Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

O książce "Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych" M.Fox

Drugie wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Głownie odbyło się w środę 7 sierpnia. Tym razem miłośniczki literatury pochyliły się nad interpretacją autobiograficznej powieści Marty Fox pt. "Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych".

Jest to błyskotliwa opowieść o życiu, w której autorka, kreująca dotychczas światy swoich bohaterów tym razem zdradziła niektóre tajemnice swoich prywatnych światów. W inspirowanej autobiografią opowieści o codzienności uczestniczki spotkania dostrzegły wizerunek kobiety po przejściach, która mimo trudnych doświadczeń zachęca do podejmowania wyzwań codzienności i dokonania wyborów przybliżających nas do życia w prawdzie i w zgodzie z samym sobą. W tym trudnym zadaniu autorkę zdaje się wspierać tytułowa św. Rita od Rzeczy Niemożliwych. To do niej Fox niejednokrotnie zwraca się, poszukując ratunku w przełomowych momentach swojego życia.

- Mimo, że autorka wydaje się daleka od przesadnego religianctwa, docenia wartość płynącą z niezłomnej wiary, dlatego w jej modlitwach zawarta jest głęboka mądrość oraz dojrzałość. Są naprawdę piękne i ważne - zauważyły uczestniczki spotkania.

Dyskusja o książce z autobiografią w tle stała się dla nich punktem wyjścia do snucia rozważań na temat ludzkich wyborów, znaczenia wspomnień z dzieciństwa, doświadczenia macierzyństwa, wartości wiary, a także radości oraz trudów, płynących z budowy relacji międzyludzkich.

W toku dyskusji zwracano uwagę na zawarte w opowieści Marty Fox wzmianki na temat procesu tworzenia książek - od twórczych poszukiwań poprzez szlifowanie warsztatu pisarskiego, aż po odkrywanie opinii czytelników. Te rozważania przybliżyły rozmówczynie do wniosku, że mimo większej dostępności literatury w różnych formach (także e-booków i audiobooków) jednak jako społeczeństwo zbyt mało czytamy.

- Książki są łatwo dostępne, ale czy to oznacza, że rzeczywiście trafiają pod strzechy? Czy dajemy im miejsce w swoim życiu i poświęcamy czas? Czy odkrywamy i rozumiemy? - pytały.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zaplanowano na 6 września, a jego tematem będzie książka "Brzechwa nie dla dzieci" autorstwa Mariusza Urbanka.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi