Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Hańba" Coetzee - 12. spotkanie DKK

Dnia 04.02.2020 r. odbyło się 12. spotkanie DKK, działającego przy Bibliotece Głównej MBP w Sieradzu. Omawialiśmy książkę południowoafrykańskiego pisarza J. M. Coetzee pt. “Hańba”. Powieść noblisty wywarła wielkie wrażenie na członkach naszego Klubu. Ta niewielkiej objętości książka zawiera w sobie tyle tematów i wydarzeń i wywołuje tyle emocji i sprzecznych uczuć, że dyskusja, która się wywiązała, była niezwykle gorąca i każdy chciał się wypowiedzieć na temat tej pozycji. Coetzee poruszył ważny temat poczucia winy i hańby, który rozpatrzył na płaszczyźnie osobistej, jak również całego społeczeństwa, które boryka się z dziedzictwem okresu apartheidu. Główny bohater popełnia czyny, które zsyłają na niego hańbę i wstyd, i za które odpokutowuje, nie mogliśmy się jednak oprzeć wrażeniu, że nie poczuwa się on do żadnej winy i jest przekonany o swojej racji. Część czytelników wierzyła jednak, że przeszedł on wewnętrzną przemianę i broniła go. Bohaterowie Coetzee’go są niezwykle złożeni. Autor pozostawia wiele niedopowiedzeń, a motywy działań bohaterów nie zawsze są uchwytne. Jest to lektura, która nie wykłada wszystkiego wprost, ale wymaga od czytelnika uwagi, zastanowienia się i własnej interpretacji. Jest to jedna z lepszych książek, jakie omawialiśmy na naszych spotkaniach.

"Zły las" Andrzeja Pilipiuka - 11. spotkanie DKK

Dnia 07.01.2020 r. odbyło się 11. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Bibliotece Głównej MBP w Sieradzu. Dyskutowaliśmy o książce Andrzeja Pilipiuka, zatytułowanej „Zły las”. Styl autora i tematyka tekstów w większości przypadła naszym czytelnikom do gustu. Wprowadza on do swoich opowiadań wiele ciekawostek i podejmuje zagadnienia dot. historii i kultury, bawiąc się nimi i przedstawiając na swój sposób. Wyraziliśmy tutaj niepokój odnośnie gatunku literackiego, jakim jest historia alternatywna. Osoby niezbyt znające się na historii i nie czujące potrzeby weryfikacji pewnych danych, mogą zostać wprowadzone w błąd. Uczestnikom Klubu najbardziej spodobało się opowiadanie „Rozczochrana kochanka”, które przywołuje dzieje tajemnicze obrazu, który rzekomo zaginął w odmętach historii. Okazało się jednak, że dzieło to przechodziło samoistną ewolucję i wizerunek kobiety, uwiecznionej na płótnie, pod wpływem czynników chemicznych, starzał się, zmieniając swoją postać. Po spotkaniu autorskim z Andrzejem Pilipiukiem pozostało nam bardzo pozytywne wrażenie. Autor jawi się jako osoba otwarta do swoich czytelników, a rozmowa z nim pozwoliła nam lepiej zrozumieć omawiany na naszym spotkaniu tekst.

"O bibliotece" Umberto Eco w przestrzeni publicznej - 10. spotkanie DKK

Dnia 05.12.2019 r. w Centrum Handlowym "DEKADA" odbyło się spotkanie trzech działających w Sieradzu Dyskusyjnych Klubów Książki, działających przy Powiatowej Bibliotece Publicznej, Miejskiej Bibliotece Publicznej i Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Rozmowa dotyczyła książki Umberto Eco, zatytułowanej "O bibliotece". Uczestnicy spotkania podzielili się tym, jakie znaczenie ma dla nich biblioteka, miejsce, w którym nie tylko zaopatrują się w książki, ale również mogą spędzić przyjemnie wolny czas w gronie osób, dzielących ich pasję do czytania. Dyskutowano również o wzorze idealnej biblioteki oraz o tym, jakiemu konfliktowi podlega bibliotekarz, który z jednej strony musi chronić księgozbiór przed zniszczeniem czy kradzieżą, z drugiej musi sprawić, aby książki były cały czas w obiegu wśród czytelników. Ponadto uczestnicy spotkania polecali sobie wzajemnie wartościowe lektury warte poznania, między innymi książki autorstwa Haruki Murakamiego, Wiesława Myśliwskiego czy Jaume'a Cabre. Atmosfera spotkania była bardzo miła i wszyscy zgodnie stwierdzili, że z wielką chęcia spotykaliby się częściej w tak licznym gronie.

