Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Piękno według Zadie Smith

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Tomaszowie Mazowieckim poświęcone było "transatlantyckiej sadze kosmicznej" Zadie Smith "O pięknie".


Wprawdzie wszyscy obecni narzekali na objętość powieści oraz zwrócili uwagę na pewne dłużyzny, których pisarka mogła uniknąć, ale generalnie tytuł zyskał pozytywne opinie.


Na wstępie klubowicze zauważyli pewne związki tematyczne z powieściami Davida Lodga, szczególnie jeśli chodzi o sposób pokazania środowiska akademickiego Wellington. Nasunęły się również oczywiste analogie do twórczości Edwarda Morgana Forstera.


Wiele miejsca w rozmowie poświęcono tytułowi książki. Pojawiło się kilka tropów interpretacyjnych. Niektórzy dyskutanci wyrażali opinię, że dotyczy on głównie sztuki. Według nich autorka dość przewrotnie nadała taki tytuł, bo przecież główni bohaterowie to wykładowcy zajmujący się twórczością Rembrandta, którzy przez dogłębne analizy i "rozbieranie sztuki na czynniki pierwsze" zabijają jej piękno. Inni klubowicze wiązali tytuł z wszechobecnym "kultem" urody i młodości. Problem dotyczy głównie powieściowych kobiet, to niestety one ponoszą konsekwencje wartościowania człowieka przez pryzmat jego atrakcyjności. Wszyscy obecni byli jednomyślni, że Zadie Smith pisze w swojej książce również o pięknie wewnętrznym.


Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na wątki społeczno-obyczajowe, głównie sposób pokazania współczesnego, wielokulturowego i pełnego sprzeczności społeczeństwa amerykańskiego. W rozmowie zasygnalizowano problemy rasizmu, konfliktu liberałów z konserwatystami.


Zdecydowanie najbardziej podobały się wszystkim relacje międzyludzkie, zaprezentowane w książce bez uproszczeń i upiększania. Klubowicze dość krytycznie ocenili postać Howarda Bensleya, wiele sympatii wzbudziła natomiast jego żona Kiki. Wzmożoną dyskusję wywołał temat zdrady małżeńskiej i motywy postępowania wiarołomnego męża.


Podsumowując spotkanie obecni stwierdzili, że największą wartością powieści nie są rozważania ideologiczne czy obserwacje społeczne ale właśnie rozważania pisarki na tematy najbardziej uniwersalne jak: miłość, wierność i prawda.

Spotkanie odbyło się 27 września, uczestniczyło w nim 10 osób

Agnieszka Szamburska
Moderator DKK przy MBB w Tomaszowie Mazowieckim

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi