Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Ciekawy przypadek Beniamina Buttona" F. Scott Fitzgerald - 3.12.2015 roku

„Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu."
To zdanie Marka Twaina zainspirowało Francisa Scotta Fitzgeralda do napisania Ciekawego przypadku Beniamina Buttona, ale autor Wielkiego Gatsby'ego przekuł pogodny aforyzm w humorystyczną, a zarazem metaforyczną wizję.

Rzeczywiście w klinice w Baltimore rodzi się - ku oburzeniu personelu i przerażeniu rodziców - siedemdziesięcioletni starzec. Jego życie będzie biegło wstecz. Beniamin Button będzie stawał się coraz młodszy.
Ale czas zawsze jest dla nas bezlitosny. Nieważne czy zaczyna się od właściwego początku. Zawsze prowadzi nieubłaganie do końca. I nic nie może go powstrzymać. Nawet miłość.

To niezwykłe opowiadanie wydane w 1922 roku uznano je za arcydzieło gatunku. Już od końca lat 80. stało się wyzwaniem dla hollywoodzkich reżyserów, m.in. Stevena Spielberga i Rona Howarda. David Fincher, twórca przebojów Siedem, Gra, Podziemny krąg, Azyl, Zodiak, pracował nad filmem ponad dwa lata. Ciekawy przypadek Beniamina Buttona to jedyna ekranizacja prozy jednego z największych pisarzy amerykańskich XX wieku wymieniana jako pewny kandydat do Oscara, choć inne jego dzieła - Wielki Gatsby, Ostatni z wielkich, Czuła jest noc – również przenoszono na ekran.

Powieści i opowiadania Francisa Scotta Fitzgeralda są nieustannie wznawiane na całym świecie, a jego życie prywatne i burzliwe małżeństwo stanowią niewyczerpany temat dla historyków literatury, biografów, pisarzy i scenarzystów filmowych.

Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i siedem innych opowiadań zawartych w tym zbiorze, wydanych po raz pierwszy w Polsce od 1981 roku, odzwierciedlają – jak cała twórczość pisarza – towarzyszącą mu nieprzerwanie tęsknotę za sukcesem, świadomość jego ulotności i gorzki smak niepowodzenia. A równocześnie są filozoficzną refleksją nad ludzkim losem i jego paradoksami.


Niesamowite opowiadania każde z nich robi wrażenie mimo to na szczególną uwagę zasługuje tytułowe opowiadanie, niesamowita fabuła naprawdę "ciekawy przypadek". Kto przeczytał to wie,że warto, kto nie niech przeczyta bo naprawdę warto - POLECAMY!

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi