Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Romans prowincjonalny i inne historie" K. Filipowicza - 2. spotkanie DKK

Dnia 07.02.2019 r. odbyło się 2. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Pierwszą książką, z którą się zmierzyliśmy, był „Romans prowincjonalny i inne historie” Kornela Filipowicza.

 Ogólne wrażenia z lektury tego zbioru opowiadań były zróżnicowane. Część z nas była zachwycona i odnalazła to, czego szuka w literaturze, inni przeczytali tylko tytułowy „Romans…”, pozostali, po zapoznaniu się z jakim typem pisarstwa mają do czynienia, zrezygnowali z dalszej lektury.

Może to wynikać ze sposobu, w jaki autor prezentuje to, co chce przekazać swoim czytelnikom. Jego utwory zawierają rozwlekłe opisy przyrody oraz proste sceny z życia, akcja toczy się niespiesznie i nie zawiera dramatycznych zwrotów, co wielu osobom może nie odpowiadać i wydawać się nudne. Inni jednak wczuli się w ten melancholijny i sentymentalny klimat i potrafili odnaleźć w tych opowiadaniach przemyślenia i emocje, z którymi w pewnym stopniu mogli się identyfikować.

Należy bowiem przyznać, że tematyka poruszana przez Filipowicza jest rozległa i tytułowa miłość zajmowała margines naszej dyskusji. Co do samej miłości to nasze zdania również były podzielone, ponieważ niezbyt przyjemnie czyta się o miłości niespełnionej, fałszywej i nieszczęśliwej, i tylko części naszych Klubowiczów taki sposób zaprezentowania relacji między ludźmi wydał się interesujący. Poza tym zwróciliśmy jeszcze uwagę na wątki patriotyzmu, wolności i walki o nią, życia na uchodźctwie, samotności, niepewności ludzkiego losu, postrzegania żołnierza i narodu polskiego, sentymentalnego stosunku do lat młodości i rolę, jakie pełnią wspomnienia.

Była to nasza pierwsza styczność z Kornelem Filipowiczem i mimo, że nie do wszystkich udało mu się dotrzeć, to dla kilku okazał się odkryciem czytelniczym i na pewno sięgniemy po inne jego teksty, zebrane w zbiorze opowiadań „Moja kochana, dumna prowincja” oraz korespondencję jaką wymieniał z Wisławą Szymborską „Najlepiej w życiu ma twój kot”.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi