Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dyskusja o książce "Wtedy"

23 maja 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Wtedy”. W spotkaniu wzięły udział 4 osoby.

Joanna Olczak-Ronikier przedstawia losy swojej rodziny w pierwszych chwilach po zakończeniu drugiej wojny światowej. Mogłoby się wydawać, że to kolejna książka ukazująca perypetie rodzinne, jednak czytelniczki były zgodne, że autorka w bardzo ciekawy, fachowy sposób opisała historię polskiej inteligencji organizującej się w nowej rzeczywistości powojnia. Stwierdziły, że książkę bardzo przyjemnie się czytało i jest źródłem wiedzy.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Rodzina”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 27 czerwca 2018 r.

 

Dyskusja o książce "Tam, gdzie urodził się Orfeusz"

25 kwietnia 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

Książka Ałbeny Grabowskiej jest wielowątkową podróżą do Bułgarii, zarówno współczesnej, jak i tej sprzed kilku czy kilkunastu lat. Czytelników zauroczył pogodny klimat książki, charakter Bułgarów odznaczający się życzliwością, bezinteresownością i otwartością. Doceniono ciekawie pokazaną obrzędowość, zwyczaje oraz kulinaria uzupełnione o przepisy. Niektórym przeszkadzała monotonność pojawiająca się pod koniec książki, ale zgodnie stwierdzono, że jest ona jednak dobrą zachętą, aby wybrać się w podróż do tego ciekawego kraju.  

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Wtedy”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 23 maja 2018 r.

Dyskusja o książce "Bieguni"

14 marca 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Bieguni”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Czytelniczki zgodnie stwierdziły, że książka ma głębię, jest wielowątkowa i dość zagmatwana, co niestety nie ułatwiało czytania. Trudno było znaleźć idealne warunki do zgłębiania lektury, gdyż w zabieganym świecie nie ma już miejsca na czytanie w spokoju, z możliwością wielokrotnego powracania do określonych wątków, a taki właśnie system był w tym przypadku potrzebny. Czytelniczki doceniły jednak fragmenty z zachowanym ciągiem przyczynowo skutkowym, które znacznie ułatwiały spotkanie z tą książką.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 25 kwietnia 2018 r.

Dyskusja o książce "Opowieść o miłości i mroku"

7 lutego 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Opowieść o miłości i mroku”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Czytelniczki miały wyraźny problem z książką Amosa Oza… Monotonne, pełne szczegółów rozpoczęcie książki zniechęciło do dalszego zgłębiania losów bohaterów. W książce zebrano bardzo dużo materiału, wiele informacji, które jednak mogły być ciekawe raczej dla osób pochodzących z rodu, którego opowieść dotyczyła, a nie postronnych czytelników. Czytelniczki doceniły natomiast piękny warsztat pisarski dotyczący opisu poszczególnych bohaterów, fragmenty te przeczytały z zainteresowaniem.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Bieguni”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 14 marca 2018 r.

Dyskusja o książce "Nie ma jednej Rosji"

10 stycznia 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Nie ma jednej Rosji”. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

Zbiór reportaży Barbary okazał się bardzo ciekawym zbiorem opowieści o dawnej i współczesnej Rosji. Prosty język spowodował, że książkę bardzo łatwo i szybko można było przeczytać. Lektura była wciągająca, gdyż przedstawiała wiele ciekawostek dotyczących Rosji i jej mieszkańców. Czytelniczki zgodnie uznały, że książka jako pozycja reporterska jest godna polecenia.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Opowieść o miłości i mroku”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 7 lutego 2018 r.

Dyskusja o książce "Balzakiana"

13 grudnia 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Balzakiana”. W spotkaniu wzięły udział 4 osoby.

Książka Jacka Dehnela sprawiła czytelniczkom dużą przyjemność. Była to interesująca literatura na wysokim poziomie, czego zresztą spodziewały się osoby, które już kiedyś zetknęły się z twórczością tego pisarza. Zbiór nowel-minipowieści zaskoczył… zbyt wczesnym zakończeniem. Cztery historie, pozornie odrębne, a tak naprawdę trakujące o tym samym uniwersalnym problemie – ludzkich dramatach, które niezależnie od czasów, statusu społecznego są takie same.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Nie ma jednej Rosji”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 10 stycznia 2018 r.

Dyskusja o książce "Bóg. Życie i twórczość"

25 października 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Bóg. Życie i twórczość”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Książka Szymona Hołowni wzbudza mieszane uczucia. Tytuł sugeruje biografię Boga, co wydaje się być nieosiągalne z punktu widzenia człowieka. Autor jednak w ciekawy sposób przedstawia ciekawostki i hipotezy dotyczące Biblii oraz proponuje literaturę uzupełniającą. Czytelniczki stwierdziły jednak, że biorąc pod uwagę specyfikę tematu, jest to książka odpowiednia dla młodych osób, poszukujących swojej relacji z Bogiem. Lektura wzbudziła także dyskusję o dzisiejszym odbiorze kościoła i mechanicznym podejściu do wiary bazującym bardziej na przyzwyczajeniu niż zawierzaniu.

Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę „Pierwsza na liście”, a przez najbliższy miesiąc zapoznawać się będą z różnymi innymi książkami Magdaleny Witkiewicz, ponieważ kolejne spotkanie 22 listopada będzie wieczorem autorskim DKK z tą właśnie pisarką. 

Dyskusja o książce "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak"

27 września 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób.

Książka Jacka Hugo-Badera jest przejmującym opisem wydarzeń po tragedii na Broad Peak w 2013 roku. Rodziny zaginionych wspinaczy postanowiły odnaleźć ich ciała, a autor książki pojechał na wyprawę, aby stworzyć z tego wyjazdu reportaż. Ponieważ nikt z czytelników DKK nie zajmuje się wspinaczką wysokogórską – był to dla wszystkich bardzo wciągający temat. Dla niektórych osób pewne fragmenty okazały się jednak nużące. Z drugiej strony książka pokazała, jak bardzo współczesne media i portale społecznościowe zmieniły himalaizm, celem jest już nie osiągniecie szczytu, a fakt zrobienia „selfie” na szczycie.

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Bóg. Życie i twórczość”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 25 października. 

Dyskusja o książce "Opowieści z Wysp Owczych"

14 czerwca 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Opowieści z Wysp Owczych”. W spotkaniu wzięło udział 5 osób. Było to spotkanie specjalne, gdyż odbyło się w przestrzeni publicznej – w Ogrodzie Saskim. Dzięki uprzejmości kierownictwa Restauracji Polonia w Łowiczu, przy której znajduje się niewielki park założony ok. 1886 r., zwany Ogrodem Saskim, mogliśmy tam właśnie, w urokliwej altance, spędzić czas na rozmowie.

Po wcześniejszych doświadczenia z książką Krzysztofa Vargi, która okazała się być dla nas przewodnikiem po Węgrach, czytelnicy z rezerwą podeszli do kolejnego tytułu o tematyce podróżniczej. Na szczęście tym razem książka okazała się fascynująca od samego początku i wzbudziła dyskusję dotyczącą globalizacji i narastającego pędu świata. Zainteresowanie Wyspami Owczymi okazało się tak duże, że czytelnicy zaczęli snuć marzenia o wyjeździe w te rejony…

Spotkanie to było zakończeniem tego sezonu dla klubu. Po raz kolejny spotkamy się we wrześniu. Latem każdy będzie czytał lektury według własnego wyboru.

Dyskusja o książce "Czardasz z mangalicą"

10 maja 2017 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Czardasz z mangalicą”. W spotkaniu wzięły udział 3 osoby.

Książka Krzysztofa Vargi okazała się być dla nas przewodnikiem po Węgrach… Nikt nie spodziewał się, że zabraknie w niej jakiejkolwiek fabuły, niestety tak się stało. Autor w bardzo ciekawy sposób przedstawia Węgrów i ich kraj, jednak brak fabuły i fotografii czyni ten opis momentami nużącym. 

Na zakończenie czytelnicy otrzymali książkę „Opowieści z Wysp Owczych”, o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 14 czerwca. 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi