"Asiunia" Joanny Papuzińskiej

26 kwietnia rozmawialiśmy o “Asiuni” Joanny Papuzińskiej. Książka podejmuje bardzo ciężką i smutną problematykę. Jest to zbeletryzowana autobiografia dla dzieci, w której Joanna Papuzińska przedstawia wojnę, widzianą oczami 5-letniej dziewczynki, która mówi “nie znałam żadnej przedwojny”. Urodziła się w 1939 roku, parę miesięcy przed wybuchem II wojny światowej i opisuję wojnę prawdziwie, nic nie upiększa, ani nic nie pogarsza, opowiada jak było. Wojny należą do dorosłych, ale nie omijają dzieci. Czytelnicy dowiadują się o wojnie z relacji dziecka, a nie z książek naukowych. Pozycja godna polecenia, zwłaszcza w czasach, kiedy dzieciom nic nie smakuje i nie mają się w co ubrać. Dla dorosłych także godna polecenia :)

Asiunia / Joanna Papuzińska. - Łódź, 2015