Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Alice Munro i jej historie w Tomaszowie Maz.

                18 lutego 2014 r.  Klubowicze DKK dyskutowali o zbiorze opowiadań ubiegłorocznej noblistki Alice Munro pt. „Za kogo Ty się uważasz?”. Książka ta składa się z dziesięciu miniatur, których tematem są pojedyncze epizody z różnych okresów życia Rose – dziewczyny wywodzącej się z nizin społecznych, pnącej się dzięki ambicjom i przyjaznym okolicznościom po klasowej drabinie.

Bohaterka naszej lektury zmaga się przez całe życie z kompleksem pochodzenia, ten nieznośny defekt w życiorysie ( na który trudno mieć wpływ) stanie się niechcianym towarzyszem, a jego obecność zdeterminuje wiele ważnych wyborów Rose i ukształtuje jej losy. Dorastająca na prowincji dziewczyna za wszelką cenę chce się wyrwać z rodzimego środowiska. Dzięki inteligencji, pracowitości i zaparciu dostaje się na studia, a dzięki małżeństwu z zamożnym mężczyzną udaje jej się trafić do wyższej warstwy społecznej. Jednak ucieczka od swojego pochodzenia okazuje się karkołomnym zadaniem. Rose nigdy nie udaje się zerwać z przeszłością. Poczucie niższości, niedowartościowanie i wstyd będą się w niej mieszać z poczuciem wyższości, przez co nasza bohaterka utknie w martwym punkcie – nieukształtowana i zagubiona, choć z drugiej strony przecież silna i zdeterminowana.

Uwagę czytelników zwróciły wyraziście nakreślone postaci oraz doskonałe, obfitujące w szczegóły opisy, które nadają epicki oddech opowiadaniom noblistki. Tematem snutych przez autorkę opowieści są  historie zwykłych ludzi, mieszkających na prowincji. Autorka często wplata do nich wątki autobiograficzne, wzbogacając życie bohaterów elementami doświadczeń swoich i bliskich sobie osób.

            Uczestnicy spotkania w pełni rozumieją pochlebne opinii krytyki literackiej na temat twórczości Alice Munro i nie dziwią ich liczne nagrody, które otrzymała (najważniejsze to Nagroda Bookera i wspomniana już literacka nagroda Nobla w 2013 r. oraz liczne kanadyjskie wyróżnienia).

            Klubowicze zwrócili również uwagę na inne cechy twórczości Kanadyjki, takie jak: rzeczowy, jasny styl, nielinearna narracja, zmiany czasu i przestrzeni oraz ironiczny i nieco zdystansowany sposób przedstawiania bohaterów.

            W opinii czytelników utwory Munro opowiadają o zwyczajnych historiach zwyczajnych ludzi. Nie wyklucza to jednak podejmowania tematów trudnych, jak np. temat molestowanego seksualnie dziecka, wykluczenia społecznego  czy biedy. Jak twierdzi sama autorka każde środowisko jest dostatecznie interesujące, aby powstawały interesujące historie.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi