła ona do gustu jednak na zakończenie spotkania, kilka uczestniczek postanowiło zmierzyć się z nią jeszcze raz, a niektóre wypożyczyły z biblioteki inne pozycje pana Murakamiego, by jeszcze przez jakiś czas znaleźć się w odmiennym świecie, który tak ciekawie przedstawia autor w swoich historiach.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi