Kair według Mahfuza

18. czerwca 2009 r. 10 osób przybyło do Miejskiej Biblioteki Publicznej aby rozmawiać o książce noblisty - Nadżiba Mahfuza.
Dyskusja była niezwykle ożywiona. Tomaszowscy Klubowicze odebrali "Opowieści Starego Kairu" jako oryginalną podróż do Egiptu. Docenili walory poznawcze książki, podziwiali opisy kairskich uliczek, meczetów i kawiarni. Jednak największą przyjemność sprawiło czytelnikom śledzenie losów muzułmańskiej rodziny. Autor niezwykle barwnie i szczegółowo opisał stroje, potrawy, rozrywki, zwyczaje związane ze swatami i weselem.

Wszystkie Panie obecne na spotkaniu zainteresowały relacje rodzinne. Dyskusji towarzyszyło ogromne wzburzenie i zdziwienie. Zadawano sobie pytanie czy współczesna kobieta potrafiłaby odnaleźć się w rzeczywistości przedstawionej przez Mahfuza? Czy Amina była rzeczywiście szczęśliwa? Nie do pomyślenia wydawał się fakt, że uwięziona od 25 lat w domu żona może być sprowadzona jedynie do roli posługaczki. I w dodatku czerpać z takiego życia zadowolenie.

Obecni na spotkaniu próbowali oceniać postać jej męża. Krytykowano Ahmada Abd al- Dżawada za przedmiotowe traktowanie kobiet, zakłamanie i obłudę moralną.

Zastanawiano się nad kłamstwem, które stało się podstawą egzystencji w rodzinie kairskiego kupca. Amina, As-Sajiid, ich dzieci ciągle "coś grają", nie wyjawiają swoich prawdziwych uczuć, oszukują głowę rodziny, bo inaczej  jak mówi Fachmi "nie zaznaliby smaku życia".

Pojawiła się też konkluzja, że mimo różnic kulturowych ludzie ulegają tym samym pokusom i popełniają podobne błędy. Smutne, ale prawdziwe i na tym m.in. polega uniwersalizm "Opowieści Starego Kairu".

Agnieszka Szamburska
Moderator DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim-Klub dla dorosłych