"Przygoda z owcą" Haruki Murakamiego - 9. spotkanie DKK

Dnia 07.11.2019 r. przy Bibliotece Głównej MBP w Sieradzu, odbyło się 9. spotkanie DKK, na którym omówiliśmy książkę Haruki Murakamiego "Przygoda z owcą". Książka autora z kraju kwitnącej wiśni podobała się niestety tylko mnie – moderatorowi. Uczestnicy uznali ją za strasznie udziwnioną i bez najmniejszego sensu, fabuła i ciąg wydarzeń była dla nich niejasna, sam sposób pisania mało interesujący. Enigmatyczna powieść z elementami surrealizmu, okraszona dodatkowo dalekowschodnim postrzeganiem świata i wrażliwością autora, to nie jest to co przypadło czytelnikom naszego klubu do gustu. Atmosfera spotkania była jednak jak zawsze bardzo miła i uczestnicy zapewniali mnie, że nie żałują mojego doboru lektury. Mieli okazję zapoznać się z twórczością popularnego autora, który nie raz był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla i ukształtować opinię na temat jego pisarstwa.

9. spotkanie było również okazją do wręczenia drobnych upominków oraz podziękowania członkom Klubu za uczestnictwo w spotkaniach i ich zaangażowanie w dyskusje.

"Temat na pierwszą stronę" Umberto Eco - 8. spotkanie DKK

Dnia 01.10.2019 r. odbyło się 8. spotkanie DKK, działającego przy Bibliotece Głównej MBP w Sieradzu. Omówiona została książka Umberto Eco – „Temat na pierwszą stronę”.

Powieść włoskiego pisarza i profesora nauk humanistycznych okazała się dla naszych członków dużym wyzwaniem i wyjątkowym doświadczeniem czytelniczym. Mimo iż była wymagająca, wzbudziła duże zainteresowanie swoją tematyką dotyczącą funkcjonowania mediów i rolą, jakie one odgrywają.

Książka ukazuje sytuację, w której człowiek jest manipulowany na taką skalę, iż nawet nie wie, że jego myśli i opinie tak do końca nie są jego, a zostały wykreowane pewnymi sprawdzonymi i naprawdę funkcjonującymi metodami. Eco szczegółowo przedstawia te mechanizmy, mówi o doborze odpowiednich informacji do gazety, zestawianiu ich, aby sugerować informacje dodatkowe, o przykrywaniu danych informacji poprzez nagłaśnianie informacji bardziej sensacyjnych, o żerowaniu na sentymentach a nie skupianiu się na rzetelnej obiektywnej informacji.

Wszyscy członkowie byli zgodni co do tego, że powieść była warta przeczytania.

"Wiatr od jezior" Katarzyny Enerlich - 7. spotkanie DKK

Dnia 03.09.2019 r. odbyło się 7. spotkanie DKK, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Rozmawialiśmy o książce Katarzyny Enerlich, zatytułowanej "Wiatr od jezior". Akcja powieści rozgrywa się w Mrągowie i we wsi Zełwągi. Główna bohaterka, Anna Sołowiecka, reporterka pracująca w regionalnym tygodniku, postanawia odkryć tajemnicę śmierci swojej najlepszej przyjaciółki. Jej dziennikarskie śledztwo ujawnia wiele zaskakujących faktów i naraża ją na niebezpieczeństwo. Poznaje ona również historię Mormonów, zamieszkujących tę okolicę.

