60 lat historii w jednym miejscu… – rozmowa o książce Beaty Chomątowskiej.

Tematem kwietniowego spotkania tomaszowskiego klubu dyskusyjnego była książka „Pałac : biografia intymna”. Opowieść Beaty Chomątowskiej stała się przede wszystkim okazją do wspomnień i  osobistych refleksji na temat Pałacu Kultury i Nauki. Okazało się, że każdy z uczestników spotkania był na wycieczce szkolnej, przedstawieniu teatralnym czy choćby tarasie widokowym tego budynku.

Klubowicze postrzegają go przede wszystkim jako symbol historii, inni widzą w nim brzydki pomnik socrealizmu, wszyscy na pewno mają osobiste wspomnienia. Najtrafniej podsumowała to autorka książki, która w jednym z wywiadów napisała, że Pałac Kultury to „kupa kamieni sklejona betonem, resztę mamy w głowach”.

Książka Chomątowskiej pokazuje różne aspekty funkcjonowania Pałacu w świadomości Polaków. Czytelnicy mogą poznać genezę powstania budynku, biografie Józefa Sigalina – pełnomocnika do spraw budowy oraz Georgija Karawajewa – kierownika budowy. Zanim wzniosą się mury Pałacu autorka powraca do historii Śródmieścia. Pięknie oddaje klimat ulicy Wielkiej, Złotej, Siennej i Zielnej.   Kiedy rusza budowa możemy poznać kulisy życia robotników wyrabiających 100 % normy.

Obecnym na spotkaniu spodobały się szczególnie obrazki z życia powojennej Warszawy, historie kamienic Śródmieścia, ciekawostki związane z budową i wreszcie opowieść o kronikarce Hannie Szczubełek.

Dla prowadzącej spotkanie interesujące wydały się również interpretacje religijne i antropologiczne:  Pałac jako symboliczny środek świata czy święty słup.

Uzupełnieniem książki były fragmenty filmu „Pałac” Tomasza Wolskiego. Dokument pokazał uczestnikom spotkania tajemnice budynku, podziemne korytarze, niezliczone pietra, jego serce – dyspozytornię i wreszcie okolice Pałacu.