Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dyskusja o książce "Opowieści z Wysp Owczych"

14 czerwca 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Opowieści z Wysp Owczych”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób. Było to spotkanie specjalne, gdyż odbyło się w przestrzeni publicznej – w Ogrodzie Saskim. Dzięki uprzejmości kierownictwa Restauracji Polonia w Łowiczu, przy której znajduje się niewielki park założony ok. 1886 r., zwany Ogrodem Saskim, mogliśmy tam właśnie, w urokliwej altance, spędzić czas na rozmowie.

Po wcześniejszych doświadczenia z książką Krzysztofa Vargi, która okazała się być dla nas przewodnikiem po Węgrach, czytelnicy z rezerwą podeszli do kolejnego tytułu o tematyce podróżniczej. Na szczęście tym razem książka okazała się fascynująca od samego początku i wzbudziła dyskusję dotyczącą globalizacji i narastającego pędu świata. Zainteresowanie Wyspami Owczymi okazało się tak duże, że czytelnicy zaczęli snuć marzenia o wyjeździe w te rejony…

Spotkanie to było zakończeniem tego sezonu dla klubu. Po raz kolejny spotkamy się we wrześniu. Latem każdy będzie czytał lektury według własnego wyboru.

Dyskusja o książce "Czardasz z mangalicą"

10 maja 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Czardasz z mangalicą”. W spotkaniu wzięły udział 3 osoby.

Książka Krzysztofa Vargi okazała się być dla nas przewodnikiem po Węgrach… Nikt nie spodziewał się, że zabraknie w niej jakiejkolwiek fabuły, niestety tak się stało. Autor w bardzo ciekawy sposób przedstawia Węgrów i ich kraj, jednak brak fabuły i fotografii czyni ten opis momentami nużącym. 

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Opowieści z Wysp Owczych”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 14 czerwca. 

Dyskusja o książce "Co wiedzą zmarli"

19 kwietnia 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Co wiedzą zmarli”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Tym razem lektura wzbudziła emocje jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania, niestety były to emocje negatywne… Większość czytelniczek stwierdziła, że książka jest powierzchowna, nie ma głębi postaci, ani dreszczyku emocji jakiego oczekuje się po kryminałach. Niewykluczone, że winą za ten fakt należy obarczyć tłumacza, który przekładał książkę z języka angielskiego.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Czardasz z mangalicą”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 10 maja.

Dyskusja o książce "Pingpongista"

15 marca 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Pingpongista”. W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

Józef Hen, pisarz żydowskiego pochodzenia, odwołuje się w swoich książkach do wspomnień z dzieciństwa na warszawskim Nowolipiu, porusza też kwestie społeczności żydowskiej. Akcja „Pingpongisty” rozgrywa się współcześnie, ale sięga do wspomnień głównego bohatera związanych z pogromem Żydów, w którym katem byli Polacy, mieszkańcy tej samej wsi… Czytelnicy dość zgodnie stwierdzili, że książka dowodzi naszego braku tolerancji, ale pokazuje też mechanizm psychologiczny nakazujący dostosowywać się do grupy, aby nie być wykluczonym. Przejmująca lektura dostarczyła czytelnikom wielu głębokich myśli.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Co wiedzą zmarli”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 19 kwietnia.

Dyskusja o książce "Córki rozbójniczki"

22 lutego 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Córki rozbójniczki”. W spotkaniu wzięło udział 10 osób. Było to spotkanie specjalne, gdyż zostaliśmy zaproszeni przez jedną z czytelniczek do Jej domu. W związku z następującym dzień później Tłustym Czwartkiem, na stole pojawiły się także pączki.

Książka Grażyny Plebanek to zbiór felietonów o bohaterkach literackich – kobietach charakterystycznych. Przez autorkę przemawiają poglądy feministyczne, co nie wszystkim czytelnikom przypadło do gustu. Pozycja ta została oceniona jako nierówna, przy fascynujących, wyciągających rozdziałach pojawiają się i takie, które omijano. Poruszenie tematu feminizmu jest wbiciem kija w mrowisko, co zaowocowało bardzo ciekawą i rozbudowaną dyskusją, wykraczającą poza wspomniane w książce zagadnienia…

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Pingpongista”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 15 marca. 

Dyskusja o książce "Azyl"

18 stycznia 2017 r.  w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej  w Łowiczu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki  „Azyl”. W spotkaniu wzięło udział 8 osób.

Tym razem czytelnicy uznali przeczytaną książkę - autorstwa Izabeli Sowy - za nieprzedstawiającą większej wartości. Skrytykowany został język, brak akcji, płytkość postaci i brak portretu psychologicznego. Zwrócono również uwagę na niedojrzałość głównej bohaterki. Dyskusja nie przybrała rozbudowanej formy, gdyż wszyscy czytelnicy byli zgodni, że jest to jedna ze słabszych książek omawianych na naszych spotkaniach.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Córki rozbójniczki”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 22 lutego.

Dyskusja o książce "Senność"

14 grudnia 2016 r.  w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej  w Łowiczu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki  „Senność”. W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

Odczucia czytelników były w miarę spójne. Książka zostawiła dobre wrażenie, przedstawiając obraz życia współczesnych młodych ludzi, którzy często uwikłani są w różne, zwykle trudne sytuacje życiowe. Wojciech Kuczok w interesujący – psychologiczny – sposób zobrazował „polskie piekiełko”. Książka napisana naturalnym językiem, z bardzo ciekawymi neologizmami i stylizacjami została uznana za wartą przeczytania.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Azyl”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 18 stycznia. 

Dyskusja o książce "Temat na pierwszą stronę"

16 listopada 2016 r.  w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej  w Łowiczu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki  „Temat na pierwszą stronę”. W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

Czytelniczki były zgodne, co do tego, że książka nie porywa, ale inspiruje do rozwinięcia i zgłębienia różnych zagadnień. Ciekawostki historyczne wzbudziły zainteresowanie i zafrapowały panie, wiele osób poszukiwało w Internecie potwierdzenia prawdziwości przedstawionych wydarzeń. Stwierdzono, że prasa, zamiast zajmować się rozdmuchiwaniem fałszywych opowiastek, mogłaby właśnie zajmować się przedstawianiem zawiłych spraw z historii. Zagmatwane wątki i obnażenie prawdy o mediach, które „czynią wiadomości” nie napawało pań optymizmem, ale wzbudziło bardzo interesująca dyskusję, co pozwala określić tę książkę, jako inspirującą.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Senność”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 14 grudnia. 

Dyskusja o książce "Najdroższa"

26 października 2016 r.  w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej  w Łowiczu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki  „Najdroższa”. W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

Książka wywołała w czytelniczkach dużo emocji. Główna bohaterka nie pozwalała pozostać wobec niej obojętnym - albo się ją lubiło, albo potępiało jej zachowanie. Przez długi czas pozostawała bezimienna, uczestniczyliśmy w jej rozwiązłym życiu miłosnym i trudnych doświadczenia związanych z opieką nad chorą matką. Dopiero pod koniec Sonia trochę zmienia swoje nastawienie do życia, okazuje się, że spodziewa się dziecka. Sonia w wielu osobach wzbudziła współczucie, ale także złość. Czytelniczki uznały książkę za dobry obraz życia współczesnego młodego pokolenia, które gubi się w gąszczu życiowych pokus nie mogąc znaleźć dla siebie właściwego miejsca.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę "Temat na pierwszą stronę", o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 16 listopada. 

Dyskusja o książce "Wilk"

15 czerwca 2016 r.  w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej  w Łowiczu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki  „Wilk”. W spotkaniu wzięło udział 9 osób, w tym jeden nowy czytelnik.

Spotkanie to nabrało charakteru specjalnego, dzięki obecności lokalnej rozgłośni radowej. Dziennikarka Radia Victoria pani Beata Graszka odwiedziła nas, aby przygotować materiał o DKK w Łowiczu i pokazać jak wyglądają nasze spotkania. Wymagało to zastosowania nagłośnienia i spowodowało, że początkowo przebieg spotkania był nieco utrudniony.

Na szczęście nie przeszkodziło to, aby móc w pełni docenić walory książki wyjątkowej, bowiem maszynopis "Wilka" Marka Hłaski został przypadkowo odnaleziony po latach i wydany w 2015 roku. Czytelnicy docenili warsztat pisarza, dla którego ta powieść była nieopublikowanym debiutem. Uznali książkę za ambitną, poruszającą, ale też najsmutniejszą ze wszystkich omawianych do tej pory. Przygnębiający nastrój spowodował, że nie wszyscy dotrwali do zakończenia opowieści.  

Przez najbliższy czas czytelnicy będą zapoznawać się z różnymi książkami Hanny Cygler, ponieważ kolejne spotkanie we wrześniu będzie wieczorem autorskim DKK z tą właśnie pisarką.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi