Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Japońska parasolka" Rani Manicka

 

W piątek 29 kwietnia br. na 24 spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej omawialiśmy "Japońska parasolkę" Rani Manickiej. W spotkaniu wzięło udział siedem osób.

Urodzona w ubogiej Cejlońskiej rodzinie ciemnoskóra bohaterka książki, dzięki przepowiedni poślubia bogatego Malezyjczyka. Jej ojciec leniwy i pazerny na pieniądze wieśniak podstępem doprowadza do jej małżeństwa licząc, że przysporzy mu bogactwa. Parvathi nie jest kobietą jakiej oczekiwał zgorzkniały Kasu Marimuthu. Spodziewał się wiernej kopi swojej pięknej pierwszej żony, kobiety którą kochał, a która odeszła od niego z innym mężczyzną.

Powieść wywołała bardzo ciekawą dyskusję i dużo emocji. Uczestnicy zwrócili uwagę na wiele kwestii, które autorka poruszyła w powieści, m. in. problem kłamstwa i jego konsekwencji, tradycję, w której rodzice decydują o losie swych dzieci.

Los Parvathi wciąż dzieli i dzieliło wiele kobiet na całym świecie. Prawo do miłości, do świadomego wyboru i decydowania o sobie jest im obce.

Smutne i tragiczne było życie marzącej o wielkiej miłości i szczęściu młodziutkiej hinduski, samobójstwo matki, syn, który zabił własną żonę, brak miłości i akceptacji.

Balsamem na wszelkie zło była dla Parvathi Maja, cejlońska szamanka i uzdrowicielka. Niezwykła kobieta, która posiadła mądrość życiową i dar czynienia dobra.

W wątpliwości poddali klubowicze miłość Parvathi i japońskiego generała, według nich zagrała tu seksualność. Jej mąż porównywał ją do pierwszej żony, natomiast Hattori-san sprawił, że poczuła się piekna i pożądana. Jedynym mężczyzną który kochał ją naprawdę był Kupu, postać równie niezwykła jak kucharka Maja. Choć książkę czyta się lekko, pozostawia pewien niedosyt.

Klubowicze uznali ją za nie do końca udaną, naiwną, mieli także zastrzeżenia co do języka.

Tłumaczenie było nie do końca poprawne - wypatrzyli błędy językowe.

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 27 maja 2011 roku o godzinie 17.00, zaplanowana została powieść Daniela Odii „Kronika umarłych”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 8
  • 9

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi