Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Slumdog, milioner z ulicy" Vikas Swarup

 

Witam!!!

Relacja z trzydziestego piątego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 19.02.2011 r. kawiarni „Cafe Młynek” o godzinie 15.00, brało w nim udział 11 osób, trzech panów i osiem pań. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książce Vikasa Swarupa pod tytułem „Slumdog, milioner z ulicy”.

 

Kolejne spotkanie jest już za nami. Tak jak wcześniej wspominałem miało ono być, a teraz mogę dodać i było, wyjątkowe, nie tylko za sprawą książki ale także z powodu miejsca spotkania. Otóż znakomitą książkę Vikasa Swarupa „Slumdog” omawialiśmy w kawiarni „Cafe Młynek” gdzie zostaliśmy zaproszeni. Tak więc przy pysznej kawie i ciastku klubowicze rozpoczęli dyskusje o wybranej przez nas powieści.

„Slumdog, milioner z ulicy” bo tak brzmi pełny tytuł, to debiut indyjskiego pisarza Vikasa Swarupa, trzeba od razu dodać naprawdę udany debiut. W oryginale tytuł tej powieści to „Q & A”. Na obecną formę tytułu niewątpliwie miała wpływ ekranizacja tej powieści. Ekranizacja przyczyniała się jeszcze do dwóch rzeczy a mianowicie rozpoznawalności tej książki jak i szaty graficznej okładki. Co do pierwszego z tych elementów nie mam większych zarzutów ponieważ zawsze twierdziłem że dobre filmy powstają na podstawie ZNAKOMITYCH książek, ponadto „współpraca” między literaturą a filmem z reguły wychodzi obojgu na dobre. Niestety przez film straciła szata graficzna okładki, która jest kadrowym kolarzem z ekranizacji i na pewno nie zachęca do wybrania tej powieści z pośród setek innych.

Ale zostawmy okładkę, najistotniejsza jest przecież treść. A o treści wszyscy klubowicze powiedzieli tak: powieść Swarupa czyta się jednym tchem. Język jakim jest napisany „Slumdog” jak i historia w nim opowiedziana są na najwyższym literackim poziomie. Po za tym ta książka ma w sobie to „coś” co sprawia, że czytanie jej przenosi nas w inny wymiar. Historia głównego bohatera Rama Mohammada Thomasa ubogiego chłopaka z Indii opowiedziana jest wręcz w magiczny sposób. Książkę tę porównał bym ze swoim ezoterycznym i duchowym przekazem do „Comedii infantil” Henninga Mankella czy „Firmina” Sama Savage'a. Krótko mówiąc dajcie się ponieść opowieści o „Indii dream” w której ujęte są wszystkie wartości jakimi powinniśmy kierować się w życiu.

Naprawdę gorąco polecamy !!!

 

P.S. Dziękujemy panu Rafałowi z „Cafe Młynek” za zaproszenie a pracownikom za tak wspaniałe przyjęcie. Wszystkim którzy lubią w spokoju poczytać przy pysznej, aromatycznej kawie polecamy to miejsce. My na pewno jeszcze tam zajrzymy !!!.

Spotkanie trwało trzy godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 12 marca (sobota) 2011r. o godzinie 15:00 . Na spotkaniu podyskutujemy o książce „Oskar i pani Róża” której autorem jest Eric Emmanuel Schmitt. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

 

 

o

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi