Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dyskusja o książce "Uparte serce"

26 września 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Uparte serce”. W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

Książka Kaliny Błażejowskiej jest bardzo ciekawą biografią Haliny Poświatowskiej. Autorka sporządziła portret poetki, który wciąga czytelnika jak film fabularny. Poprzez różne perypetie życiowe pokazuje wiersze, które w tym kontekście dużo łatwiej czytelnikowi zrozumieć. Członkowie klubu zgodnie ocenili książkę bardzo wysoko, jako przyjemną, wciągająca i godną polecenia.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Pachnidło”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 24 października 2018 r.

Dyskusja o książce "Rodzina"

27 czerwca 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Rodzina”. W spotkaniu wzięło udział 11 osób. Było to spotkanie specjalne, gdyż odbyło się w przestrzeni publicznej – w Skansenie przy Muzeum w Łowiczu. Jest to jeden z niewielu skansenów znajdujących się w centrum miasta. Składa się z dwóch drewnianych zagród pochodzących z połowy XVIII i połowy XIX w., prezentuje kulturę ludową Księżaków Łowickich. Dzięki uprzejmości kierownictwa Muzeum w Łowiczu, mogliśmy tam właśnie, pod strzechą, spędzić czas na rozmowie.

Książka Moniki Jaruzelskiej przedstawia rodzinę Jaruzelskich. Jednak portret skreślony przez autorkę wydał się czytelnikom portretem medialnym, celowo ocieplonym, stonowanym stwierdzono również, że ukazano tę rodzinę uczłowieczoną. Jednak Monika Jaruzelska ujmuje czytelników swoją zwyczajnością, w książce pokazuje, że jest taka jak każdy z nas, mimo swojego pochodzenia. Czytelnicy bardzo docenili także zdystansowanie od polityki, która biorąc pod uwagę postać Wojciecha Jaruzelskiego wydaje się być nieodłączna.  

Spotkanie to było zakończeniem tego sezonu dla klubu. Po raz kolejny spotkamy się we wrześniu. Na lato czytelnicy otrzymali książkę „Uparte serce. Biografia Poświatowskiej”.

Dyskusja o książce "Wtedy"

23 maja 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Wtedy”. W spotkaniu wzięły udział 4 osoby.

Joanna Olczak-Ronikier przedstawia losy swojej rodziny w pierwszych chwilach po zakończeniu drugiej wojny światowej. Mogłoby się wydawać, że to kolejna książka ukazująca perypetie rodzinne, jednak czytelniczki były zgodne, że autorka w bardzo ciekawy, fachowy sposób opisała historię polskiej inteligencji organizującej się w nowej rzeczywistości powojnia. Stwierdziły, że książkę bardzo przyjemnie się czytało i jest źródłem wiedzy.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Rodzina”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 27 czerwca 2018 r.

Dyskusja o książce "Tam, gdzie urodził się Orfeusz"

25 kwietnia 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

Książka Ałbeny Grabowskiej jest wielowątkową podróżą do Bułgarii, zarówno współczesnej, jak i tej sprzed kilku czy kilkunastu lat. Czytelników zauroczył pogodny klimat książki, charakter Bułgarów odznaczający się życzliwością, bezinteresownością i otwartością. Doceniono ciekawie pokazaną obrzędowość, zwyczaje oraz kulinaria uzupełnione o przepisy. Niektórym przeszkadzała monotonność pojawiająca się pod koniec książki, ale zgodnie stwierdzono, że jest ona jednak dobrą zachętą, aby wybrać się w podróż do tego ciekawego kraju.  

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Wtedy”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 23 maja 2018 r.

Dyskusja o książce "Bieguni"

14 marca 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Bieguni”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Czytelniczki zgodnie stwierdziły, że książka ma głębię, jest wielowątkowa i dość zagmatwana, co niestety nie ułatwiało czytania. Trudno było znaleźć idealne warunki do zgłębiania lektury, gdyż w zabieganym świecie nie ma już miejsca na czytanie w spokoju, z możliwością wielokrotnego powracania do określonych wątków, a taki właśnie system był w tym przypadku potrzebny. Czytelniczki doceniły jednak fragmenty z zachowanym ciągiem przyczynowo skutkowym, które znacznie ułatwiały spotkanie z tą książką.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 25 kwietnia 2018 r.

Dyskusja o książce "Opowieść o miłości i mroku"

7 lutego 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Opowieść o miłości i mroku”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Czytelniczki miały wyraźny problem z książką Amosa Oza… Monotonne, pełne szczegółów rozpoczęcie książki zniechęciło do dalszego zgłębiania losów bohaterów. W książce zebrano bardzo dużo materiału, wiele informacji, które jednak mogły być ciekawe raczej dla osób pochodzących z rodu, którego opowieść dotyczyła, a nie postronnych czytelników. Czytelniczki doceniły natomiast piękny warsztat pisarski dotyczący opisu poszczególnych bohaterów, fragmenty te przeczytały z zainteresowaniem.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Bieguni”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 14 marca 2018 r.

Dyskusja o książce "Nie ma jednej Rosji"

10 stycznia 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Nie ma jednej Rosji”. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

Zbiór reportaży Barbary okazał się bardzo ciekawym zbiorem opowieści o dawnej i współczesnej Rosji. Prosty język spowodował, że książkę bardzo łatwo i szybko można było przeczytać. Lektura była wciągająca, gdyż przedstawiała wiele ciekawostek dotyczących Rosji i jej mieszkańców. Czytelniczki zgodnie uznały, że książka jako pozycja reporterska jest godna polecenia.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Opowieść o miłości i mroku”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 7 lutego 2018 r.

Dyskusja o książce "Balzakiana"

13 grudnia 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Balzakiana”. W spotkaniu wzięły udział 4 osoby.

Książka Jacka Dehnela sprawiła czytelniczkom dużą przyjemność. Była to interesująca literatura na wysokim poziomie, czego zresztą spodziewały się osoby, które już kiedyś zetknęły się z twórczością tego pisarza. Zbiór nowel-minipowieści zaskoczył… zbyt wczesnym zakończeniem. Cztery historie, pozornie odrębne, a tak naprawdę trakujące o tym samym uniwersalnym problemie – ludzkich dramatach, które niezależnie od czasów, statusu społecznego są takie same.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Nie ma jednej Rosji”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 10 stycznia 2018 r.

Dyskusja o książce "Bóg. Życie i twórczość"

25 października 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Bóg. Życie i twórczość”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Książka Szymona Hołowni wzbudza mieszane uczucia. Tytuł sugeruje biografię Boga, co wydaje się być nieosiągalne z punktu widzenia człowieka. Autor jednak w ciekawy sposób przedstawia ciekawostki i hipotezy dotyczące Biblii oraz proponuje literaturę uzupełniającą. Czytelniczki stwierdziły jednak, że biorąc pod uwagę specyfikę tematu, jest to książka odpowiednia dla młodych osób, poszukujących swojej relacji z Bogiem. Lektura wzbudziła także dyskusję o dzisiejszym odbiorze kościoła i mechanicznym podejściu do wiary bazującym bardziej na przyzwyczajeniu niż zawierzaniu.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Pierwsza na liście”, a przez najbliższy miesiąc zapoznawać się będą z różnymi innymi książkami Magdaleny Witkiewicz, ponieważ kolejne spotkanie 22 listopada będzie wieczorem autorskim DKK z tą właśnie pisarką. 

Dyskusja o książce "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak"

27 września 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Książka Jacka Hugo-Badera jest przejmującym opisem wydarzeń po tragedii na Broad Peak w 2013 roku. Rodziny zaginionych wspinaczy postanowiły odnaleźć ich ciała, a autor książki pojechał na wyprawę, aby stworzyć z tego wyjazdu reportaż. Ponieważ nikt z czytelników DKK nie zajmuje się wspinaczką wysokogórską – był to dla wszystkich bardzo wciągający temat. Dla niektórych osób pewne fragmenty okazały się jednak nużące. Z drugiej strony książka pokazała, jak bardzo współczesne media i portale społecznościowe zmieniły himalaizm, celem jest już nie osiągniecie szczytu, a fakt zrobienia „selfie” na szczycie.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Bóg. Życie i twórczość”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 25 października. 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi