Relacja ze spotkania :"Ania" Barbary Ciwoniuk
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Widzew FB nr 3
- Utworzono: czwartek, 24, luty 2011 14:14
- Marta Czubak
Życie zwykłego gimnazjalisty to nie tylko lekcje i zajęcia dodatkowe, ale prawdziwa szkoła życia, która może zbyt wcześnie wyrywa młodzież z objęć błogiego dziecięcego świata. Taki obraz gimnazjalistów ukazuje nam książka Barbary Ciwoniuk Ania, która stała się naszym tematem do owocnych rozmów na kolejnym spotkaniu DKK. Spotkanie Klubu odbyło się 22 lutego 2011 roku i uczestniczyło w nim pięć osób.
Ania – główna bohaterka wspomnianej książki jest bardzo mądrą i wrażliwą dziewczyną. Jej życie to przede wszystkim dom rodzinny, który czasem tylko dzięki niej funkcjonuje normalnie, ponieważ pod nieobecność rodziców to ona zajmuje się młodszym bratem i całym domem. W szkole Ania radzi sobie dobrze choć zdarzają jej się „wpadki” z powodów nie zależnych od niej. W życie trzynastoletniej bohaterki wkrada się także pierwsze prawdziwe uczucie – miłosne, zauroczenie kolegą ze szkolnej ławki, Igorem. Chłopiec jest bardzo mądry choć cichy i niedostępny, ale to nie przeszkadza Ani, a wręcz jest powodem większej fascynacji Igorem. W życiu głównej bohaterki książki Barbary Ciwoniuk pojawia się wiele problemów związanych z dziadkiem, bratem Danielem i jego dziewczyną, która jest z nim w ciąży. Wszystkie problemy nie „załamują” jednak Ani, a dodają jej sił i wiedzy o prawdziwym życiu.
Dyskusję na temat książki pt. Ania rozpoczęłyśmy od omówienia każdej z postaci przedstawionych w utworze. Po omówieniu bohaterów zabawiłyśmy się w zabawę „Pokaż mi kim jesteś”, Klubowiczki miały za zadanie przedstawić wylosowaną wcześniej postać za pomocą gestów. Zabawa dodała nam dużo radości i energii, co zaowocowało burzliwą dyskusją o problemach nastolatków i dorosłych. Dziewczyny w podsumowaniu stwierdziły, że omawiana książka bardzo im się podobała, jednak ubolewały nad tym, że w fabule "jest tak mało" Igora.
Na spotkaniunaszego Klubu w marcu zajmiemy się książką Jane Frey W ciemności.
Relacja Marta Czubak