Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Zołza pierwszej klasy”

Tak mówił o Beryl Markham - kobiecie, która była pierwszą licencjonowaną trenerką koni wyścigowych w Afryce i pionierem lotnictwa, bohaterce powieści „Okrążyć słońce”, Ernest Hemingway.

                Ta nietuzinkowa postać stała się głównym tematem lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książkowego w Tomaszowie. W atmosferę książki wprowadziły uczestników fragmenty oskarowej ekranizacji „Pożegnania z Afryką”. Powieść autorstwa Pauli Maclain spodobała się tomaszowskim Czytelniczkom przede wszystkim dlatego, że opisuje historię życia Beryl Markham, kobiety zdecydowanie wyprzedzającej swoją epokę, ceniącą wolność i miłość.

                Klubowiczki zwróciły jednak uwagę, na powierzchowność i jednowymiarowość tego portretu. Brakowało im przede wszystkim psychologicznego pogłębienia postaci, pewnej płynności w prowadzeniu fabuły, która w pewnym sensie ogranicza się jedynie do wątków miłosnych głównej bohaterki. Za mało w powieści również Afryki, za mało pięknej Kenii i zamieszkujących ją ludzi.

                Dalsza część dyskusji dotyczyła społeczności kolonizatorów angielskich, pełnej obłudy i gry pozorów. Naszej bohaterce przyszło żyć w środowisku, które nade wszystko ceniło sobie tytuły i pieniądze. Widać to nie tylko w książce MacLain, ale również filmie Sydneya Pollacka. Wystawne przyjęcia, wyścigi konne, safari z przewodnikiem, służba w białych rękawiczkach i wszechobecne poczucie wyższości.

                Wątek polowań i safari stały się też pretekstem do dyskusji o bezduszności ludzi, którzy dla rozrywki zabijają słonie i lwy w Afryce.

                Lutowe spotkanie okazało się bardzo interesujące, ponieważ biograficzna powieść Maclain zapoczątkowała rozmowę na wiele tematów, od zagadnień etycznych, społecznej roli kobiety, wolności, odwagi po wątki historyczne i wegetarianizm.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi