Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Toksyczna miłość”

Ostatnie tegoroczne spotkanie tomaszowskiego DKK dla dorosłych zdominowała dyskusja o toksycznej miłości i przedmiotowym traktowaniu kobiet. Historia opowiedziana w „Czarnej” wzbudziła wiele kontrowersji. Dla Klubowiczek szokująca była nie tylko fabuła, choć przecież napisało ją życie, ale również niedopuszczalna sama forma opowieści.

Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania fragmentów książki w mrocznym wykonaniu Edyty Olszówki. Stały się one pretekstem do rozmowy o różnicach w postrzeganiu świata przez kobiety i mężczyzn. Właściwie zobrazował je sposób przeżywania związku przez głównych bohaterów „Czarnej” tzn. uczuciową i idealizującą partnera Marię oraz Jeremiego kierowanego przez najniższe instynkty.

Historia opowiedziana przez Wojciecha Kuczoka nie jest niczym nowym. Z kart literatury znamy wiele trójkątów, bohaterowie Kuczoka wpisują się dokładnie w przypisane im role. On – wygodny samiec, myślący jedynie o własnej przyjemności, ona – ślepo zakochana po uszy, oszukiwana „rzona”, która obwinia o wszystko kochankę. O dziwo, autor i czytelnik stają po stronie kochanki. Choć w gronie Klubowiczek, znalazły się Panie, które bardzo krytycznie i surowo oceniły postać Maryśki.

Tomaszowskie czytelniczki zgodnie uznały, że postaci kobiece są w powieści Kuczoka o wiele ciekawsze niż postaci męskie – jednowymiarowe, bo skierowane na branie, wykorzystywanie kobiet. Te jednak mimo, że stają się ofiarami tradycyjnego porządku społecznego ograniczającego ich rolę do zaspokajania męskich potrzeb, są również najbardziej zagorzałymi strażniczkami patriarchatu. To bardzo smutny wniosek, ale niestety do niego prowadzi analiza postępowania Marysi, jej mamy Heleny czy zdradzanej żony.

Kolejnym ważnym tematem podejmowanym w „Czarnej” jak zauważyły Klubowiczki jest zakłamanie i podwójna moralność małych społeczności.

Wszystko w „Czarnej” wydaje się brudne, brzydkie i tandetne. W takich dekoracjach dochodzi do finalnej tragedii. Wszystkimi wstrząsnął brutalny fragment zabójstwa chłopca „ubrany” w poetycką formę. Książka Kuczoka na pewno na długo pozostanie w pamięci tomaszowskich Czytelniczek.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi