Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dyskusja o książce "Wiele demonów" w Łowiczu

Tłusty Czwartek w naszej bibliotece był wyjątkowy. Przy pączkach i faworkach (faworki przygotowała nasza klubowiczka  Olga – mniam!) odbyło się drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tym razem rozmowy toczyły się wokół książki Jerzego Pilcha „Wiele demonów”.  Wszyscy zgodnie przyznali, że była to lektura wymagająca od czytelnika skupienia i zaangażowania. To nie jest książka, którą czyta się jednym tchem, język powieści, tematyka oraz liczne refleksje teologiczne i egzystencjalne wymuszają koncentrację i zmuszają  czytelnika do myślenia.

Chociaż książka nie należała do najłatwiejszych, chyba wszyscy Klubowicze docenili opisy Sigły – niedużej miejscowości na Śląsku Cieszyńskim oraz jej nietuzinkowych mieszkańców, a także poczucie humoru autora.

„Wiele demonów” to książka, która zmusza do refleksji , do zastanowienia się nad losem i kondycją człowieka. Warto do niej wracać.

Dyskusja o książce "Projekt Prawda"

15 stycznia Dyskusyjny Klub Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu świętował 4 urodziny! J

 Z tej okazji dla klubowiczów przygotowano kilka niespodzianek. Był okolicznościowy tort, napój z bąbelkami (bezalkoholowy!), pokaz zdjęć z 4 lat działalności klubu oraz loteria fantowa.

Oprócz tego, jak na każdym spotkaniu DKK była rozmowa o książce. Tym razem przedmiotem dyskusji był „Projekt Prawda” Mariusza Szczygła. Ponieważ pan Szczygieł jest doskonałym i dowcipnym gawędziarzem z przyjemnością obejrzeliśmy wywiad jaki przeprowadziła z nim  Katarzyna Marcysiak ( w cyklu Kultowe Rozmowy).

Uczestnicy spotkania stwierdzili jednogłośnie, że książka zrobiła na nich duże wrażenie. Prawdy, które Szczygieł zbierał od  osób znanych (profesorowie, muzycy, aktorzy) i nieznanych (kasjerka, taksówkarz, przypadkowe osoby spotkane w pociągu, restauracji) klubowicze uznali jako intymne i skłaniające do refleksji.  „Projekt Prawda” to książka do której warto wracać.

Dyskusja o książce "Morfina"

14 listopada 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Morfina”. W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

Dla czytelników naszego klubu było to już drugie spotkanie z książką Szczepana Twardocha. Pierwsza – „Drach” – do dziś jest bardzo dobrze i żywo wspominana, dlatego też „Morfinie” towarzyszyły duże emocje. Po raz kolejny okazało się, że trafiamy na bardzo dobra lekturę. To książka wymagająca, ukazująca człowieka który zmaga się, z problemem. Jednocześnie pojawia się wiele nawiązań do patriotyzmu, poszukiwania tożsamości narodowej, rozterek wojennego czasu, ale też walki z nałogiem… Czytelnicy zgodnie uznali, że jest to, zapadająca w pamięć, książka warta polecenia.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Dzidzia” Sylwii Chutnik, a także możliwość wypożyczania innych książek autorki, gdyż kolejne spotkanie 10 grudnia będzie właśnie spotkaniem autorskim z Sylwią Chutnik.

Dyskusja o książce "Pachnidło"

24 października 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Pachnidło”. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

Książka Patricka Suskinda była dla czytelników zagadką… Barwnie, aromatycznie przedstawiona historia człowieka, który zamordował 25 dziewic, chcąc zdobyć ich zapach, zafrapowała czytelników. Trudno było odczytać intencje twórcy powieści. Na pewno czytelnicy docenili warsztat olfaktoryczny autora, dużą wiedzę z zakresu perfumiarstwa i psychologii. Doceniono także wiele motywów fantastycznych pojawiających się w książce.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Morfina”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 14 listopada 2018 r.

Dyskusja o książce "Uparte serce"

26 września 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Uparte serce”. W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

Książka Kaliny Błażejowskiej jest bardzo ciekawą biografią Haliny Poświatowskiej. Autorka sporządziła portret poetki, który wciąga czytelnika jak film fabularny. Poprzez różne perypetie życiowe pokazuje wiersze, które w tym kontekście dużo łatwiej czytelnikowi zrozumieć. Członkowie klubu zgodnie ocenili książkę bardzo wysoko, jako przyjemną, wciągająca i godną polecenia.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Pachnidło”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 24 października 2018 r.

Dyskusja o książce "Rodzina"

27 czerwca 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Rodzina”. W spotkaniu wzięło udział 11 osób. Było to spotkanie specjalne, gdyż odbyło się w przestrzeni publicznej – w Skansenie przy Muzeum w Łowiczu. Jest to jeden z niewielu skansenów znajdujących się w centrum miasta. Składa się z dwóch drewnianych zagród pochodzących z połowy XVIII i połowy XIX w., prezentuje kulturę ludową Księżaków Łowickich. Dzięki uprzejmości kierownictwa Muzeum w Łowiczu, mogliśmy tam właśnie, pod strzechą, spędzić czas na rozmowie.

Książka Moniki Jaruzelskiej przedstawia rodzinę Jaruzelskich. Jednak portret skreślony przez autorkę wydał się czytelnikom portretem medialnym, celowo ocieplonym, stonowanym stwierdzono również, że ukazano tę rodzinę uczłowieczoną. Jednak Monika Jaruzelska ujmuje czytelników swoją zwyczajnością, w książce pokazuje, że jest taka jak każdy z nas, mimo swojego pochodzenia. Czytelnicy bardzo docenili także zdystansowanie od polityki, która biorąc pod uwagę postać Wojciecha Jaruzelskiego wydaje się być nieodłączna.  

Spotkanie to było zakończeniem tego sezonu dla klubu. Po raz kolejny spotkamy się we wrześniu. Na lato czytelnicy otrzymali książkę „Uparte serce. Biografia Poświatowskiej”.

Dyskusja o książce "Wtedy"

23 maja 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Wtedy”. W spotkaniu wzięły udział 4 osoby.

Joanna Olczak-Ronikier przedstawia losy swojej rodziny w pierwszych chwilach po zakończeniu drugiej wojny światowej. Mogłoby się wydawać, że to kolejna książka ukazująca perypetie rodzinne, jednak czytelniczki były zgodne, że autorka w bardzo ciekawy, fachowy sposób opisała historię polskiej inteligencji organizującej się w nowej rzeczywistości powojnia. Stwierdziły, że książkę bardzo przyjemnie się czytało i jest źródłem wiedzy.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Rodzina”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 27 czerwca 2018 r.

Dyskusja o książce "Tam, gdzie urodził się Orfeusz"

25 kwietnia 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

Książka Ałbeny Grabowskiej jest wielowątkową podróżą do Bułgarii, zarówno współczesnej, jak i tej sprzed kilku czy kilkunastu lat. Czytelników zauroczył pogodny klimat książki, charakter Bułgarów odznaczający się życzliwością, bezinteresownością i otwartością. Doceniono ciekawie pokazaną obrzędowość, zwyczaje oraz kulinaria uzupełnione o przepisy. Niektórym przeszkadzała monotonność pojawiająca się pod koniec książki, ale zgodnie stwierdzono, że jest ona jednak dobrą zachętą, aby wybrać się w podróż do tego ciekawego kraju.  

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Wtedy”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 23 maja 2018 r.

Dyskusja o książce "Bieguni"

14 marca 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Bieguni”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Czytelniczki zgodnie stwierdziły, że książka ma głębię, jest wielowątkowa i dość zagmatwana, co niestety nie ułatwiało czytania. Trudno było znaleźć idealne warunki do zgłębiania lektury, gdyż w zabieganym świecie nie ma już miejsca na czytanie w spokoju, z możliwością wielokrotnego powracania do określonych wątków, a taki właśnie system był w tym przypadku potrzebny. Czytelniczki doceniły jednak fragmenty z zachowanym ciągiem przyczynowo skutkowym, które znacznie ułatwiały spotkanie z tą książką.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 25 kwietnia 2018 r.

Dyskusja o książce "Opowieść o miłości i mroku"

7 lutego 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Opowieść o miłości i mroku”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Czytelniczki miały wyraźny problem z książką Amosa Oza… Monotonne, pełne szczegółów rozpoczęcie książki zniechęciło do dalszego zgłębiania losów bohaterów. W książce zebrano bardzo dużo materiału, wiele informacji, które jednak mogły być ciekawe raczej dla osób pochodzących z rodu, którego opowieść dotyczyła, a nie postronnych czytelników. Czytelniczki doceniły natomiast piękny warsztat pisarski dotyczący opisu poszczególnych bohaterów, fragmenty te przeczytały z zainteresowaniem.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Bieguni”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 14 marca 2018 r.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi