ROWLING w ŚRODKU POLSKI przy stole WIGILIJNYM

12 grudnia 2012r. o godzinie 18.00 miała miejsce Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki nad pierwszą książką dla dorosłych J.K. Rowling "Trafny wybór", organizowana przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak.
W akcję włączył się również Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Piątku.
Nasze ostatnie spotkanie w tym roku przy Wigilijnym STOLE zaszczyciła również młodzież czytająca Harry Pottera, stworzyłyśmy LIST, aby przyłączyć się do zaproszenia ROWLING na spotkanie do Polski, aby Nas odwiedziła w NASZEJ BIBLIOTECE…, a, że w WIGILIJĘ SPEŁNIAJĄ się Marzenia to…...

W gronie ośmiu Pań, w tym Stałych Klubowiczek  zaczęłyśmy burzliwie dyskutować o mieszkańcach Pagford, ich zachowaniach ich problemach. Uznałyśmy, że Rowling w ciekawy sposób przedstawiła rolę samorządu, choć początek powieści był dosyć trudny, pokazała jego barwność, jego wpływy na lokalne społeczeństwo. Ujawniła w literacki sposób, że wszędzie  panują układy i powiązania tak, tak… jak i w Naszej Małej Ojczyźnie. Jak się okazało społeczeństwo przedstawione w „Trafnym wyborze” jest bardzo podobne do naszych polskich lokalnych społeczności. Większość z nas, podobnie jak radni z Pagford w „Trafnym wyborze” ma jakieś ukryte sekrety, problemy.

Pokazała również problemy młodzieży. Napisała o nich wprost, co nie podobało się Naszym Klubowiczkom 50+, szczególnie te „wulgaryzmy”. Podała dokładnie, że młodzież nie tylko zajmuje się szkołą i nauką, ale też w wolnym czasie szuka zajęć, by móc integrować się z rówieśnikami. Podczas wspólnych pasji nie ma znaczenia status społeczny, stan majątku czy pochodzenie. Ważne jest towarzystwo i wzajemne relacje.
                                                                                  Moderator   Ewa Dąbrowska