 

Zdania co do lektury były podzielone. Większości naszych czytelników powieść się podobała, uznali ją za dobrze czytającą się książkę na lato, która w pięknie opisanej scenerii nakreśla fakt istnienia w Polsce społeczności Mormonów oraz prezentuje sprawnie napisaną, tragiczną historię z wątkiem kryminalnym. Część czytelników nie podzielała jednak tego entuzjazmu. Ktoś, kto chciał dowiedzieć się czegoś więcej o Mormonach, poczuł się rozczarowany, a sam wątek kryminalny i śledztwo nie było przeprowadzone w sposób satysfakcjonujący.

 

Nasi czytelnicy cenią sobie twórczość pani Katarzyny Enerlich. Przyznaliśmy, że "Wiatr od jezior" jest szczególnym przypadkiem, który odbiega od jej głównego nurtu pisarskiego, jaki prezentuje w swojej serii "Prowincja pełna słońca". 

„451° Fahrenheita” R. Bradbury’ego - 5. spotkanie DKK

Dnia 07.05.2019 r. odbyło się 5. spotkanie DKK, działającego przy MBP w Sieradzu. Omawialiśmy książkę z klasyki literatury science fiction – „451° Fahrenheita” Ray’a Bradbury’ego.

Dla członków Klubu była to pierwsza styczność z tego typu pisarstwem. Po początkowej niechęci (wszyscy przyznali, że sami by po tę książkę nie sięgnęli) pojawiło się zaciekawienie i stwierdzenie, że lektura była warta poświęconego czasu. Możliwość poznania nowego gatunku literackiego i dostrzeżenie jego walorów było bezcennym doświadczeniem czytelniczym.

Większość z nas przyznała, że pod względem warsztatowym książka nie jest napisana najlepiej, jednak zachwycił nas jej przekaz. Nasza dyskusja skupiła się przede wszystkim na wizji, jaką w latach 50. XX wieku snuł jej autor, a która niepokojąco zaczyna się iścić. Nie palimy co prawda książek, ale coraz rzadziej po nie sięgamy, a centrum naszego zainteresowania stają się prymitywne, natychmiast gratyfikujące rozrywki, które nas odczłowieczają i rujnują relacje międzyludzkie. Mniej rozmawiamy i częściej wpatrujemy się w ekrany smartfonów i komputerów.

Mimo tego, że książka sięga po elementy typowe dla literatury science fiction, to osoby, które na co dzień jej nie czytają, potrafiły zauważyć uniwersalność powieści i refleksyjnie się do niej odnieść.

"Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie" J. Nordberg - 4. spotkanie DKK

Dnia 09.04.2019 r. odbyło się 4. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Rozmawialiśmy o książce Jenny Nordberg pt. „Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie”.

Był to pierwszy reportaż, z którym postanowiliśmy się zmierzyć w ramach naszej działalności. Odbiór książki dla niektórych nie był najprzyjemniejszy, ze względu na rozległe opisy i dającą się z czasem wyczuć schematyczność opisywanych postaci i sytuacji, wszyscy jednak byliśmy zgodni co do tego, że opracowanie to poszerzyło i uporządkowało naszą wiedzę na temat sytuacji kobiet w świecie islamskim. Dużym plusem tej książki jest rzeczowość, obiektywizm, dogłębne zbadanie tematu i zarysowanie szerokiego tła historycznego, politycznego i społecznego omawianego regionu. Nie skupiono się na drastycznych opisach scen i opisywaniu okrucieństw, co ma na celu szokowanie czytelnika i granie na jego emocjach, ale chłodno i rzeczowo przedstawiono trudne sytuacje bohaterek, co samo w sobie trafiło do odbiorców.

Nasza dyskusja poruszała różne wątki, najbardziej jednak skupiliśmy się na zjawisku przebierania dziewczynek, a czasem i dorosłych kobiet, za chłopców i mężczyzn. Zastanawialiśmy się nad przyczynami i efektami tego zjawiska. Sam fakt jego istnienia świadczy o źle działającym społeczeństwie afgańskim.

