Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Może jednak Harry był z nami?

Relacja z dyskusji na temat

książki J. K. Rowling „Trafny wybór”

 

Dnia 12 grudnia 2012 roku spotkałyśmy się w kawiarni Poleskiego Ośrodka Sztuki na herbatce po angielsku. Na stole były naszykowane czajniczki z wyborną angielską herbatą, filiżanki z białej porcelany, mleko, trójkątne kawałki chleba z masłem i ogórkiem oraz herbatniki i ciasto biszkoptowe. Pycha. Wokół zasiadło osiem kobiet, które miały coś do powiedzenia o przeczytanej książce. Tematem spotkania była powieść J. K. Rowling „Trafny wybór”.  

To była Pierwsza Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki zorganizowana przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak. Spotkałyśmy się dokładnie o 18 w wyznaczonym dniu jak wiele klubów w całej Polsce. Nie było gości ani efektów specjalnych, ale była za to, miła, ciepła atmosfera. Przypomniałyśmy sobie trochę informacji o autorce, jej powieściach i filmach nakręconych według książek. Dopiero teraz przystąpiłyśmy do omawiania „Trafnego wyboru”.  Książka jednym podobała się bardziej, innym mniej. Jednak wszystkie przyznałyśmy: J. K. Rowling pokazała, że potrafi pisać. Postawiła przed sobą trudne zadanie sportretowania współczesnego angielskiego miasteczka, bez upiększeń. Użyła języka, który większości się nie spodobał, ale brzmi autentycznie i wiarygodnie, jak stwierdziły czytelniczki.  Uczestniczkom dyskusji brakowało także bohatera, dla którego mogłyby czuć podziw, sympatię, którego mogłyby polubić. Niestety, żadna z postaci występujących w książce nie budzi ciepłych uczuć. Trudna to rzecz, tak konsekwentnie pokazać same nieprzejrzyste sylwetki.

Na zakończenie okazało się, że jakaś magia krąży wokół, bo znienacka spadł jeden z obrazów wiszących na ścianie. Czyżby Harry Potter był jednak z nami?

 

Małgorzata Skwarek-Gałęska

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi