„Kubę i Bubę czyli Awanturę do kwadratu” czytaliśmy w kwietniu

Jak już wiemy Kuba i Buba są bliźniakami, w dodatku ciągle się kłócą, a jak są bliźniakami to wiadomo, że awantury są do kwadratu :)  Czytana przez nas książka jest trochę inna od poprzedniej, choć także składają się na nią opowiadania. Te opowiadania nie pouczają i nie mają morału, ale za to można się przy nich świetnie bawić, nauczyć czegoś nowego, wykonać jakąś rzecz. Bliźniaki proponują m.in. grę w „Syna Nima” od słowa synonim, którego znaczenie zostaje wytłumaczone, przekazują przepisy na różne desery, smakołyki, łakocie, w tym też na szczęście, zdrowe sałatki, pieczone jabłka. Bliźniaki także nie zapominają o gimnastyce i podają przykłady ćwiczeń. W sumie to nie dziwi, jak tyle jedzą :) Dzielą się też pomysłami na wykonanie walentynkowych kart i innych prac plastycznych, zadają różne zagadki, quizy, labirynty, proponują zabawę w poszukiwanie różnic. Uczą, co to jest i jak wykorzystać w zabawie tangram. Są też świadomymi i praktykującymi ekologami, segregującymi śmieci. Zastanawiają się nad prawidłową polszczyzną: czy ubrać, czy nałożyć – oto jest pytanie! Wszystko to dzieje się na tle codziennych wydarzeń, sprzeczek i ich przygód.

Historia bliźniaków pokazuje, że kłótnie są potrzebne, naturalne i mogą okazać się nawet konstruktywne. Książkę czyta się jednym tchem, poprzez zastosowany przez autora zabieg literacki. Ciekawe i zatrzymujące małego czytelnika na dłużej są „przerywniki” w postaci przedstawionych pomysłów – rozdzielają kolejne rozdziały i są nawiązaniem do tego, co zostało wcześniej opisane.

Czy to przepis kulinarny, czy zagadka, czy rebus ... Kuba i Buba to zabawa i nauka do kwadratu! Polecamy nie tylko Dzieciom ale także Dorosłym!

Kuba i Buba czyli Awantura do kwadratu / Grzegorz Kasdepke. – Łódź, 2010