Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Good night, Dżerzi” Janusz Głowacki

Witam!!!

     

Relacja z czterdziestego pierwszego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 15.10.2011r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 15.00, brało w nim udział 7 osób, dwóch panów i pięć pań. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książce Janusza Głowackiego „Good night, Dżerzi”.

 

Na październikowym spotkaniu postanowiliśmy sięgnąć po książkę … no właśnie po książkę o kim i o czym oraz w jakim gatunku. Teoretycznie tytuł i zapowiedzi wskazywały by na biografię Józefa Lewinkopfa vel Jerzego Kosińskiego ale tak do końca chyba nie jest, ponieważ historia pisarza miesza się z historią autora. O kim jest więc ta książka?. O Kosińskim czy o Głowackim?. Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć na początku naszej dyskusji. „Good night, Dżerzi” zaczyna się od zlecenia jakie dostaje Głowacki od swojego agenta. Jest to zlecenia na scenariusz filmowy o Jerzym Kosińskim. I od tego momentu książka staje się zlepkiem wspomnień, rozmów autora z ludźmi którzy mieli z bohaterem coś wspólnego czy fragmentami „piszącego” się scenariusza. Klubowicze zgodnie stwierdzili, że te wszystkie wątki zamiast tworzyć jakąś spójną całość powodują, iż książka jest chaotyczna. Może tak miało być, może to najlepszy sposób na przedstawienie życia Kosińskiego – wielkiego mistyfikatora żyjącego właśnie w takim chaosie.  Nie mniej klubowiczom to się nie podobało. „Good night, Dżerzi” można by powiedzieć ma wykres paraboli z fragmentami  i dialogami które czyta się po prostu znakomicie by za chwilę wpaść w jakiś dziwny opis historii które totalnie nie pasują do powieści jak choćby historia Zachara. Można było ją odebrać jako odpowiednik, alegorię matki poszukującej swojego dziecka z „Malowanego ptaka”  ale czy to jest naprawdę tej książce potrzebne?. Mocną stroną tej opowieści jak zauważył klubowicz Juliusz są na pewno opisy życia w Ameryce oraz samego Nowego Jorku. To emigrant Głowacki opisuje naprawdę dobrze

Reasumując jest to książka niezła lecz nie porywająca. Głowacki napisał powieść można by rzec w swoim stylu ale tak jak wspominałem o kim i dla kogo. Na dobrą sprawę nie jest to książka ani o Kosińskim ani o Głowackim. Myślę, ze Ci którzy lubią prozę Głowackiego poczują się lekko zawiedzeni.  

 

Spotkanie trwało dwie godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 19.11.2011r. o godzinie 15:00. Na spotkaniu porozmawiamy o książce „American psycho” której autorem jest Bret Easton Ellis. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                     rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi