Kobieta na rozstajach...

5. lutego 2009 r. członkowie tomaszowskiego Dyskusyjnego Klubu Książkowego rozmawiali o powieści 39,9. Tym razem na spotkanie przyszło 11 osób.

Książka Moniki Rakusy wzbudziła bardzo ambiwalentne odczucia. Wśród obecnych na spotkaniu Pań, znalazły się takie, które zachwyciła prawda psychologiczna postaci oraz takie, które w ogóle nie utożsamiały się z bohaterką. Co więcej, czuły się wykorzystane przez autorkę, ponieważ, ich zdaniem, Monika Rakusa pisząc książkę, zapewniła sobie darmową terapię kosztem czytelników.

Klubowicze analizowali przede wszystkim zachowania bohaterki. Wszyscy doszli do wniosku, że jej historia potwierdza poglądy psychologów na to, jak duży jest wpływ dzieciństwa na późniejsze życie człowieka. Czterdziestoletnia kobieta, narratorka dziennika, ciągle boryka się z brakiem miłości i zainteresowania ze strony rodziców. Jej wspomnienia wskazują jednoznacznie, że problemy małżeńskie, rodzinne, ciągłe poszukiwania samoakceptacji, tożsamości religijnej i sensu życia wynikają właśnie z odrzucenia, z jakim spotkała się jako dziecko.

Nieliczni Panowie obecni na spotkaniu negatywnie wypowiadali się o książce i bohaterce. Jej postawa, rozterki i wątpliwości wydawały się dla nich zupełnie wymyślone oraz niezrozumiałe. Konkluzja jednego uczestników była taka, że 39,9 Moniki Rakusy to Dziennik Bridget Jones z trochę wyższej półki.

Agnieszka Szamburska
Moderator DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim-Klub dla dorosłych