Małe dziewczynki udawały chłopców, aby podnieść prestiż swojej rodziny, która bez męskiego potomka czuła się gorsza i była wręcz wykluczana ze społeczeństwa. Inną przyczyną była możliwość dodatkowego zarobku (dziewczynki nie mogły pracować, chłopcy już tak). Pozytywnym efektem tego zjawiska było większe poczucie wolności dziewczynek (co prawda krótkotrwałe), nabranie pewności siebie, umiejętność rozmowy z mężczyznami, rozbudzenie ambicji i chęci do pracy. Negatywnym, i niestety bardziej dominującym, były częste zaburzenia tożsamości oraz niemożność pogodzenia się kobiet ze swoim losem, które przed okresem dojrzewania musiały powrócić do swojej roli kulturowej.

"Ukryte w kronice Sieradza" J. Ziarnika - 3. spotkanie DKK

Dnia 07.03.2019 r., w ramach 3. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP w Sieradzu, odbyło się spotkanie autorskie z panem Januszem Ziarnikiem. Rozmowa dotyczyła dotychczasowego dorobku literackiego i publicystycznego naszego gościa oraz istoty edukowania na temat najbliższego regionu i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Najważniejszą częścią spotkania była dyskusja na temat jego książki wydanej w 2017 r., zatytułowanej „Ukryte w kronice Sieradza”. Dowiedzieliśmy się jak wyglądała praca nad książką, jaki cel przyświecał autorowi i na jakie problemy natrafiał. Zgłębiliśmy również samą treść, analizując opowiadania „Umarły cmentarz”, „Sieradz i Warta” oraz „Świat równoległy”. Były one przyczynkiem do zastanowienia się nad sprawą porzuconych cmentarzy, o których w większości nie wiemy i codziennie po nich stąpamy, o cykliczności przemian w przyrodzie objawiających się bezpośrednio w życiu człowieka oraz o tworzeniu własnych rzeczywistości, które mogą stać się tymczasową ucieczką od szarej codzienności.

"Romans prowincjonalny i inne historie" K. Filipowicza - 2. spotkanie DKK

Dnia 07.02.2019 r. odbyło się 2. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Pierwszą książką, z którą się zmierzyliśmy, był „Romans prowincjonalny i inne historie” Kornela Filipowicza.

 Ogólne wrażenia z lektury tego zbioru opowiadań były zróżnicowane. Część z nas była zachwycona i odnalazła to, czego szuka w literaturze, inni przeczytali tylko tytułowy „Romans…”, pozostali, po zapoznaniu się z jakim typem pisarstwa mają do czynienia, zrezygnowali z dalszej lektury.

Może to wynikać ze sposobu, w jaki autor prezentuje to, co chce przekazać swoim czytelnikom. Jego utwory zawierają rozwlekłe opisy przyrody oraz proste sceny z życia, akcja toczy się niespiesznie i nie zawiera dramatycznych zwrotów, co wielu osobom może nie odpowiadać i wydawać się nudne. Inni jednak wczuli się w ten melancholijny i sentymentalny klimat i potrafili odnaleźć w tych opowiadaniach przemyślenia i emocje, z którymi w pewnym stopniu mogli się identyfikować.

Należy bowiem przyznać, że tematyka poruszana przez Filipowicza jest rozległa i tytułowa miłość zajmowała margines naszej dyskusji. Co do samej miłości to nasze zdania również były podzielone, ponieważ niezbyt przyjemnie czyta się o miłości niespełnionej, fałszywej i nieszczęśliwej, i tylko części naszych Klubowiczów taki sposób zaprezentowania relacji między ludźmi wydał się interesujący. Poza tym zwróciliśmy jeszcze uwagę na wątki patriotyzmu, wolności i walki o nią, życia na uchodźctwie, samotności, niepewności ludzkiego losu, postrzegania żołnierza i narodu polskiego, sentymentalnego stosunku do lat młodości i rolę, jakie pełnią wspomnienia.

Była to nasza pierwsza styczność z Kornelem Filipowiczem i mimo, że nie do wszystkich udało mu się dotrzeć, to dla kilku okazał się odkryciem czytelniczym i na pewno sięgniemy po inne jego teksty, zebrane w zbiorze opowiadań „Moja kochana, dumna prowincja” oraz korespondencję jaką wymieniał z Wisławą Szymborską „Najlepiej w życiu ma twój kot”.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi