Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dyskusja o książce "Opowieść o miłości i mroku"

7 lutego 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Opowieść o miłości i mroku”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Czytelniczki miały wyraźny problem z książką Amosa Oza… Monotonne, pełne szczegółów rozpoczęcie książki zniechęciło do dalszego zgłębiania losów bohaterów. W książce zebrano bardzo dużo materiału, wiele informacji, które jednak mogły być ciekawe raczej dla osób pochodzących z rodu, którego opowieść dotyczyła, a nie postronnych czytelników. Czytelniczki doceniły natomiast piękny warsztat pisarski dotyczący opisu poszczególnych bohaterów, fragmenty te przeczytały z zainteresowaniem.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Bieguni”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 14 marca 2018 r.

Dyskusja o książce "Nie ma jednej Rosji"

10 stycznia 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Nie ma jednej Rosji”. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

Zbiór reportaży Barbary okazał się bardzo ciekawym zbiorem opowieści o dawnej i współczesnej Rosji. Prosty język spowodował, że książkę bardzo łatwo i szybko można było przeczytać. Lektura była wciągająca, gdyż przedstawiała wiele ciekawostek dotyczących Rosji i jej mieszkańców. Czytelniczki zgodnie uznały, że książka jako pozycja reporterska jest godna polecenia.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Opowieść o miłości i mroku”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 7 lutego 2018 r.

Dyskusja o książce "Balzakiana"

13 grudnia 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Balzakiana”. W spotkaniu wzięły udział 4 osoby.

Książka Jacka Dehnela sprawiła czytelniczkom dużą przyjemność. Była to interesująca literatura na wysokim poziomie, czego zresztą spodziewały się osoby, które już kiedyś zetknęły się z twórczością tego pisarza. Zbiór nowel-minipowieści zaskoczył… zbyt wczesnym zakończeniem. Cztery historie, pozornie odrębne, a tak naprawdę trakujące o tym samym uniwersalnym problemie – ludzkich dramatach, które niezależnie od czasów, statusu społecznego są takie same.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Nie ma jednej Rosji”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 10 stycznia 2018 r.

Dyskusja o książce "Bóg. Życie i twórczość"

25 października 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Bóg. Życie i twórczość”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Książka Szymona Hołowni wzbudza mieszane uczucia. Tytuł sugeruje biografię Boga, co wydaje się być nieosiągalne z punktu widzenia człowieka. Autor jednak w ciekawy sposób przedstawia ciekawostki i hipotezy dotyczące Biblii oraz proponuje literaturę uzupełniającą. Czytelniczki stwierdziły jednak, że biorąc pod uwagę specyfikę tematu, jest to książka odpowiednia dla młodych osób, poszukujących swojej relacji z Bogiem. Lektura wzbudziła także dyskusję o dzisiejszym odbiorze kościoła i mechanicznym podejściu do wiary bazującym bardziej na przyzwyczajeniu niż zawierzaniu.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Pierwsza na liście”, a przez najbliższy miesiąc zapoznawać się będą z różnymi innymi książkami Magdaleny Witkiewicz, ponieważ kolejne spotkanie 22 listopada będzie wieczorem autorskim DKK z tą właśnie pisarką. 

Dyskusja o książce "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak"

27 września 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Książka Jacka Hugo-Badera jest przejmującym opisem wydarzeń po tragedii na Broad Peak w 2013 roku. Rodziny zaginionych wspinaczy postanowiły odnaleźć ich ciała, a autor książki pojechał na wyprawę, aby stworzyć z tego wyjazdu reportaż. Ponieważ nikt z czytelników DKK nie zajmuje się wspinaczką wysokogórską – był to dla wszystkich bardzo wciągający temat. Dla niektórych osób pewne fragmenty okazały się jednak nużące. Z drugiej strony książka pokazała, jak bardzo współczesne media i portale społecznościowe zmieniły himalaizm, celem jest już nie osiągniecie szczytu, a fakt zrobienia „selfie” na szczycie.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Bóg. Życie i twórczość”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 25 października. 

Dyskusja o książce "Opowieści z Wysp Owczych"

14 czerwca 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Opowieści z Wysp Owczych”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób. Było to spotkanie specjalne, gdyż odbyło się w przestrzeni publicznej – w Ogrodzie Saskim. Dzięki uprzejmości kierownictwa Restauracji Polonia w Łowiczu, przy której znajduje się niewielki park założony ok. 1886 r., zwany Ogrodem Saskim, mogliśmy tam właśnie, w urokliwej altance, spędzić czas na rozmowie.

Po wcześniejszych doświadczenia z książką Krzysztofa Vargi, która okazała się być dla nas przewodnikiem po Węgrach, czytelnicy z rezerwą podeszli do kolejnego tytułu o tematyce podróżniczej. Na szczęście tym razem książka okazała się fascynująca od samego początku i wzbudziła dyskusję dotyczącą globalizacji i narastającego pędu świata. Zainteresowanie Wyspami Owczymi okazało się tak duże, że czytelnicy zaczęli snuć marzenia o wyjeździe w te rejony…

Spotkanie to było zakończeniem tego sezonu dla klubu. Po raz kolejny spotkamy się we wrześniu. Latem każdy będzie czytał lektury według własnego wyboru.

Dyskusja o książce "Czardasz z mangalicą"

10 maja 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Czardasz z mangalicą”. W spotkaniu wzięły udział 3 osoby.

Książka Krzysztofa Vargi okazała się być dla nas przewodnikiem po Węgrach… Nikt nie spodziewał się, że zabraknie w niej jakiejkolwiek fabuły, niestety tak się stało. Autor w bardzo ciekawy sposób przedstawia Węgrów i ich kraj, jednak brak fabuły i fotografii czyni ten opis momentami nużącym. 

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Opowieści z Wysp Owczych”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 14 czerwca. 

Dyskusja o książce "Co wiedzą zmarli"

19 kwietnia 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Co wiedzą zmarli”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Tym razem lektura wzbudziła emocje jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania, niestety były to emocje negatywne… Większość czytelniczek stwierdziła, że książka jest powierzchowna, nie ma głębi postaci, ani dreszczyku emocji jakiego oczekuje się po kryminałach. Niewykluczone, że winą za ten fakt należy obarczyć tłumacza, który przekładał książkę z języka angielskiego.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Czardasz z mangalicą”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 10 maja.

Dyskusja o książce "Pingpongista"

15 marca 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Pingpongista”. W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

Józef Hen, pisarz żydowskiego pochodzenia, odwołuje się w swoich książkach do wspomnień z dzieciństwa na warszawskim Nowolipiu, porusza też kwestie społeczności żydowskiej. Akcja „Pingpongisty” rozgrywa się współcześnie, ale sięga do wspomnień głównego bohatera związanych z pogromem Żydów, w którym katem byli Polacy, mieszkańcy tej samej wsi… Czytelnicy dość zgodnie stwierdzili, że książka dowodzi naszego braku tolerancji, ale pokazuje też mechanizm psychologiczny nakazujący dostosowywać się do grupy, aby nie być wykluczonym. Przejmująca lektura dostarczyła czytelnikom wielu głębokich myśli.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Co wiedzą zmarli”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 19 kwietnia.

Dyskusja o książce "Córki rozbójniczki"

22 lutego 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Córki rozbójniczki”. W spotkaniu wzięło udział 10 osób. Było to spotkanie specjalne, gdyż zostaliśmy zaproszeni przez jedną z czytelniczek do Jej domu. W związku z następującym dzień później Tłustym Czwartkiem, na stole pojawiły się także pączki.

Książka Grażyny Plebanek to zbiór felietonów o bohaterkach literackich – kobietach charakterystycznych. Przez autorkę przemawiają poglądy feministyczne, co nie wszystkim czytelnikom przypadło do gustu. Pozycja ta została oceniona jako nierówna, przy fascynujących, wyciągających rozdziałach pojawiają się i takie, które omijano. Poruszenie tematu feminizmu jest wbiciem kija w mrowisko, co zaowocowało bardzo ciekawą i rozbudowaną dyskusją, wykraczającą poza wspomniane w książce zagadnienia…

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Pingpongista”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 15 marca. 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi