Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze 145. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Podczas spotkania, które odbyło się 1 lutego 2023 roku, obchodziliśmy piętnastą rocznicę działalności Dyskusyjnego Klubu Książki.

Nasz klub powstał w 2008 roku z inicjatywy Pani Janiny Andryszczak – ówczesnej dyrektor biblioteki. W ten sposób dołączyliśmy do ogólnopolskiego projektu, którego koordynatorem jest Instytut Książki. Opiekunem klubów z terenu województwa łódzkiego jest Pani Kinga Siekierska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

W pierwszym spotkaniu udział wzięło dwudziestu miłośników książek. Ustaliliśmy, że będziemy się spotykać zawsze w pierwszą środę miesiąca o godzinie 17.

Początkowo działalność naszego klubu polegała przede wszystkim na wymianie opinii o przeczytanych książkach. Z czasem Klubowicze zaczęli włączać się w inne akcje promujące czytelnictwo. Braliśmy udział m.in. w Narodowym Czytaniu, dyktandach klubów z województwa łódzkiego, nagrywaniu audycji radiowych "Książki z lamusa", konkursie "Laudacja dla noblisty". Liderką naszego klubu jest Pani Wiesława Kruszek, która z pasją opowiadała o książkach na antenie "Naszego Radia" i Telewizji Regionalnej 8 (program "Poczytajmy..."). Pani Wiesia pisze też recenzje omawianych książek. Już cztery razy Jej teksty były nagradzane w konkursie organizowanym przez Instytut Książki. Wszystkie recenzje są umieszczone na stronie internetowej biblioteki (zakładka "O bibliotece" - "Przy bibliotece" - "Dyskusyjny Klub Książki"). Mogą tam Państwo przeczytać także opinie Pani Moniki Wilczek.

 

Raz w roku Klubowicze mają przywilej zaproszenia do biblioteki ulubionego pisarza. Naszymi gośćmi byli: Marek Krajewski, Eustachy Rylski, Andrzej Pilipiuk, Antoni Libera, Andrzej Poniedzielski, Wojciech Jagielski, Małgorzata Szejnert, Sylwia Chutnik, Wojciech Chmielarz, Roman Czejarek, Ziemowit Szczerek, Witold Szabłowski, Anna Kulik.

 

Podczas 144 spotkań naszego klubu omówiliśmy146 książek.

Największe wrażenie zrobiły na nas książki Harukiego Murakamiego, Olgi Tokarczuk, Pascala Merciera i Margaret Atwood.

Na przestrzeni lat w spotkaniach naszego klubu uczestniczyło ponad 50 osób. Każdy Klubowicz jest drogocenną perłą klubu, bo każdy wnosi coś niepowtarzalnego do naszych dyskusji.

Sieradzki DKK chętnie uczestniczy w spotkaniach integracyjnych z klubami działającymi przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu - wspólnie pisaliśmy dyktanda, braliśmy udział w grze miejskiej inspirowanej twórczością Stanisława Lema, rozmawialiśmy o bohaterach literatury dla dzieci.

 

 

Przyjemnie było delektować się tortem i patrzeć na archiwalne zdjęcia, wpisy w kronice, publikacje o naszym klubie.  Pozostaje życzyć Klubowiczom odkrywania nowych autorów, interesujących dyskusji i sukcesów w popularyzacji czytelnictwa.

 

Druga część spotkania była poświęcona książce "Święto ognia" Jakuba Małeckiego. Wzbudziła ona różne oceny i doprowadziła do podziału na jej zwolenników i przeciwników. Niektórym podobało się, że autor poruszył temat niepełnosprawności. Inni zarzucali, że potraktował go zbyt powierzchownie. Nasze spory uciszyła Pani Asia, która przypomniała, że każdy ma inną wrażliwość i ma prawo do własnej interpretacji utworu.

W spotkaniu jubileuszowym uczestniczyło 13 osób.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi