"Listy z pudełka" Ann Kirschner - 26 czerwca 2014 roku

Niewiele jest takich rodzinnych tajemnic, które mają moc zmieniania życia i wypełniania istotnych białych plam w historii. Z drugiej strony niewiele jest takich rodzin, w których matka i córka przypominają Salę i Ann Kirschner.

Przez niemal pięćdziesiąt lat Sala zachowywała tajemnicę: przeżyła pięć lat jako niewolnica w siedmiu hitlerowskich obozach pracy. Po wojnie zamieszkała w Ameryce, ale nigdy nie wspomniała dzieciom o swej nieludzkiej odysei. Trzymała w ukryciu ponad trzysta pięćdziesiąt listów i fotografii oraz pamiętnik. Dopiero w 1991 roku, w przeddzień operacji serca, ofiarowała je niespodziewanie córce i obiecała jej odpowiedzieć na wszystkie pytania. W tamtej chwili zmieniło się życie Ann – pracownika naukowego, pisarki i producentki medialnej.

Nasza wiedza na temat ogromnej sieci hitlerowskich obozów pracy, w których żydowscy więźniowie budowali trasy kolejowe i autostrady, produkowali amunicję i materiały wybuchowe, a także na inne sposoby zaspokajali nieograniczone potrzeby nazistowskiej machiny wojennej, jest zaskakująco nikła. Ta książka pozwala ujrzeć ów świat od środka. W obozach pracy panowały niezwykle trudne warunki. Śmiertelność była wysoka. Gdy wojna się przeciągała, a Niemcy podjęli odwrót, więźniów zmuszano do pokonywania pieszo setek kilometrów albo upychano w bydlęcych wagonach i przewożono z obozu do obozu.

Gdy Sala w wieku lat szesnastu przybyła do Geppersdorfu, sądziła, że jej pobyt potrwa sześć tygodni. Pięć lat później wciąż przebywała w obozie pracy. Z ogromnej, liczącej około pięćdziesięciu osób rodziny przeżyła jedynie ona i jej dwie siostry. W pierwszych latach wojny Sala zyskała przyjaźń Ali Gertner, która w późniejszym okresie stanie na czele powstania w Auschwitz i zostanie stracona zaledwie kilka tygodni przez wyzwoleniem obozu.

Sali pomogli także inni przyjaciele, przede wszystkim jednak przeżyła dzięki wsparciu, jakie dały jej listy od rodziny i przyjaciół. Przechowywała je mimo ogromnego ryzyka; zdumiewające, że otrzymała ich aż tyle. Zawarte w nich chwytające za serce słowa tęsknoty, miłości i nadziei stanowią świadectwo ludzkiego ducha, niepokonanego nawet w obliczu potworności.

Listy z pudełka to wyjątkowa książka – dar Ann dla własnej matki i wielki dar obu kobiet dla świata.

Po raz pierwszy w naszym klubie toczyła się, aż tak zagorzała dyskusja nad omawianą książką, były głosy za i przeciw, każdy argument znajdował swój kontrargument, ale jedno jest pewne książka jak najbardziej godna polecenia.

„To jedna z tych książek, która naprawdę porusza, przeraża, a jednocześnie tak umiejętnie pobudza wyobraźnię, że nie da się o niej nie myśleć po przeczytaniu. To niesamowite, że Sala przeżyła wszystko to, o czym opowiedziała swojej córce. Jestem do głębi poruszona "Listami z pudełka" „ – tak jedna z klubowiczek wyraziła swoją opinię na temat tej książki.